İRANLI KOMUTAN: KİMSEYİ ÖLDÜRMEYİ AMAÇLAMADIK

İran Devrim Muhafızları Uzay ve Havacılık Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, operasyona dair bazı ayrıntıları açıkladı.

İranlı komutan, “ABD’nin en önemli üslerinden birine ‘Şehit Süleymani Operasyonu’ kod ismiyle düzenlenen füze saldırıları, bölge çapında devam etmeye yönelik büyük bir operasyonun başlangıcıydı” diyerek şöyle devam etti:

“Biz kimseyi öldürmeyi amaçlamadık, amaçlasaydık asker konuşlanma merkezlerini hedef alırdık.”

“Üste çok sayıda asker olduğu ve özellikle askerlerin canına kast etmek istemediğimiz için düşmanın askeri aygıtına darbe indirmeyi hedefledik.”

“Yüzlerce füzeyi fırlatmaya hazırlıklı olmamıza rağmen 13 füze attık. Nokta atışı yaptık. Füzeleri hangarlara, tamir merkezlerine ve yakıt depolarına yönlendirdik.”

“Kimseyi öldürmek istemesek de onlarca kişi öldü ya da yaralandı. Medyada lanse edilenden çok daha fazla asker… Ama orada ölümler kaçınılmazdı çünkü orası çok sayıda askerin bulunduğu bir üstü. Ancak binden fazla askerin bulunduğu bölgeyi vurmak yerine biz ABD’nin çok pahalı teçhizatlarını, gelişmiş savaş uçaklarını, yakıt depolarını ve insansız hava araçlarının bulunduğu özel binaları vurduk.”

“Eğer daha fazla can kaybı yaşatmak isteseydik birkaç bin askerin bulunduğu bölgeler de mevcuttu. Operasyonu ilk etapta 500 kişinin öleceği şekilde tırmandırabilirdik ve karşılık verselerdi, ikinci ve üçüncü etaplarda can kayıpları 4000-5000’e ulaşabilirdi. Oralara nokta atışı saldırılar düzenlerdik ama biz füzeleri onlara ders vermek amacıyla attık.”

“Eğer ABD İran’a bir kurşun atsaydı, en ufak bir tepki ile karşılık verseydi, o zaman o üssü topyekün yerle bir edecektik. Fakat verdiğimiz ders çok büyüktü, onlar da bunu gördüler ve anladılar.”

“Düşmanın komuta ve kontrol merkezini vurmaya niyet ettik ve Ayn el Esad üssündeki merkezi komuta merkezini yok ederek amacımıza ulaşmakta başarılı olduk.”

Uzay ve Havacılık Komutanı Hacızade, ABD güçlerinin Süleymani suikastının ardından kırmızı alarmda olmalarına ve Devrim Muhafızları operasyonu öncesi 12 insansız hava aracı ve birkaç pilotlu uçağın Ayn el Esad üssü üzerinde keşif misyonunda bulunmasına rağmen İran operasyonuna yanıt vermekte tümüyle başarısız olduklarını dile getirdi.

“Elektronik savaş operasyonunu (Büyük siber saldırıyı) füze operasyonunun hemen ardından, 15 dakika sonra başlattık. ABD’nin Ayn el Esad’ın üstünde dolaştırdığı insansız hava araçlarının tümünün kontrolünü 6 saat boyunca ele geçirdik ve bunu İran’dan yaptık. ABD İHA’ları hasar tespiti için hiçbir görüntü alamadı. Bölge üzerinde uçan MQ-9’ları hiçbir şey yapamadı.”

“Amerikalılar başka insansız hava araçlarını da bölgeye sevk ettiler. Fakat hiçbir şekilde onları kullanamadılar. Çünkü getirdikleri her insansız hava aracı bizim kontrolümüze geçiyordu. Bunu anladılar ve

“Bizim hava üssünü vurmamızdan çok, ileri teknoloji modern insansız hava araçlarını kullanamadıklarına şaşırdılar. Belki biri ikisi bozulmuştur diye düşünerek farklı formatlarda başka insansız araçları bölgeye sevk ettiler fakat içbir şekilde onları kullanamadılar. Çünkü getirdikleri her insansız hava aracı bizim kontrolümüze geçiyordu. Bunu görünce Amerikalılar işte o zaman bayrağı indirdiler. Asıl korkuları orda başladı. Büyük panik yaşadılar.”

“Trump’ın komutanları İran’ın asıl gücünü o gün anladılar ve Trump konuşmasını bu yüzden erteledi. Muhtemelen böyle bir teknolojiye nasıl sahip olduğumuzu anlamaya çalıştılar. Daha farkında değiller ki bundan çok daha üstün teknolojilere sahibiz.”

İranlı general, operasyonun ardından ABD ordusunun en az 9 sorti yaptığını, yaralıları Ürdün ve İsrail’e götürdüğünü, Chinook helikopterlerinin yaralı Amerikalıları Bağdat’taki ABD hastanesine naklettiğini ifade etti.

Süleymani suikastına misillemenin emsal yanını “2. Dünya Savaşı’ndan beri ABD ordusuna ateş açılmasının sorumluluğunun bir ülke tarafından üstlenilmesinin başka eşi benzeri yok” diye izah eden Hacızade:

“Biz şehitlerimizin kanına değer biçemeyiz. ABD üslerini vurmak, uçaklarını düşürmek ve hatta bizzat Trump’ı öldürmek, şehit edilen Süleymani’ye eşdeğer bir tazminat olmazdı.”

İranlı komutan Hacızade, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in, suikastın ardından yaptığı açıklamayı hatırlattı:

“ABD’nin ödeyeceği gerçek kan parası bölgeden tümüyle çıkarılması olacaktır.”

“Bu kesinlikle Kasım Süleymani şehidimizin intikamı değildi. İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamanei’nin de dediği gibi bu sadece bir tokattı. İntikam, Amerika’nın özellikle Irak’tan başlayarak bölgedeki askerlerini alıp çekip gitmesiyle son bulacak. Aksi takdirde devam edeceğiz.”

ABD’ye üs veren bütün ülkelere çağrıda bulunan ve suikastın ardından tüm bölgesel uluslar ile direniş gruplarının Amerikalı işgalcileri topraklarından çıkarma çabalarına katılacaklarından söz eden Hacızade, “Hükümetlerin de benzeri girişimlerde bulunmasını umuyoruz” diyerek Irak meclisinden geçen ABD güçlerinin çekilmesi kararına atıf yaptı.

İranlı komutan, Amerika’nın hiç kimseye huzur vermeyeceğinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Kaynaklar:

https://sptnkne.ws/AWU9
http://www.yazilimedya.com/ortadogu/haber/3760/amerikan-ussune-saldirinin-carpici-detaylari
https://twitter.com/PressTV/status/1215350315660324864
https://tn.ai/2178632
https://tr.farsnews.com/defence/news/13981020000504