BUKAMAL-QAİM SALDIRILARI

BUKAMAL-QAİM SALDIRILARI
ABD, 2019 Aralık sonundaki saldırıda, hem Suriye hem Irak topraklarında, El-Bukemal ve El-Kaim’deki Haşdi Şabi birliklerini hedef almıştı.
Öncesinde, Temmuz-Eylül aylarında ABD ve İsrail uçaklarınca El-Bukamal, El-Kaim ve diğer üsler bombalanmıştı.

Tabi bu haberleri Batı ve AKP medyası bizlere farklı servis ediyorlar. Irak’ın resmi gücü Haşdi Şabi’yi İran gücü olarak gösterip, anti-emperyalist mücadeleyi gizleyip mezhepçliği kaşıyorlar. (Bakınız, örneğin, 9 Temmuz 2019 tarihli Anadolu Ajansı haberi: “İran Devrim Muhafızları Ordusu, Suriye’nin Irak sınırında fiilen kontrol ettikleri rejim bölgesi Bukemal ilçesinde Sünni halkın ibadet özgürlüğüne müdahale ediyor.”)

Şimdi yine aynı bölgeye saldırıldı. (“Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıyı kimliği belirlenemeyen bir uçağın gerçekleştirdiğini duyurdu. Saldırının ardında İsrail’in olabileceği belirtiliyor. İsrail, daha önce de örgütü birçok kez hedef almıştı.”)

Çünkü orası, kilit noktalardan.
Suriye devlet kuvvetleri ile Haşdi Şabi, biri batıdan diğeri doğudan gelerek IŞİD’i temizlediler ve o kapıda buluştular.
Geriye, sözde SDG/PKK’nın özde ABD-İsrail’in işgal ettiği topraklar kaldı.
Kuzeyde ise Rusya ile Türkiye birlikte devriye atıyor.
Yani emperyalist işgalciler, sıkıştılar.

Doğrudan Suriye ordusunu veya Türk-Rus askerlerini vuramıyorlar (Geçmişte yaptılar. Örneğin; ABD, Deyrizor’da Suriye askerlerini, yine, İncirlik’ten kalkan uçaklarca El-Bab’da Türk askerlerini bombaladı. Artık yapamıyorlar)
Dolayısıyla Haşdi Şabi’ye yoğunlaştılar. Önceki yıllarda da saldırıyorlardı, bu defa göstere göstere ve ilan ederek yapıyorlar.

Anlayacağınız, Barış Pınarı Harekatı üzerine CENTCOM’u Suriye’den Erbil’e taşıyan ABD (Daha doğrusu Washington DC’deki ziocon ekibi), üzerine Irak’ın kararlı tavrı da eklenince, hepten şaşırdı.
Süleymani’yi katletti. İran’dan tokat yedi.

Şaşırdıkça da afallıyor, saçmalıyorlar.
Haşdi Şabi’ye saldırıyorlar.