BM – PALMYRA – IŞİD

Bu yazı dün gece hazırlanmıştı ancak; dünden bugüne (tıpkı FETÖ gibi PKK-PYD gibi MOSSAD-CIA taşeronu olan) IŞİD şu saat itibarıyla topyekün Palmira’nın da batısına saldırıyor.

Aylardır Suriye Ordusunun elinde olan Palmira’ya IŞİD BİRDENBİRE TOPYEKÜN SALDIRDI.
Peki ne oldu, nasıl oldu bu?

Halep ve El-Bab’ı kaybeden emperyalizmin sınır tanımaz had bilmez vahşi sinsi planları bitmez.

Çok parametre var, ama…
Son dönemde ABD öncülüğündeki KOALİSYON güçlerinin MÜNBİÇ, RAKKA ve aşağılardaki, yakın bölgelerdeki faaliyetleri incelenmeli.
Operasyonlar neden durdurulmuş üstüne gidilmeli.
Deyrezzor re-ÖZRÜ üzerinde düşünülmeli.
Danimarka’nın kaçışı irdelenmeli.
MANPAD konusu, Afrin-Münbiç silah indirmeleri, PKK/PYD, IŞİD falan, ayrıntılar tespit edilmeli.

Ama biz Musul’a uzanalım.
Kısa bir haber turu yapalım:

– Musul Valisi Esil Nuceyfi : IŞİD’in Musul’da 5000 militanının olduğu tahmin ediliyor. (11 Ekim 2016, Sputnik : https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201610111025241412-irak-musul-operasyonu-nuceyfi/ )

– Musul’da IŞİD’in Suriye’ye kaçması için bir yol açık bırakılacak : Musul’un IŞİD’ten kurtarılması için Irak ordusu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) askeri gücü peşmerge ile koalisyon güçleri yakında ortak operasyon başlatacak. Sputnik’e konuşan KDP Musul sözcüsü Said Mamuzini, operasyonun yakında başlayacağını ve IŞİD’in Suriye’ye kaçması için de bir yolun açık bırakılacağını söyledi. (12 Ekim 2016, Sputnik : https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201610121025257707-kdp-musul-isid-suriye/ )

– ‘ABD, Musul’daki IŞİD’cileri Suriye’ye transfer edecek’ : Sputnik’e konuşan askeri ve diplomatik bir kaynak, “ABD ve Suudi Arabistan’ın gizli servisleri, Musul operasyonunun hazırlık aşamasında tüm militanların aileleriyle kenti terk edecekleri güvenli bir koridor teklif edilmesi konusunda anlaştı” dedi. (13 Ekim 2016, Sputnik : https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201610131025281518-abd-musul-isid-suriye-transfer/ )

– ‘IŞİD Musul’dan direnmeden çekiliyor’ : Wall Street Journal gazetesi, IŞİD’in Musul harekâtına direnmeyeceğini yazdı. Haber, örgütün Musul’daki bir komutanına dayandırıldı. (…) Geçtiğimiz hafta Suriye kaynakları ABD ve Suudi Arabistan istihbaratlarının anlaştığını ve Musul’dan Suriye’ye bir koridor açarak IŞİD militanlarının aileleriyle beraber buradan kaçırılarak Suriye’ye götürüleceğini iddia etmişti. Suud ve ABD kaynakları ise koridoru doğrulayarak IŞİD’e bir kaçış alanı sağlanacağını doğrulamıştı. Suriye kaynakları, ABD’nin Deyr’ez Zor’da IŞİD’le savaşan Suriye askerlerini vurmasını da bu plana bağlıyor. Deyr’ez Zor, Suriye’nin Irak sınırında ve burası Irak ve Suriye ordularının temas ederek IŞİD’e karşı ortak operasyon yapmasına olanak sağlayabilecek bölgelerden. (17 Ekim 2016, ABC : http://www.abcgazetesi.com/isid-musuldan-direnmeden-cekiliyor-31148h.htm )

– Suriye’den Musul operasyonunda ‘koridor’ tepkisi : Suriye ordusu ABD önderliğindeki koalisyonu DEAŞ militanlarının Irak’ın Musul kentine düzenlenen askeri operasyondan kaçabilmesi için kentten Suriye sınırına koridor açmakla suçladı ve buna karşı her türlü tedbiri alacağını açıkladı. (18 Ekim 2016, Hürriyet : http://www.hurriyet.com.tr/suriyeden-musul-operasyonunda-koridor-tepkisi-40252287 )

Ve yeni haber:

– BM’den Musul’da ‘güvenli koridor’ çağrısı : Rafid, “Musul’un doğu, kuzey ve güney mahallelerinden son dört günde 5 bin 400 sivil göç etti. Bu kişiler, Hazır, Hasan Şam ve El-Ced’a kamplarına yerleştirildi.” dedi. (05 Aralık 2016, AA : http://aa.com.tr/tr/dunya/-bmden-musulda-guvenli-koridor-cagrisi/699669 )

Ve birkaç gün önce IŞİD, Palmira’ya saldırdı.

– Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezi, yeniden gruplanan 4 binden fazla IŞİD militanının Palmira antik kentini ele geçirmek için tekrar saldırıya geçtiğini duyurdu. “Militan ve teçhizat kaybına rağmen IŞİD, kent merkezine yakınlaşmaya ve buradaki pozisyonunu güçlendirmeye çalışıyor. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun kontrolündeki grupların terör örgütlerine karşı yürüttüğü askeri faaliyetlerin durdurulduğu Rakka’dan Palmira’ya ciddi miktarda militan geçiş yaptı” denen açıklamada, Deyr Ez Zor’dan da büyük miktarda zırhlı araç ve teçhizat gönderildiği kaydedildi. Suriye ordusunun kenti IŞİD militanlarına karşı savunduğu ifade edilen açıklamada, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin Palmira’daki yerleşim birimlerini hedef almadığının altı çizildi. (11 Aralık 2016, Sputnik : https://tr.sputniknews.com/rusya/201612111026254402-rusya-isid-palmira/ )

ABD’nin (100’ün üzerinde TIR ile ve havadan İNCİRLİK’ten kalkan uçaklarla) YENİDEN TAM TEŞEKKÜLLÜ DONATTIĞI PKK-PYD’nin Minbiç güneyinde Rakka’nın kuzeyinde IŞİD’le savaştığı doğru mu? Günleeerdir aynı bölgede dönüp duran KOALİSYON uçakları IŞİD’i mi bombaladı?
Yoksa hepbirlikte el ele hadi bakalım aşağıya, Palmira’ya dalın mı dendi…

Deyr Ez Zor’daki Suriye askerlerini vuran KOALİSYON uçakları ne yaptı? IŞİD’in önünü açtı.
Irak askerini vuran KOALİYON uçakları ne yaptı? IŞİD’in önünü açtı.

Birleşmiş Milletler de çıkmış;
SİVİLLER ÖLÜYOR KORİDOR AÇILSIN diyor.
Alın açtınız, bravo.

Kendi ürününüz IŞİD katilleri KATLİAMLAR yaparken, kendi adamlarınız Barzani-Nuceyfi-Davutoğlu Musul’u IŞİD’e teslim ederken, neredeydiniz? İşin ta içindeydiniz.

Rakka, Deryezzor, Musul, dört bir yandan taşıdınız türlü yollarla oyunlarla dünyanın gözü önünde katilleri getirdiniz.

Şimdi, UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınan PALMİRA yerle bir ediliyor. IŞİD taşeronları kaldıkları yerden GÖREVLERİNE devam ediyorlar.

Sahi sormak gerek, siyonist emperyalizm;
TARİHİ NEDEN YOK ETTİRİYOR IŞİD’e?

EL-BAB’ı kaybettiler.
HALEP’TE YENİLDİLER.
İNTİKAM alıyorlar tamam ama:
Yalnızca bu kadar mı?

pS1.

12/12/2016 ek/notları:

20:52 12.12.2016
Sputnik
İranlı uzman: IŞİD’in Palmira saldırısını ABD ve bölge ülkeleri planladı
Suriye ve Irak’taki IŞİD ve Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) militanlarının kapsamlı bir operasyona maruz kaldıktan sonra farklı bölgelere geçiş yaptığını belirten İranlı Ortadoğu uzmanı Sabbah Zanganeh, IŞİD’in Palmira saldırısının ABD ve bazı bölge ülkeleri tarafından planlandığını öne sürdü.
Sputnik’e verdiği demeçte, Irak’ın Musul kenti bloke edildikten sonra El-Bab’ın Suriye ordusunun yoğun mücadelesi sonucunda teröristlerden alındığını kaydeden Zanganeh, “IŞİD ve diğer terör örgütlerinin militanları, bu taarruz dalgasından kurtulmak amacıyla başka bir yere saldırma kararı aldı ve Palmira’ya yöneldi” dedi.
“Elbette Palmira saldırısı Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve Katar’ın desteği olmadan gerçekleşmiş olamaz. Yaklaşık 4 bin militanın Musul’dan Suriye’ye ABD’nin radar sistemlerine takılmadan geçmesi imkansız ifadelerini kullanan İranlı uzman, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Rakka’daki operasyonu durdurmasının militanların Musul’dan Palmira’ya geçişini sağlamaya yönelik bir hazırlık olduğunun altını çizdi.
Zanganeh, “Bu operasyonun tümü, ABD ve bazı bölge ülkelerinin onayıyla planlandı ve uygulandı” vurgusu yaptı.
https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201612121026275107-iranli-uzman-sabbah-palmira-abd-planladi/

17:41 12.12.2016
Sputnik
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Palmira’ya saldıran IŞİD militanlarının patlayıcı yüklü araçlardaki canlı bombaların yardımıyla savunma hattını deldiğini ve kentin dış mahallelerinde pozisyonunu güçlendirdiğini söyledi.
IŞİD militanlarının gerçekleştirdiği ilk iki büyük saldırının Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin yardımıyla püskürtüldüğünü bildiren Konaşenkov, “Militanlar patlayıcı yüklü araçları canlı bombalar aracılığıyla etkili bir şekilde kullandı. Bu sayede savunma hattını delen militanlar, kentin dış mahallelerinde pozisyonunu güçlendirdi” dedi.
IŞİD’in Palmira’ya kuzey, güney ve doğu yönlerden saldırdığını kaydeden Rus yetkili, saldırıların 5 bin fazla militanın katılımıyla düzenlendiğini vurguladı.
Perşembe gününe kadar Palmira çevresinde böyle bir militan grubunun bulunmadığının altını çizen Konaşenkov,Görünen o ki, Rakka’daki çatışmaların yeniden başlamayacağını düşünen IŞİD’ciler Palmira’ya yoğunlaşma kararı aldı diye konuştu.
https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201612121026271933-konasenkov-isid-militanlari-canli-bombalarin-yardimi-palmira-savunma-hattini-deldi/

17:25 12.12.2016
Sputnik
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Palmira’daki sivilleri tahliye eden Suriye ordusunun kentin dış kesimlerinde mevzilendiğini ifade etti.
Konaşenkov, “Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri, Palmira’daki yerleşim birimlerini vurmuyor. Bundan istifade eden militanlar saldırılarını sıklaştırdı. Suriye ordusu, Palmira’daki sivilleri tahliye edip kenti bıraktı ve kentin dış kesimlerinde mevzilendi” dedi.
Suriye hükümetinin Palmira’yı IŞİD’den en kısa sürede kurtarmak için her türlü çabayı gösterdiğini kaydeden Konaşenkov, “IŞİD’in saldırısı, teröristlere en ufak ‘nefes alma’ fırsatı tanınmaması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. Zira teröristler bunu her seferinde yeniden gruplaşma ve ani saldırılar düzenleme amacıyla kullanıyor” ifadelerini kullandı.
https://tr.sputniknews.com/rusya/201612121026271880-rusya-sivilleri-tahliye-eden-suriye-ordusu-palmira-dis-kesimler/

– Rus Dışişleri: Teröristlerin Palmira’ya dönmemesi için mümkün olan her şeyi yapacağız (12:41 12.12.2016, Sputnik : https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201612121026264242-rus-disisleri-teroristlerin-palmiraya-donmemesi-icin-mumkun-olan-her-seyi-yapacagiz/ )

pS2.

– Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek için El Nusra Cephesi teröristlerini koruduğuna inanmak için geçerli sebepler olduğunu söyledi. (20:11 12.12.2016, Sputnik : https://tr.sputniknews.com/rusya/201612121026274462-lavrov-suriye-abd-esad-el-nusra/ )

– Suriye ordusunun son iki günde İdlib’in dış mahallelerinde 15 teröristi etkisiz hale getirdiği belirten Suriyeli bir askeri kaynak, Halep’te kazanılan zaferlerin ardından yeni saldırıların gelebileceğini belirtti. (19:25 12.12.2016, Sputnik : https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201612121026274018-suriye-halep-terorist-saldiri/ )

– Moskova’nın Washington’da göreve gelecek yeni yönetimle IŞİD’e karşı çalışmak istediğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, yeni başkan Donald Trump ve ekibinden gelen tüm sinyalleri dikkatle incelediklerini kaydetti. (18:42 12.12.2016, Sputnik : https://tr.sputniknews.com/rusya/201612121026273252-rusya-abd-trump-isbirligi-/ )

pS3.

pS4.

Demek ki neymiş?
Siyonist emperyalizm vazgeçmezmiş.
TİLKİ uykusunda sinsice tetikte beklermiş.

HANNAS-rootkit sistemli SİYONİZM’in ilk bulduğu fırsatta dişini geçirip tüm zehrini olanca şiddetiyle tazyikiyle vahşice akıttığı gözardı edilmemeliymiş.

BRICS üyesi Rusya ile desteklediği Suriye, SİVİLLERE ZARAR VERMEMEK İÇİN saldırı yapmazken, Palmira’yı kaybetmeyi bile göz alırken; emperyalizmin HALEP’TE PUTİN-ESAD KATLİAM YAPIYOR yalanlarını kimlerin uydurduğu üzerinde de ayrıca düşünülmeliymiş.

Palmyra işgali ile birlikte; dünya genelinde ilgili bölgelerde eşzamanlı patlamaların, saldırıların, ya da açıklanamayan katliamların yaşanması normal mi imiş?

Sokrat’ın deyişiyle;
Kainatta tesadüfe tesafadüf edilmez.