İKİNCİ KORONAVİRÜS SALGINI

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya toplumunun koronavirüs’ün pandemik hal almasına hazır olması gerektiğini söyledi. ( https://sptnkne.ws/B3NP )
Hazırlıklı olun deseler de pandimik hal aldı zaten.
Yani tüm dünyaya yayıldı.

Bunun baş sorumlusu gene WHO/DSÖ’nün kendisi. Çünkü önlemde çok geç kaldı. (İlaç devlerinin etkisinde, falan, bekledi. Oysa hemen devreye girip ERKENDEN müdahale etmeliydi. Eldeki bütün HIV, H1N1, vb. aşıları devreye sokmalıydı ( https://sptnkne.ws/Br4g ). Tüm dünya genelinde en üst seviyede alarm verilmeliydi.)

Ayrıca, DSÖ, gecikmeli önlemlerini de ondört gün üzerinden aldı.
Böylece yayılmanın önüne geçildiği düşünüldü fakat bu BİRİNCİ salgındı.

İşte asıl kritik olan ayrım burası.
Çünkü İKİ TİP virüs var! (Ki bunu ilk ve tek Hans von Aiberg açıkladı)

Halen tam anlaşılamasa da yapılan çalışmalarındaki FARKLI sonuçları uzmanlar gördüler. Örneğin; KULUÇKA süresi 13-14 gün deniyordu, ama 27-28 gün olan hasta tespit edildi. Örneğin, hayvandan insana geçiyor deniyordu ki doğru, artık insandan insana bulaştığı da tespit edildi.

Belki de bu yüzden coronavirus’e COVID-19 adı verildi (CORVID ailesi).
Ona sebep Şi Cinping, ‘acımasız ve karmaşık’ ifadelerini kullandı. ( https://sptnkne.ws/B3fA )

Karmaşık çünkü tek değil iki tip salgın yaşıyoruz.
Acımasız çünkü ikinci tip virüs sinsice yayılıyor.

İlk (14 günlük) COVID-19 >>> Covit ;
İkincisi (28 günlük) >>> COR(ona)-Vİ(rus)-CODE-19 (Cotvi).

İlk salgın 14 günlük kuluçkası olan öncü virüs. Ortalığa bu yayıldı. Ama 14 günlük (covit) ilk hastalığın salgının önüne geçildiğinde; toprak altına sinen ‘sinsi’ virus (cot-vi) 28. günde öyle bir ortaya ortaya çıktı ki İran dahil tüm dünyaya uzandı. SİNSİ virus 28 gün kuluçkaya yatarak kendini karantina süresinden dışarıya kaçırdı.

İlkinde 250 bini geçmeyen yayılma ve 1500 ölüm bekleniyordu; (Aşısı bulunamayan) ikincisinde 1 milyon vaka, 250 bin potansiyel, 5 bin ölüm tahmin ediliyor.
Geçen yıl olağan griplerden ölen sayısı da 1 milyondu fakat aşıları elde edilmişti, sadece dayanıksız yaşlılar ve çocuklar ölüyordu. CORVİD ailesinden korkmamızın sebebi ise henüz aşıyı bulamamış olmak. (Aslında normal soğuk algınlıkları ve zatürre, hatta yazın klimadan alınan enfeksiyonlar, Slovenya veya Slovakya’nın nüfusu kadar bir ölüm miktarına neden oluyor.)

NOT: İki korona’nın farkı;
14 günlük olanda, karınca yiyenler (Pangolinler) yedikleri böcek ve ÇEKİRGE’lerdeki enzimleri hapsettiler ve insanlara bulaştırdılar (Enzimler çivi yönetmiyle insana tutundu).
28 günlük olan ikinci salgın ise insandan insana geçen tipi. İşte asıl salgın bu.
Hayvanlardaki gripler ise kuş gribi ve deli dana tipleri. Bunların aşıları var.
Aşısı olmayan 28 kuluçka günlük virüs gerçekten ölümcül ve dünyaya yayılıyor.

Türkiye’ye içinse tehlike var çünkü Türkiye’de sağlık sistemi, özellikle yoğun bakım ve karantinadaki düzenekler laçka durumda. (Daha çok bilgi almak için Diyanet’in dua sayfalarını mı tıklamalıyız?)

(Kaynak, Hans von Aiberg: Kaptan/Nastavnik)