NEDEN VE NASIL BİR MİLLİ HÜKÜMET?

ALGI operasyonları üzerine ve/ya hatalı istihbarat kaynaklı ya da yanlış bilgiye dayalı yapılan analiz ve sentezler, elbette ortaya birşey çıkartır ama adı üstünde o ‘bişey’dir yalnızca ve gerçeği yansıtmaz, gerçeklikten uzak, kopukturlar.
İdealler ile gerçekçiliği birbirine karıştırmak da benzer sonuçlar doğurur. İşin içine duygular (hisler de diyebiliriz) girdiğinde akıl yetisi örtülür ve ne kadar samimi, iyi niyetli olunursa olunsun, eldeki veriler sağlıklı olsalar da bunların değerlendirme süreçlerinde skandallara imza atılır. Dolayısıyla alınan kararlar hüsranla sonuçlanabilir.
Bu bağlamda; doğru strateji belirlenmeden atılan adımlar, belirlenen taktikler, ne okunabilir ne de başlarda hoş gözükse de bizi doğru hedefe ulaştırabilir. Aksine, özgün stratejilerimizi tanımlamadan harekete geçtiğimizde, değil başkaları beraber yürüdüğümüz yolarkadaşlarımız dahi bunu anlayamazlar, hep birlikte karşı cephenin planları arasında yuvarlanır gideriz.
Hatta birkaç duvar yıktığımızda sevinir, onun altında kalacağımızı fark edemeyiz.
Oysa karşı cephe yerli yerinde durmaktadır.

Somut bir örnek vermek yerinde olacaktır.
Bugün dahi Atatürk’ün ittihat terakkici mi yoksa ona karşıt mı olduğu çözülememektedir.
Gerek milli mücadele yıllarında gerekse sonraki dönemde ittihat terakkicilerin yer aldıkları bilinen bir gerçektir.
Atatürk’ün en yakınlarında da onlardan isimler vardır.
Ne var ki, İttihat Terakki içinde ATATÜRK’LE KAFA KAFAYA UYUŞAN bir kişi vardır: TALAT PAŞA.
Yani Mustafa Kemal (Atatürk) İttihat-Terakki DEĞİL; Talatpaşa Komitesi içindedir.
Ama ittihat-terakki kadrosunu yok saymamış, kesip atmamıştır.

İşte aşağıda paylaştığımız makaleyi;
1) Üstteki önbilgi+düşünceleri gözönünde bulundurarak ve
2) Kimin yazdığını gözardı ederek (yani isme takılmadan)
Okumanızı ‘tavsiye’ ediyoruz.

26 Ağustos bloğu

21.4.2017, Aydınlık
Doğu Perinçek

AKP GİDİYOR SEÇENEK OLUŞTURMAK ŞART

AKP de artık farkında: Değerli dostum Musa Eroğlu’nun türküsünde söylediği gibi, “Yolun sonu görünüyor.”
AKP önümüzdeki Cumhurbaşkanı seçimini kazanamayacak.
AKP, önümüzdeki seçimlerde Meclis çoğunluğunu da kazanamayacak.
Peki kendiliğinden mi olacak bütün bunlar?
Siyasette kendiliğinden olan bir şey yoktur. Siyaset, iktidar mücadelesidir ve devlet yönetimidir. Siyaset süreçlerinde siyasal partiler vardır, örgütlü insan müdahalesi vardır.
Yolun sonunu AKP yöneticileri görmektedir, ancak vatansever güçler de görüyor mu? Çünkü onlar görmezse, bu yolun nerelere sapacağı belirsizdir.

TÜRKİYE HÜKÜMETSİZ KALMAZ

Önce şunu saptayalım: Türkiye hükümetsiz kalmaz. Dolayısıyla AKP iktidarının sonu göründü saptaması, tek başına yetersizdir. AKP iktidarının son bulması için, Türkiye’yi yönetecek bir hükümet seçeneğinin oluşması şarttır. Bu durumda, AKP karşıtlığı bir çözüm getirmiyor. Çözüm, AKP iktidarının yerine hangi hükümetin geleceğine verilen yanıttadır. O hükümet seçeneği oluşturulmadan, AKP iktidarı son bulmaz.

ABD’NİN HÜKÜMET SEÇENEĞİ

Atlantik emperyalistleri de durum saptaması yapmışlardır. ABD kendi hükümet seçeneğini oluşturma çabasındadır. Şu New York Times, Washington Post gibi gazetelerin yaptıkları çağrılar, en sonunda belli bir iktidar planının hizmetindedir.
ABD’nin kuvvetleri belli. En başta AKP’nin Abdullah Gül-Davutoğlu kanadı, PKK/HDP ve FETÖ var.
CHP yönetiminin “tanımıyoruz” iddiası ve Meclis’ten çekiliyoruz açıklaması da, ABD’nin iktidar projesiyle bağlantılıdır. CHP yönetimi gözü kapalı Tayyip Erdoğan karşıtlığı nedeniyle her aşamada  Abdullah Gül ve Davutoğlu’nun yanında mevziye girdi. HDP ve FETÖ mağdurlarıyla iktidara gelme hayalleri de hangi iktidar planına katıldıklarını göstermektedir. Ne var ki, CHP yönetiminin CHP’yi bu yönde sürükleme şansı çok zor gözüküyor. PKK ile birlikte sokak çağrıları birkaç saat içinde bocalama yaratmıştır. CHP Sözcüsünün Meclisten çekilme iddiası da, yine CHP Grup Başkan Vekili tarafından yalanlanmıştır.
Atlantik hesapları içinde MHP’nin Meral Akşener kanadının bulunduğu da apaçık ortadadır. Devlet Bahçeli’ye karşı Meral Akşener’e umut bağlayanlar, niyetleri ne olursa olsun, kendilerini kısa süre içinde hiç istemedikleri bir planın içinde bulurlar. Ne kadar etkili olur bilemeyiz, ama bu uyarımız aynı zamanda Meral Akşener’in kendisinedir. Açıkça ortaya konmuş bir program ve stratejisi olmayan bir Devlet Bahçeli karşıtlığının savrulacağı yer bellidir. Umarız dönüşü olmayan bir eğilimin içine yuvarlanmamışlardır.
ABD’nin iktidar planı, hem AKP’deki, hem CHP’deki, hem de MHP’deki bölünmeler üzerine kurulmuştur. Beklenti, gerçekçidir. Çünkü bu partilerin hepsinde Amerikancı ve FETÖ dostu kanatlar var.
ABD, iki ayakla yürüyor. Parlamenter yollardan olmazsa, başka yolları denediklerini 15 Temmuz 2016 gecesi gördük. Ancak ABD Gladyosu ezilmiştir ve silahlı güçlerini büyük ölçüde kaybetmiş bulunuyor. Buna rağmen çok şiddetli terör ortamları yaratarak, darbeyi TSK’nın kucağına bırakma planlarından da vazgeçmezler. Ne var ki TSK bu planlara hiçbir zaman teslim olmayacaktır.

MİLLİ HÜKÜMET SEÇENEĞİNİN PROGRAMI VE ZORUNLULUĞU

Millî Hükümet Seçeneği ise, planlarını Türkiye’nin önündeki program üzerine kurmaktadır. Önümüzdeki program bellidir, hepsi üç maddedir:
1. Vatan bütünlüğü, PKK ve FETÖ terör örgütlerinin temizlenmesi.
2. Üretim ekonomisine geçmek için öncelikle bir Millî Direnme Ekonomisinin inşası.
3. Komşularımızla birlik.
Bu program, Türkiye’nin önündedir, zorunludur ve uygulanacaktır.
Millî Hükümet Seçeneği bu nedenle gerçekçidir, ve kaçınılmazdır. Pratik açıdan bakarsak, o programı uygulayacak kuvvet yaratılacaktır.
Peki Millî Program için şu anda hangi güçler var.
En başta Vatan Partisi var. Partimiz, Millî Hükümet planının merkezindedir ve öncü kuvvetidir.
Vatan Partisi dışındaki güçlerin mevzilenmesini, yine Vatan Partisi’nin ağırlığı ve kararlı mücadelesi belirleyecektir. Türkiye’nin bu programdan başka çıkış yolu bulunmadığı için, Millî Hükümet seçeneğini oluşturacak güçlerin bir araya gelmesi kaçınılmazdır. Bu zorunluluk, bizim en büyük gücümüzdür. Yeter ki doğru siyaset izleyelim.

MİLLİ HÜKÜMET SEÇENEĞİ

Vatan Partisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Millî Seferberlik çağrısının ertesi günü, Millî Seferberlik Hükümeti çağrısında bulundu. Milli seferberlik çağrılarla olmaz, bu seferberliğin örgütlenmesini yapmak, hükümetini kurmak zorundayız. Tek başına AKP’nin milleti kucaklamadığı ve kucaklayamayacağı şimdi çok daha açık görülüyor.
Vatan Partisi, Milli Seferberlik Hükümeti’ni HDP dışında hiçbir partiye kapatmadı. HDP, bu hükümetin içinde olamaz, ancak hedefi olabilir. Millî Seferberlik Hükümetinin görevlerinden biri PKK terörüne son vermektir. Mecliste PKK olamaz. Sokakta, dağda, bayırda, ovada PKK olamaz ve olmayacaktır.
Millî Seferberlik Hükümeti, bugünkü tabloda Vatan Partisi, AKP, CHP, MHP’nin katılımlarıyla kurulabilir. Elbette biliyoruz: Sayılan partilerin Atlantik planları içinde yer alan hizipleri Millî Hükümetin karşısındadır.
Bugün bu partilerdeki bunalım, Türkiye’nin çıkış yolundaki bunalımdır. AKP’nin, MHP’nin, CHP’nin bölündüğü gözüküyor. Bölünmelerin hepsi de, en sonunda Milliciler ile Atlantikçiler arasındaki saflaşma ekseninde biçimlenecektir. O nedenle ABD’nin planı da bu bölünme üzerine kurulmuştur, Millî Hükümet planı da. Bölünme biz istediğimiz için olmuyor. Vatan Savaşı, bu cepheleşmeyi zorunlu kılmaktadır.

CAN ALICI SORUN

Bu süreçte canalıcı sorun, şu anda AKP’nin Tayyip Erdoğan ağırlığına karşı tutumdur. PKK’nın ve FETÖ’nün üzerine yürüyen Tayyip Erdoğan’ı baş düşman kabul eden kuvvetler, kaçınılmaz olarak ABD planı içinde mevzileniyorlar.
Bu koşullarda, Tayyip Erdoğan’ı dışlayan bir hükümet, Millî Hükümet olmaz, ABD’nin planladığı hükümet olur. Bugünkü parlamento aritmetiği içinde veya yarın seçimle oluşacak parlamentoda, Tayyip Erdoğan’ı devre dışı bırakan planlar, hükümeti kime dayanarak kuracaklarını belirtmeliler. Belirtemiyorlar. Zaten bu gibilerin iktidar amaçları da yok. Kendilerini muhalifliğe kilitlemişlerdir. Sürekli yakınıyor ve ağlıyorlar. Tayyip Erdoğan düşmanlığıyla kurulan planların nereye varacağını anlamayanlar, zamanla anlayacaklardır veya düşmanın kullanım alanı içinde kalacaklardır.
İçine girdiğimiz süreç erken seçimi de dayatabilir. Gerçi AKP, artık erken seçimden kaçıyor. Çünkü Cumhurbaşkanı seçimini de, meclis çoğunluğunu da kaybedecektir. Ne var ki, ekonomik gidiş ve siyasal krizler, seçimi kaçınılmaz kılabilir. O zaman ortaya çıkacak tabloda da, Tayyip Erdoğan’ı dışlayarak bir Millî Hükümet seçeneğinin oluşmayacağı olasılığı ciddidir.

GERÇEKÇİ YARATICI VE CESUR OLMAK

İçine girdiğimiz sürecin öncelikli siyasal görevi, bir Millî Hükümet seçeneğinin oluşturulmasıdır.
Bu görev, hesap kitap işidir, dangul dungul tavırlarla yaratılamaz.
Öncü Parti, işte burada gereklidir ve tarihsel süreci belirler.
Vatan Partisi’nin diğer bütün partilerden farkı, Millî Hükümet seçeneğine yönelik kararlı siyasetlerle bu hedefe yönelmesidir.
Gerçekçi, yaratıcı ve cesur olmak, her zaman olduğu gibi başarının şartıdır.
Bugün gerçekçi saptama şöyle özetlenebilir: Tek başına AKP yönetiminin sonu gözükmüştür. Ancak kurulacak Millî Hükümette, AKP’nin Tayyip Erdoğan kanadı da bulunacaktır. Tayyip Erdoğan’ı devre dışı bırakırsanız, ABD’nin planından başka bir çözüm bulunmamaktadır.
Yaratıcılık tek cümleyle: Millî Hükümet seçeneğini oluşturacak süreçteki taktik buluşlar ve esnekliktir.
Cesaret: Tayyip Erdoğan’a düşmanlığın sonuçlarını ortaya koymada gösterilecek cesarettir. Tayyip Erdoğan düşmanlığına kilitlenenler, ABD’nin iktidar projesinin piyonları olmaktan öte bir iş yapmıyorlar ve yapamazlar.
Hesap kitap dışı şapşallıklara hiçbir zaman itibar etmeyeceğimizi dost düşman herkes bilmelidir.
Tek başına AKP iktidarının son bulmasını isteyenler, içinde AKP’nin de bulunduğu Millî Hükümet seçeneği oluşturmak göreviyle yüz yüzedirler.

https://www.aydinlik.com.tr/kose-yazilari/dogu-perincek/2017-nisan/akp-gidiyor-secenek-olusturmak-sart

pS1.

ABD’nin (İsrail ve İngiltere’nin de) asıl hesabı, “Kürdistan”ın kurulması, İran’a karşı savaşılması.
Çünkü petrol ve doğalgazın Orta Asya’dan indirilmesi için, sadece Irak, Suriye ve Türkiye değil, İran’ın da parçalanması şart, Rockefeller ve saz arkadaşları için.
Bunun çaresi mi?
Önce kuvvetli bir “Hayır” çıkması, ardından da BOP yerine BAB’a (Batı Asya Birliği – İran, Suriye, Irak, Mısır ve Lübnan ile Türkiye’nin işbirliği) yüzünü çevirecek, AKP’nin de milli kesiminin içinde olduğu bir milli seferberlik hükümeti.
Hayal mi kuruyorum?

H.Vodinalı
28/3/2017

pS2.

… YSK’nın yasa dışı uygulamalarını ve şaibeli referandum kararını kabul etmiyoruz. Hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz. Elimiz sahtekarların ve zorbaların yakasında olacak.
Ancak emperyalistlerin hak arama mücadelemizi sabote etme girişimlerine karşı herkesi uyanık olmaya davet ediyoruz. AKP zorbalığını ve gericiliğini emperyalistlere dayanarak değil, millete dayanarak bastıracağız.

Kerem Yıldırım
21/4/2017, Aydınlık

pS3. EK olarak okunabilir:

– Türkiye’nin yeri ( https://26august.wordpress.com/2015/11/19/turkiyenin-yeri/ )
– BRICS’te birleşmek ( https://26august.wordpress.com/2016/12/18/bricste-birlesmek/ )
– Perinçek’i anlamak ( https://26august.wordpress.com/2016/12/06/perinceki-anlamak/ )
– İzmir (2. Amasya) Tamimi ( https://26august.wordpress.com/2015/04/28/izmir-ikinci-amasya-tamimi/ )
– Neden Vatan Partisi? ( https://26august.wordpress.com/2015/05/29/neden-vatan-partisi/ )
– Acilen Millî Hükûmet ( https://26august.wordpress.com/2016/05/17/acilen-milli-hukumet/ )

..