BAĞIMSIZLIK YALANLARI

İsrail kolay kolay hatta mümkünse HİÇ öne çıkmaz.
Daima perdenin gerisinde ama sahnenin merkezindedir.
Görünmez bir el olarak GİZLİ ÖZNE olarak hareket eder.
Bilgisayardaki ROOTKİT misali çalışır.

Gerek savaşta gerekse siyasette; AB+D kuvvetlerini, IMF ve Dünya Bankası gibi siyonist kuruluşlarla satınalıdığı devletleri, yöneticilerini bizzat atadığı ya da devşirdiği hükümetleri, kurup yönettiği FETÖ, PKK, IŞİD ve benzeri siyonizme HİZMET eden örgütleri, ve diğer kontrolünde olan bilimum organları cepheye sürer.

Masum insanların damarlarından akan oluk oluk kanların petrol kadar hatta hiçbir değeri yoktur siyonizm için ancak petrol ve su kaynakları da aslında BAHANEDİR.
Bağımsız Kürdistan da koskoca bir yalandan ibarettir.
Çünkü “Kingdom of Judah” onun asıl gayesidir.

Ama dünya; artık o eski/diğer dünya değil.
Hal böyle olunca, bir türlü İSTEDİĞİNİ elde edemeyen İsrail devleti, daha doğrusu İsrail’in “HAHAM’larca ŞERİAT’le idare edilen meclisi” Knesset’si, daha da doğrusu SİYONİZMİN TEPELERİ, (Figüranları taşeronları enstrümanları kuklaları artık adına ne derseniz deyin) HİZMETKARLARI bir yana bırakıp, SAHNENİN ÖNÜNE çıkmak zorunda kaldı.
Kaldı çünkü kullandığı GÜÇLER, mazlum milletlerin GÜCÜ (DİRENİŞİ+BİRLİĞİ) karşısında çaresiz YETERSİZ kaldılar.

Dünyanın dört bir tarafında, özellikle de ORTADOĞU coğrafyasında fink atan MOSSAD ajanları, artık saklamadıkları gibi, aksine, aşağıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere, goyimlerin ellerine ARZ-I MEV’UN BAYRAĞINI tutuşturarak poz vermelerini sağlıyorlar. (Kürdistan bayrağı küçük ve kenarda çünkü gereksiz. (Büyük/Great) İsrail bayrağı ise hem büyük hem önde. Çünkü asıl amaç bu, “Yahuda Krallığı”. Yoksa bağımsız kürdistan falan bunlar yalan, bahane.)

Özetle, SAVAŞ arifesinde ortam kızıştı.
Bir önceki yazımızda da vurguladığımız üzere:

Demek ki herkes artık tarafını seçecek, asker kaçağı misali arada kaynamayacak yani kimse saklanamayacak.
Kim ‘kırmızı’ kim ‘turuncu’, iyot gibi ortaya çıkacak.

NOT: Siz ne kadar kaçarsanız kaçın, faydasız; turnusol kâğıdına tosladığınızda ya da o size dokunduğunda, renginiz belli olur ve kâğıdı suçlayamazsınız çünkü renginiz ne ise, osunuzdur.

Ya, büyük önder Atatürk’ün askerisinizdir.
Ya da Soros bu çocuklarından birisinizdir.

İsrail Barzani’yi kurtaramaz!

Barzani yönetiminin güvendiği ABD, referandumun ‘zamanlamasını uygun bulmazken’ BİR TEK İSRAİL ‘Kürdistan’a tam destek veriyor.

25.9.2017 05:00
Aydınlık / Ankara

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, sözde ‘bağımsızlık referandumu’nda ısrar ederken, bölge ülkelerinin birlikte hareket etmesi hem Bölgesel Yönetim içinde hem de Barzani’ye destek veren ülkeler arasında çözülmelere yol açtı. Barzani yönetiminin referandum kararı sonrasında bölge ülkelerinin birleşmesi ABD’yi endişelendirirken, ABD referanduma değil, zamanlamaya itiraz eder hale geldi. İsrail’in Barzani’ye tam destek vermesi ise bölge ülkelerinin işbirliğini hızlandırdı.

MOSKOVA MUTABAKATI

Bölge ülkelerinin inisiyatifi ele geçirmesi süreci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Moskova’da buluşması ve arkasından yayınlanan “Moskova Mutabakatı” ile başladı. Bu toplantıda sorunların bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü temelinde çözülmesi konusunda görüş birliğine varıldı ve tüm dünyaya ilan edildi.

ASTANA SÜRECİ VE SONRASI

Arkasından “Astana Süreci” devreye girdi. Suriye konusunda Batı devre dışı bırakılarak bölge ülkeleri soruna el koydu. “Moskova Mutabakatı” ve “Astana Süreci” bölge ülkelerinin bölge sorunları karşısında birlikte hareket etmelerinin önünü açtı. Bu birliktelik Barzani’nin bağımsızlık referandumunda da kendini gösterirken Irak Merkezi Hükümeti de birlikteliğe dahil oldu.

RUSYA, İRAN, IRAK MEKİK DİPLOMASİSİ

ABD ve İsrail’in bölgedeki hamleleri sonrası Türkiye, Rusya, İran ve Irak arasında ilişkiler hızlandı. Son bir ay içinde İran Genelkurmay Başkanı Türkiye’ye geldi. Türkiye Dışişleri Bakanı Bağdat’ı ziyaret etti. Irak Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar’ın davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret etti. Bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kez Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşecek. Türkiye Genelkurmay Başkanı İran’a gidecek. Arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’da olacak.

Tüm bu görüşmelerin ana gündemi Suriye ve Irak. Barzani bölgesinin bağımsızlık girişimi… Bölge ülkeleri bölgenin geleceği konusunda inisiyatifi ele almış durumda. Bu işbirliği şimdiden dengeleri değiştirdi.

SÜLEYMANİYE MERKEZLİ KRİZ

Bölgesel Yönetim içinde Süleymaniye merkezli bir kriz yaşanırken, birçok örgüt Barzani’nin bağımsızlık hamlesine karşı soğuk davranıyor. Ana muhalefet Goran Hareketi bağımsızlık referandumuna destek vermezken, bölge ülkelerinin ortak hareket etmesi üzerine bölgedeki birçok küçük grup da Barzani ile birlikte hareket etmeme kararı aldı. Süleymaniye merkezli yaşanan krizde İran’ın etkisi gündeme gelirken, bölgede seçim sandıklarının nasıl kurulacağı ve güvenliğin nasıl sağlanacağı tartışılıyor.
Reklamdan sonra devam ediyor

KERKÜK’TE SEÇİM ZOR

Barzani’nin Kerkük’ü kendi bölgesine katma girişimi Arapların ve Türkmenlerin tepkisini çekti. PKK kendi durumunu kuvvetlendirmeye çalışırken Irak Merkezi Hükümeti sertleşti. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’i görevden alırken referandum öncesi Haşdi Şabi kuvvetlerinin küçük gruplar halinde Kerkük’e sızdıkları öğrenildi. Irak Merkezi Hükümeti Kerkük’te sandık kurulmasını engellemek için güç kullanmaya hazırlandığı bildiriliyor.

İRAN VE TÜRKİYE

Türkiye Barzani’nin can damarı Habur’da tatbikata başlayarak Barzani’ye mesaj verirken, İran da Barzani bölgesini vurmaya başladı. Bu arada İranlı ünlü General Kasım Süleymani’nin bölgeye geldiği ve Kerkük’te olduğu öğrenildi.

EM. ORG. BAŞER: EN BÜYÜK DESTEKÇİ İSRAİL

Eski 2. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Edip Başer de yaşanan gelişmeleri Aydınlık’a değerlendirdi. TBMM’de kabul edilen tezkereye dikkat çeken Başer, “Herhalde devlet bu karara uygun planlarını geliştirmiştir. Siyasi ekonomik ve diplomatik adımlar düşünülmüştür” dedi.

İran’ın Türkiye ile birlikte hareket etmesinin önemine de dikkat çeken Başer, “ABD ve İsrail güdümünde bir Kürt Devleti İran için de tehdittir. Kürt bölgesinin bağımsızlığının amacı İsrail’in güvenliği, bölgedeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının sadakatinden emin olunan bir oluşuma verilmesi, İran’ın kontrol edilmesidir” ifadelerini kullandı.

Bu projenin çok önceden planlandığını, Barzani’nin arkasındaki Kürdistan haritasında Türkiye topraklarının büyük bir bölümünün yer aldığını, Mersin ve İskenderun limanları da Kürdistan sınırları içinde gösterildiğini vurgulayan Başer şunları söyledi: “Türkiye, Irak, İran işbirliği bu planları bozabilir. Bölgede bu planları bozacak, barışı temin edecek her türlü birliktelik doğrudur. Atatürk Kurtuluş Savaşı sonrasında Sadabat Paktı’nın , Balkan Antantı’nın kurulmasına öncülük etmiştir. Bugün de yapılması gereken budur. Şu anda Barzani’nin arkasında en büyük destekçi İsrail. Ama İsrail Barzani’yi tek başına kurtaramaz. İsrail gizli örgütleri ve gizli faaliyetleriyle bölgede. Ama tek başına Barzani’yi kurtaramaz.”

E. ORG. ÖZGEN: TÜRKİYE RİSK ALMALI

Eski Harp Akademileri ve Asayiş Bölge Komutanı emekli Orgeneral Necati Özgen de Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Barzani’nin bağımsızlık referandumu ile ilgili olarak gelinen noktayı değerlendirdi. Yaşananlarda İsrail’in rolüne dikkat çeken Özgen şu görüşleri savundu:

“Barzani’nin en çok güvendiği ülke İsrail. Bölgede kurulması planlanan ülke Büyük Kürdistan değil, Büyük İsrail olacaktır. İsrail onun peşindedir. Bu aşamada Barzani’ye verilecek her taviz Barzani ve İsrail’in hanesine yazılır. Barzani’nin bağımsızlık referandumu kararı Türkiye için hayatidir. Bu nedenle Türkiye risk almalı ve her türlü seçeneği göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü bu bölgede yaşanacak her gelişme Türkiye, İran ve Suriye’yi de tetikleyecektir. Bölgedeki esas mesele İsrail’dir.”

https://www.aydinlik.com.tr/israil-barzani-yi-kurtaramaz-dunya-eylul-2017

+

NOT1:

Bilinir: Çin, dünyanın girdiği son düzlükte, Libya’dan Suriye’ye, hep, savaş DEĞİL, diplomasi ile sorunların çözülmesini savunmuştur. Irak’taki son gelişmelere dair de bu diplomatik üslubu kullandı:

– “İlgili tarafların diyalog yoluyla farklılıkları çözebileceğini ve Irak’taki bölgesel istikrarı ortaklaşa korumak için tarihi ve gerçeği dikkate alan kapsamlı bir çözüm bulmasını umuyoruz.”

Ne var ki, BARIŞ değil illa ki SAVAŞ ille de SAVAŞ diyen siyonist emperyalist AmerİSRAİL’in “Barzanistan (Aslında PKKistan) ısrarı” karşısında, dünya ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI eşiğine gelince;

Çin, zaten malum olan tarafını yani hangi cephede yer alacağını, yine diplomatik dille açıkladı:

– “Çin hükümeti, Irak’ın egemenliğini, birliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyor.” (25/9/2017, Aydınlık)

NOT2:

Diğer diplomatik gelişmelere örnekler:

– İran Barzani’ye hava sahasını kapattı (24/9/2017, Habertürk)
– Kasım Süleymani, Kerkük kentinde  (24/9/2017, Yeniçağ)
– İran Barzani’ye sınır kapılarını kapattı (25/9/2017, Sözcü)
– Rudaw Türksat’tan çıkarıldı (25/9/2017, Aydınlık)
– Putin, Erdoğan ile görüştü (25/9/2017, Sputnik)
– Çavuşoğlu: “Peşmerge’ye askeri eğitim desteği kesilecek” (25/9/2017, Sputnik)

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Sınırlardan şu anda sadece Irak tarafına geçişe müsaade var, bu hafta içinde diğer tedbirleri de açıklayacağız. O adımlar da atılacak. Giriş çıkış kapatılacak. Bundan sonra Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi bakalım petrolünü nereye akıtacak ya da satacak. Vana bizde. Kapattığımız anda o iş de bitti.” (25/9/2017, Aydınlık, Sputnik)

– Suriye’den Irak referandumuna ilişkin ilk resmi açıklama: Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, ‘Biz sadece birleşik bir Irak’ı tanıyoruz. Irak’ın bölünmesine yol açacak herhangi bir süreci reddediyoruz‘ dedi (25/9/2017, Aydınlık)

– Şam’daki bir resepsiyonda konuşan Çin’in Suriye Büyükelçisi Şi Şiancin, Suriye’nin Avrasya yöneliminin, Çin’in Bir Kuşak Bir Yol girişimiyle aynı eksende olduğunu belirtti (25/9/2017, Aydınlık)

EK: Suriyeli Tuğgeneral Haysam Hassun: “Suriye ordusu, arkasında ABD yönetmenlerinin durduğu Kürt tehdidine karşı mücadele etmeye başladı bile. Öncelikle Fırat’ın doğu yakasına ordu birlikleri aktarıldı. Gelecek planlar arasında Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) elindeki toprakların kontrol altına alınması var. DSG için rahat rahat IŞİD’in kolu diyebiliriz, çünkü Suriye topraklarını yasadışı olarak ele geçirdiler.” (22/9/2017, Sputnik)

EK: “Mesud Barzani’nin yeğeni Şirvan Barzani, referandumdan bağımsızlık kararı çıkması halinde Peşmerge’nin Rus silahları kullanabileceğini belirtti.” (25/9/2017, Sputnik)

NOT3:

MİLLİ ve DÜŞMAN cephelerden örnekler:

– “Türkiye, komşu ülkelerle koordineli şekilde caydırma ve cezalandırma yöntemlerini hızla hayata geçirmelidir.” (25/9/2017, Soner Polat, Aydınlık)

– “Hesabı kitabı olan herkes biliyor ki, ‘Bağımsız Kürdistan’ planı, Kukla Kürdistan planıdır.” (25/9/2017, Doğu Perinçek, Aydınlık)

– CHP grubu adına söz alan milletvekili Öztürk Yılmaz: “Bu referandum girişimi 3 açıdan sorunlu. Uluslararası hukuka ve meşruiyete uymuyor. Bu referandum girişimi Irak Anayasası’na da aykırı. 3. konu, bu referandum girişimi Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kendi yazdığı anayasaya da aykırı.” (23/9/2017, Sputnik)

– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Biz Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız. Irak ve Suriye parçalanmamalı. Kanlı olaylara neden olabilir. Barzan’iyi sağduyuya davet ediyoruz. Biz doğru bulmuyoruz.” (21/9/2017, Sputnik)

– CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Altay: “Türkiye’nin yaptırımları arasında askeri seçenek olamaz.” (23/9/2017, Sputnik)

– HDP Sözcüsü Osman Baydemir: “Bu tezkere açık ve net şekilde 40 milyon Kürt halkının düşmanlığınnı tezkeresidir.” (23/9/2017, Sputnik)

– “HDP ise siyasi parti bile değildir. Kandil ile İmralı arasında nasıl sıkıştığını, bu iki merkez tarafından nasıl hırpalandığını gördük.” (19/9/2017, Yavuz Alogan, Aydınlık)

– CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkurulu: “Bu referandum, Türkiye’de büyük bir tepkiyle karşılanıyor. Türkiye’de bir nevi ‘vebalı’ sözcük olan ‘Kürdistan’ adını taşıyan bir ülkenin Irak’ın bugünkü sınırları içinde kurulması, ‘savaş sebebi’ olarak da adlandırılıyor.” (28/8/2017, Cumhuriyet)

– “Tanrıkulu, ‘Türkiye’nin referanduma olan tepkisi gereksiz. Ben bir vatandaş olarak referandumu destekliyorum. Türkiye’nin bu referanduma olan tepkisi gereksiz‘ dedi. (9/9/2017, H.Vodinalı, Aydınlık)

– ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek: “Kemal Kılıçdaroğlu görüşmemizde bütün milletlerin olduğu gibi Güney’in de referanduma gitmeye hakları olduğunu söyledi.” (4/9/2017, soL)

– CHP’li Onur Öymen, “Referandum Barzani’nin hakkıdiyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘dan sözlerine açıklık getirmesini istedi. (6/9/2017, Zihni Erdem, Aydınlık)

NOT4:

SICAK soğuk diğer gelişmeler:

– İsrail, Suriye’yi bombaladı! Rusya, El Nusra’yı vurdu (22/9/2017, Ulusalkanal)

– İsrail’e ait 12 adet F-16’nın Erbil Havaalanı’na indiği öne sürülürken, jetlerin kuyruklarında bayrak olmadığı da Kerkük’te dile getirilen başka bir iddia. ABD ise Erbil’deki üsse 1500 askeri takviye etti. (24/9/2017, Gazetevatan)

– İran Barzani bölgesini vuruyor (24/9/2017, CNN Türk)

– Peşmerge ve Iraklı milisler Tuzhurmatu’da çatıştı : Irak’ın Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu’da, Barzani’ye bağlı Peşmergeler ve Iraklı Haşdi Şabi milisleri arasında çıkan çatışmada iki Peşmerge öldü (25/9/2017, Aydınlık)

– Rusya’dan PKK’ya stratejik vuruş : IŞİD’in kademeli olarak çekildiği stratejik noktalara yerleşen PKK/PYD’liler, Suriye ordusu ve Rus jetlerinin hedefi olmaktan kurtulamıyor (25/9/2017, Aydınlık)

– Kerkük’te sokağa çıkma yasağı (25/9/2017, Aydınlık)

– Irak Meclisi, Kerkük petrollerinin merkezi yönetime teslim edilmesi ve referandumda oy kullanan memurların görevden uzaklaştırılması kararı alırken bölgeye askeri güç gönderileceği açıklandı. (25/9/2017, Yeniçağ)

– Irak Meclis Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Meclis, Kerkük ve tartışmalı diğer bölgelerde vatandaşların güvenliğini korumak için hükümetin askeri güç bulundurması gerektiği kararı aldı” denildi. Meclis’in ayrıca, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) denetimindeki tüm sınır kapılarının da kapatılmasına karar verdiği kaydedildi. (25/9/2017, Anadolu Ajansı)

– IKBY’nin tek taraflı aldığı, Türkmen ve Arapların boykot ettiği referandum kısa bir süre önce terör örgütü DEAŞ’IN ELİNDEN ALINAN Musul vilayetinin Sincar, Mahmur, Telkeyf, Hamdaniye, Şeyhan ilçeleri ile Zummar, Rabia, Nemrud ve Bartilla kasabalarında da yapılıyor. (25/9/2017, İnternethaber)

Kıvırtmalar, yalanlar:

– IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani: “Ne geçmişte, ne de gelecekte Türkiye için tehdit faktörü olmayacağız” (25/9/2017, Aydınlık)

– IKBY: İsrail’den askeri yardım almıyoruz (25/9/2017, Sputnik)

+

NOT’lar güncellenecektir.

26 Ağustos bloğu