PKK/PYD NEDEN AĞLIYOR?

YALAN BÜYÜDÜYSE
PANİK ARTMIŞTIR

Denize düşen yılana sarılırmış.
Pisliğe batan kalleş de yalana.

Aşağıda, MOSSAD-CIA taşeronu PKK adına ağlayıp zırlayan ve çaresizce yalana başvuran birinin yazını paylaşıyoruz.

Yazıdaki QSD; ABD destekli ve YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Kuvvetleri (SDK) kısaltmasıdır. Yani bunlar, yok YPG’ydi YPJ’ydi PYD’ydi yok PJAK’tı PKK’ydı vs. türlü isimlerle karşımıza çıkarlar.
Tümünün özeti sözeti, hepsi PKK’dır.

Bir de değişik harfler kullanarak dil zenginliklerini kanıtlama (ya da doğrusu; 2000 kelimelik dillerinin darlığını zengin gösterme) ve kendilerinde -isimlendirme değil- isim takma huyları vardır.

Neyse lafı daha fazla uzatmadan, ABD’nin karagücü PKK – PYD propagandası yazıya bakalım:

***

24 Kasım 2016
QAMİŞLO – SEYİT EVRAN
AFN NEWS

Rakka, Türkiye’nin saldırıları ve Koalisyon ile Rusya’nın sessizliği

Rakka Operasyonu’nun ardından, YPG ve YPJ güçlerinin Minbic’ten çekilmesinden sonra yeni, çok tehlikeli bir süreç başladı…

Uzun pazarlıkların ardından ABD yetkililerinin- içinde YPG’nin olduğu- “QSD güçleri ile yapacağız” dediği Rakka Operasyonu başladı. Türkiye’nin sürekli gündemleştirdiği Minbic’ten YPG/YPJ güçleri çekildi. Rakka Operasyonu’nun ardından, YPG ve YPJ güçlerinin Minbic’ten çekilmesinden sonra yeni, çok tehlikeli bir süreç başladı.

Türkiye 24 Ağustos’ta Suriye topraklarına işgal amaçlı girdi. Bu işgal amaçlı girişimin hedefi şu anki saldırıları ile birlikte çok daha net ortaya çıkıyor. İşgalin temel hedefi, Kuzey Suriye’de Kürtlerin diğer halklarla yaptığı ittifak sonucu geliştirmeye çalıştıkları federal sistemdir. Elbette bu sistem, Kürtlerin gerçekleştirdiği Rojava Devrimi ve onun direnişle sağlanan kazanımları üzerinde gelişti. Bu sistem aynı zamanda Suriye sorununun çözümüne ilişkin şu ana kadar üretilen tek projedir. Türkiye’nin işgal girişimi ve saldırılarının hedefi en başta Kürt kazanımları olurken, aynı zamanda Suriye’de gelişebilecek çözüm olduğunu görmek gerekir.

Türkiye Cerablus, Rai, Ezaz hattından sonra Efrîn’e yönelik saldırılar başlattı. Efrîn’den de Şehba taraflarında YPG, Devrimciler Ordusu ve QSD güçlerinin elinde olan alanlara yönelik saldırılar başlattı. Saldırılarını giderek, ABD ve Rusya tarafından sözde belirlenen sınırların alt tarafına doğru taşıdı. Onlarca köyü yakıp yıktı. O köylerde yaşayan halkın mallarını çetelerinin eliyle gasp etti ve çetelerine bölüştürdü. Türk ordusu ve bağlı çeteleri, Şehba’da QSD ve Devrimciler Ordusu, DAİŞ’ten, Kürt, Arap, Türkmen ve diğer halklara ait köyleri alırken arkadan saldırdı. Bu da aslında bir kez daha Türkiye’nin DAİŞ ile işbirliği yaptığını ve hatta bu bölgede korumaya aldığını kanıtladı. Bu yönlü bölgesel ve uluslararası birçok güç tarafından yapılan açıklamalar da var. Kimi açıklamalar açıktan bunu ortaya koyarken, kimi açıklamalar da ima içeriyordu. Türk ordusu ve bağlı çeteleri giderek saldırılarını Bab bölgesinde yoğunlaştırdı. Bab bölgesindeki Kürt ve diğer halklara ait köyleri durmadan havadan savaş uçakları ve karadan tank, top, füzelerle vurdu.

Bab’a yönelik saldırılarına QSD, Devrimciler Ordusu ve YPG güçleri cevap verdi. Birkaç günlük çatışmalar yaşandı. ABD ve Rusya, Türkiye’nin bölgedeki tehlikeli saldırılarına tepki gösterdi. ABD ve Rusya’nın tepkileri sadece açıklamalardan ibaret kaldı. Bu açıklamalar Türkiye’nin hava saldırılarını durdurabildi sadece. Türk ordusu ve çetelerinin füze, top, havan ve tanklarla saldırıları sürdü.

MİNBİC’TEN ÇEKİLME

Böyle bir dönemde ABD yetkililerinin açıklamalarıyla Rakka Operasyonu gündeme geldi. En üst düzeyden yetkililerin yaptıkları açıklamalarla Rakka Operasyonu’nun içinde YPG ve YPJ güçlerinin de olduğu QSD güçlerinin öncülüğünde bu operasyonu yapacakları açıklandı. Açıklamaların ardından kısa süre içinde üç aşamadan oluşan operasyonun birinci aşaması başladı. Operasyon başladığı dönemde de Türk ordusu ve çeteleri Şehba ve Bab çevresindeki saldırılarını sürdürdü. Böyle bir dönemde Türkiye daha önce “YPG Minbic’ten çekilsin” baskısını artırdı.

Obama’nın özel temsilcisi McGurk yaptığı açıklama ile YPG’nin Minbic’te işini tamamlayıp çekileceğini açıkladı. Bu açıklamadan üç gün sonra YPG Minbic’ten çekildiğini açıkladı. YPG’nin çekilmesi çeşitli biçimlerde yansıdı. YPG çekilirken QSD, Minbic ve Bab çevresini DAİŞ çetelerinden temizlemek, etrafını sağlamlaştırmak, güvenliğini arttırmak için ileriye dönük bir hamle başlattı. Bu hamle ile QSD Bab ile Minbic arasında kalan Qurtweran, Şeyh Nasır, İlan, Qurt Sebha köylerini DAİŞ çetelerinden aldı. Türk ordusu ve bağlı çeteleri, QSD’nin DAİŞ’ten aldığı bu köylere savaş uçakları, tank ve füzelerle saldırmaya başladı. Son bir haftadır bu köylerde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Türk savaş uçakları köyleri vurdu. Şu ana kadar 10’un üzerinde sivil yaşamını yitirdi. QSD güçleri bu arada Bab ile Minbic arasında kalan stratejik öneme sahip Arima nahiyesini de DAİŞ’ten dün temizledi. Türk savaş uçakları bu kez Arima’yı vurmaya başladı. Türk devleti ve ordusu bu saldırıları ile DAİŞ ile birlikte olduğunu bir kez daha ispatladı. Adeta “neden DAİŞ’i bölgeden çıkarıyorsunuz” gibi bir yaklaşım içinde.

KÜRTLERİN SORULARI VAR

ABD, QSD ve YPG güçlerini Rakka’ya yöneltti. YPG güçlerinin Minbic’ten çıkması için baskı yaptı. YPG Minbic’ten çıktıktan sonra Minbic ve Bab Türkiye’ye mi bırakıldı? Bundan dolayı Kürtler ve ittifak halinde olduğu halklar şimdi ABD ile olan ilişkilerini tartışıyor. Zira ABD şu ana kadar bu saldırılara ilişkin ciddi hiçbir tavır almadığı gibi ciddi bir açıklamada da bulunmadı. O yüzden Kürtlerde Kandırılmadan da öte bir oyunla karşı karşıyayız gibi görüşler gelişiyor. Biz Rakka’ya yönelirken, Bab ve Minbic Türkiye’ye mi bırakılıyor? soruları gündemde. Bu durumda Kürtler, Rakka Operasyonu’nu durdurma başta olmak üzere Türkiye ile ciddi bir savaş içine girme tartışma ve hazırlıklarını yapıyor. Bu Kürtlerin en doğal hakkıdır. Durum böyle olursa Kürtler ve ittifak halinde olan halklardan çok ABD kaybedecek. Zira Türkiye’nin işgalci emellerle hedeflerine ulaşması ABD’nin bölgedeki tüm çıkarlarının tehlikeye girmesi demektir.

RUSYA NEDEN SESSİZ?

Rusya da bu konuda şu ana kadar herhangi bir tutum almadı. Zira Rusya’nın Halep üzerine anlaştığı yönünde görüşler hatta bu konuda bazı bilgiler var. Rusya Halep’te, Türkiye ise Bab ve Minbic’te gerçekleştirilecek saldırılara ilişkin birbirine karşı sessiz kalma gibi bir anlaşmaya vardıkları yönünde yaygın görüş var. Şu ana kadar ortaya çıkan tavır ve tepkisizlik de bu görüşü destekliyor.

İLİŞKİLER GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR

Gelinen aşamada Kuzey Suriye ve Rojava’da Kürtler ile ittifak halinde olan halkların, ABD ve Rusya ile olan ilişkilerini ciddi bir şekilde gözden geçirmeye başladıklarını görmek mümkün. Zira şu ana kadar Türkiye ve çeteleri tarafından gerçekleştirilen saldırılarda Türkiye’ye karşı herhangi bir tavır içine girmediler. Bunun yanı sıra caydırıcı hiçbir açıklamada bulunmadılar. Bu, iki gücün de Kuzey Suriye, Suriye ve Rojava’daki konumlarını etkileyecek. Çünkü Kürtler ve Kuzey Suriye halkları alternatifsiz değil.

Türkiye, bu saldırıları sürdürürken yeni ABD yönetimi daha oluşmadan bir sonuca gitmek istiyor. Ayrıca Türkiye’nin bu saldırganlığıyla, “Acaba Musul’a yaklaştırılmamasına karşılık Suriye’de kendisine bir alan olarak mı Kuzey Suriye bırakıldı” gibi sorular da akla geliyor.

Türkiye, Rojava ve Kuzey Suriye topraklarında bu saldırganlığını geliştirirken, Türkiye istihbaratına bağlı Rojavalı bazı işbirlikçileri de harekete geçirdi. Bunlardan İbrahim Biro ve Fuat Aliko günlük olarak TRT Kûrdi adlı RTE’nin havuz ve asimilasyon aracında boy göstermeye başladı. Buradan yaptıkları açıklamalarla Türkiye ile birlikte bölgeye gireceklerini, kendilerine göre bir sistem oluşturacaklarını, YPG/YPJ ve bölgenin diğer güçleri olan QSD’nin yenildiği şeklinde RTE’nin propagandasını yapıyorlar. Tarihsel süreç içinde ata ve dedelerinin oynadığı ihanet ve işbirlikçi çizgilerinde ısrarlı oldukları görüldü. Türkiye bu iki ve bunlara benzer birkaç istihbarat elemanına dayanarak Güney ve Rojava’da etkili olmaya çalışıyor. Hatta ileride bunların bazı güçler tarafından Rojava’ya sokulması için baskıda bulunma gibi planlar yapıyor.

Türkiye bu işbirlikçilere dayanarak Güney Kürdistan‘a yönelik olası bir operasyonu da dillendirmeye başladı. Kaldı ki, bunun için daha önce Silopi ve sınır boylarındaki ilçe ve şehirlere güç yığarak hazırlıklarını yapmış durumda.

Türkiye içte yaşadığı ekonomik, siyasi iflası bu tür işgalci saldırılarla gündemden düşürmeye çalışıyor. Tıpkı Osmanlılar döneminde olduğu gibi şimdi yine önlerine koydukları bu ‘sefer’ ama gerçekte saldırı planlarıyla içerideki yozlaşma, çürüme, diktatörleşme, ekonomik bunalım gündemlerini kapatmaya çalışıyor. Ama giderek daha fazla batacağı hatta neredeyse Türkiye Cumhuriyeti’nin dahi kalmayacağı bir döneme girdiği, birçok siyaset uzmanı, diplomat ve analist tarafından dile getiriliyor.

http://anfturkce.net/kurdistan/rakka-turkiye-nin-saldirilari-ve-koalisyon-ile-rusya-nin-sessizligi

(Başka link: http://siyasihaber3.org/rakka-turkiyenin-saldirilari-ve-koalisyon-ile-rusyanin-sessizligi )

(Yazıyı resim formatından görüntülemek için tıklayınız…)

***

Yazının sahibine ve inanarak okuyanlara yöneltilecek ÇOK SORU var. Kısa keselim:

– ABD’li yetkililer, YPG Münbiç’ten çekildi diye resmi ağızdan açıklama yapmışlardı. Sonra öyle olmadığını ağızlarından kaçırdılar. Yazıda buna neden değinilmiyor?

– YPG/YPJ ile QSD’nin farkı nedir? Tıpkı APO’nun talimatıyla PKK’ya kurdurulan PYD’nin adı üstünde PKK’dan farkı olmadığı gibi. Yani YPG Münbiç’ten çekilmiş de sonra olan bitenle ilgisiz mi oluyor?

– QSD, IŞİD’den köyleri almış, ama Türkiye destekli kuvvetler “VAY EFENDİM SİZ NASIL OLUR DA IŞİD’İ ORALARDAN ÇIKARTIRSINIZ!” diyerek QSD’ye saldırmış, öyle mi? Söyleyin;
— QSD saldırıya geçtikten sonra ne kadar sürdü o yerleşimleri ele geçirmesi? Yoksa IŞİD teröristleri teslim mi ettiler?
— Ele geçirmelerde; kaç IŞİD’li geberdi kaç niyazi var?
Elinizi kolunuzu sallayarak girdiniz o yerlere. IŞİD bıraktı gitti. Hep böyle oldu, taa en başından beri. Çünkü IŞİD’in görevi bu, yani sizin görevinizle aynı. Göreviniz ne mi? KUZEY İSRAİL için goyimlik yapmak. Değil mi?

– Türk ordusu ve desteklediği kuvvetler, köyleri yerle bir etmiş, sivil insanları katletmiş, Kürtleri ve DİĞER halkları, yerlerinden yurtlarından etti diyorsunuz. Hani bir laf var, eşeğimizn alnı sakar adını bana takar, diye, hatırladınız mı? Irak ve Suriye’nin kuzeyinde, yıllaaaaardır, Türkmenleri ve Arapları YURTLARINDAN SÜREN kim? Kerkük’te tapu kayıtlarını yakanlar kimler? Telafer’deki bitmek bilmeyen sonu gelmeyen Tükrkmen katliamlarında ABD’ye destek veren? Kaaaaç kez rapor edildi, PKK-PYD tarafından insanların SÜRÜLDÜKLERİ; yerlerine Kürtlerin yerleştirildikleri. Yazıda bunlar neden yok?

– Ata ve dededen ihanet, işbirliği, demişsiniz. Said’ler kimin atası?..

– İkidebir (2’de 1) “Kürtler ve diğer halklar” diyorsunuz. Siz gökten zembille mi indiniz? İttifak halindeymişsiniz, o halklarla. “Kürtler ve Kuzey Suriye halkları” diyorsunuz. Orada Türkmen var, Arap var. Sizin Suriye coğrafyasındaki nüfusunuz ne? Yüzde kaçsınız…

– Ve denmiş ki: “Kürtler ve Kuzey Suriye halkları alternatifsiz değil.” MOSSAD nasıl destek verecek size, jandarması CIA’nın ABD’si olmadan? Trump’ın askeri danışmanının son açıklamaları hoşunuza gitti belki ama gidişat hiç de öyle gözükmüyor, değil mi? Yoksa, “Ruslar bizi kandırdı, Amerikalılar da sattı” mı diyorsunuz? Pirince giderken bulgurdan da mı oldunuz?

– Bir de emperyalizmin taşeronu olduğunuzu yani goyimliğinizi şu sözlerle İTİRAF etmiş olmuyor musunuz: “Durum böyle olursa Kürtler ve ittifak halinde olan halklardan çok ABD kaybedecek. Zira Türkiye’nin işgalci emellerle hedeflerine ulaşması ABD’nin bölgedeki tüm çıkarlarının tehlikeye girmesi demektir.”

– Özetle, ABD’nin çıkarlarına hizmet ediyorsunuz. Besbelli değil mi?

– Bir laf daha var, el şeyiyle… diye, hatırladınız mı?

Amma veryansın ettik, biz de!
Ne yapalım?
Onca yalan, zırlama, ikiyüzlülük karşısında, insan tutamıyor bazan kendini.
İdare edin, hoş görün artık.
Biz yılalrdır sizin nankörlüklerinizi sineye çektik.
Bitmeyen mağdur-mazlum siyasetinize katlandık.
Kürt kökenli vatandaşlarımızı ince ince siyasetlerle ve hatta cebren ve hile ile nasıl aldattığınızı ise bir türlü anlatamadık.

Sahi, TOPRAK REFORMU neden gündeminizde olmaz hiç?

Siyonist emperyalizme goyimlik yapmak için yarışıyorsunuz da;
Ağaların beylerin şeyhlerin menfaatleri için koşuyorsunuz da;
Kürt halkının sorunları sizin ilginizi niye çekmez?

İstediğiniz kadar yalan söyleyin.
Dilediğinizce, ağlayın, zırlayın.
Haritaları değiştiremeyeceksiniz.

AtaTürkiye Cumhuriyeti bitmez, ama, siz:

Goyimland-Goyimistan Kürdistan’ı;
Kuzey İsrail’i kuramayacaksınız..

pS1.

Türkiye destekli kuvvetlerce, Aji ve Ajami ( Ajamiyah ) köyleri alındı. Yani El Bab – Münbiç yolu üzerindeki yerleşim.
Dolayısıyla PKK-IŞİD bağı, bağlantısı, sevkiyatı, git-gel vb. güzergahları kesilmiş oldu. Yaygara kopartmak için hayli geçerli bir sebep.

pS2.a)

Güvenlik kaynakları: Saldırı, Suriye Devleti’nin bilgisinde yaılmadı!

25 Kasım 2016
Masum Gök / Aydınlık

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab bölgesinde bulunan Türk askerlerine FETÖ’cü pilotlar tarafından Rus jetinin düşürülmesinin yıldönümünde hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 3 asker şehit olurken, 10 asker de yaralandı. Saldırıya ilişkin TSK tarafından yapılan açıklamada “Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında, 3 kahraman silah arkadaşımız şehit oldu” ifadesi kullanıldı. Ankara’da TSK’nın yaptığı bilgilendirme dışında bir resmi açıklama yapılmadı. Suriye tarafından da olayı sahiplenen bir açıklama gelmemesi dikkat çekti.

El Bab bölgesindeki dün saat 3.30’da Türk tankının da hedef alınarak vurulduğu hava saldırısına ilişkin yapılan yorumların ortak noktası bunun bir provokasyon olduğu yönünde. Ankara’dan resmi açıklama olmamasına rağmen Aydınlık’a bilgi veren güvenlik kaynakları “Saldırının Suriye uçakları tarafından gerçekleştirildiği kesin. Ancak bu saldırının Suriye Devleti’nin resmi emir komuta sistemi içinde yapıldığını düşünmüyoruz. Bu saldırıyı Suriye Devleti içinde Ankara-Şam ilişkilerinin hiç düzelmemesini isteyen kesimler yapmış olabilir” dedi.

Güvenlik kaynakları 24 Kasım 2015 tarihinde FETÖ’cü pilotlar tarafından düşürülen Rus jeti olayı ile El Bab’da Türk askerlerine yönelik saldırının birbirine çok benzediğini belirterek şöyle konuştu: “Nasıl ki Türkiye- Rusya ilişkilerini bozmak için FETÖ’cü pilotlar tarafından Rus jeti düşürüldü ve Ankara-Moskova ilişkileri dibe vurdu. El Bab’daki olayda da Türkiye-Suriye ilişkilerinin geri dönüşü olmayan bir yola sokulması amaçlandı. O yüzden iki saldırı da birbirine çok benziyor. Suriye Devleti’den bu saldırıyı sahiplenen resmi bir açıklama yapılmaması da bu ihtimali güçlendiriyor.”

Sağduyulu hareket edilmesi gerektiğini söyleyen güvenlik kaynakları, “Biz Fırat Kalkanı Harekatı ile ABD’nin bölgedeki planlarını altüst ettik. El Bab’da yaşanan olaya sağduyulu yaklaşmayıp, savaş söylemlerine girersek, bu en çok ABD’nin işine yarar. Bizim Suriye’ye savaş ilanımıza en çok ABD, PKK sevinir. O yüzden söylemlerimizde ve hareketlerimizde çok dikkatli olmalıyız. Bu ve  buna benzer olayların bir daha yaşanmaması için Şam ve Ankara’nın acilen doğrudan ilişki kurması zorunluluğu bir kez daha ortaya çıktı” diye konuştu.

http://www.aydinlik.com.tr/turkiye/2016-kasim/guvenlik-kaynaklari-saldiri-suriye-devleti-nin-bilgisinde-yapilmadi

pS2.b)

Suriye Ordusu: Türk Ordusu’nu bombalamadık!

25 Kasım 2016
Aydınlık

Suriye Hava Kuvvetleri’nden yüksek rütbeli bir yetkili, 23 Kasım’da 3 Türk askerinin şehit olduğu, 10 askerin de yaralandığı saldırı ile ilgili olarak Suriye’nin hükümete yakın güvenilir haber sitelerinden biri olan Al Masdar News’a konuştu. Yetkili, Suriye savaş jetlerinin Türk Ordusu’nu Halep’in doğusunda bombalamadığını söyledi.

Yetkili, “23 Kasım’da El Bab yakınlarında Türk Ordusu’na herhangi bir Rusya ya da Suriye uçağı tarafından bombalı saldırı yapılmadı, bunun dışındaki tüm raporlar yalandır” diye konuştu.

http://www.aydinlik.com.tr/dunya/2016-kasim/suriye-ordusu-turk-ordusu-nu-bombalamadik

pS3.

– KORİDOR BÖLÜNDÜ (21 Kasım 2016, Kadife Yumruk : https://26august.wordpress.com/2016/11/21/koridor-bolundu/ )

pS4.

– İsmail Hakkı Pekin: El Bab’da kimin eli kimin cebinde belli değil (25 Kasım 2016, Ulusal Kanal : http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/pekin-el-babda-kimin-eli-kimin-cebinde-belli-degil-h130384.html )

pS5.

Strateji derin ve çok boyutlu olunca;
Taktik savaşları da karmaşık oluyor.