TEL-RİFAT

‘Afrin’de hava güvenliğini Rusya sağlayacak’

02 Temmuz 2017
Aydınlık

TSK’nın, Afrin’deki terörist unsurlara yönelik harekatında, olası bir ABD müdahalesine karşı hava güvenliğini Rusya’nın sağlayacağı iddia edildi

HaberTürk’te yer alan bir haberde; TSK obüsleri, Reyhanlı’nın kuzeyinde Kırıkhan’la Hassa arasındaki bölgeyi ateş altında tutarken Rusya’nın, bir Rus yarbay komutasında, Tel Rifat’ın kuzeyine 160 askerden oluşan bir mekanize-motorize bölük sevk ettiği iddia edildi.

RUSYA’DAN HAVA KORUMASI

Habere göre Rusya, Türkiye ile koordineli olarak, operasyon bölgesinin sınırlarını belirleyen 200 kilometrelik bir sınır hattı çizdi. Rus yetkililer ise ABD’li yetkililere, Suriye’deki hedeflerine yaklaşmamaları konusunda uyarıda bulundu. İddialara göre, TSK’nın, Afrin’i kontrol altına alması sürecinde ABD’nin bir müdahalesi olduğu takdirde Rusya, hareket eden tüm cisimleri hava savunma sistemleriyle etkisiz hale getirecek.

Bu bağlamda, TSK’nın Afrin’i tamamen kontrol altına almasından sonra sahadaki bütün denklem değişecek, stratejiler yeniden çizilecek. Askeri yetkililer, ABD ve YPG’nin bulunduğu Münbiç’e, Türkiye’nin müdahalesi konusunda şu anda bir aciliyet ve zorunluluk bulunmadığını vurguluyor.

‘TÜRKİYE VE ESAD KARŞITI KİMSE KALMAYACAK’

HaberTürk’ün iddiasını göre Afrin’in kontrol altına alınmasının ardından sıra Suudi Arabistan destekli 9 bin 500 kadar cihatçıya ev sahipliği yapan İdlib’e gelecek. Bu bağlamda, “Çatışmasızlık bölgeleri anlaşması ile Türkiye’nin kontrolünde olan İdlib’in silahlı unsurlardan arındırılması ve tamamen TSK’nın kontrolüne geçmesi planlanıyor.”

Haberde yer alan ifadelere göre, harekat sonrası “İdlib’de Türkiye ve Esad karşıtı kimse kalmayacak.”

https://www.aydinlik.com.tr/dunya/2017-temmuz/afrin-de-hava-guvenligini-rusya-saglayacak

pS1. Ayrıca bknz.

22 Kasım 2016
Kadife Yumruk

KORİDOR BÖLÜNDÜ

AFRİN – MÜNBİÇ OYUNLARI
VE SURİYE’DE SONA DOĞRU

– Tel-Rıfat’ın lahmacunuyla
– Alleben kebabı meşhurdur.

(…) Sabredersek;
Kazanacağız.
Hem Suriye, hem Türkiye.
Bütün Ortadoğu halkları.
(Şam’da cuma kılamayan muaviyecilere inat;
Tel Rıfat’ta alleben kebabı ikram ederiz.) (…)

https://26august.wordpress.com/2016/11/21/koridor-bolundu/

+