SKANTURAN FÜZELERİ

ABD balistik füze kalkanının kabusu İskender füzesi

23 Mayıs 2016
Valentin Vasilescu
Voltaire Net

İskender füzeleri, ABD’nin füze kalkanını delecek yetenekte. Durum böyle olunca da, Orta Avrupa’ya yapılan bu devasa yatırımın ne işe yaradığını sorgulayabiliriz. Anlaşılan Washington, öncelikle Avrupalıları savunmasını meşrulaştırmak, ardından da uzun vadede olmak üzere, Ruslar füzelerini geliştirmeden önce füze kalkanını modernleştirme yeteneğini geliştirmek istiyor.

NATO, Moskova’yı savunma silahları yerleştirme yoluyla buna cevap vermeye zorlayarak, Rusya sınırlarına gittikçe daha çok yeni taarruz silahları konuşlandırıyor. Rusya’nın karadan karaya İskender füze sistemi (NATO kodu SS-26 Stone), Moskova’nın 1 000 km doğusundaki Votkinsk füze fabrikasında üretiliyor. Bu füze, ABD’nin balistik füze kalkanını delmek üzere özel olarak tasarlandı. 500 km menzilli İskender füzesinde, katı yakıtla çalışan bir Soyuz NPO katı mevcut. Kaliningrad‘ın iç bölgelerindeki Şernyakovsk‘teki 152nci Taktik Füze Tugayı, Redzikovo üssünün 200 km uzağına yerleştirilen ve Polonya’daki Amerikan füze kalkanını etkisiz hale getirme işlevini üstlenecek olan İskender füzelerine sahip.

Romanya’da kurulan füze kalkanı tesisindeki unsurlara karşılık olarak, Rusya tarafından muhtemelen uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçağı filosuyla birlikte Kırım’a bir İskender füzesi bataryası konuşlandırılacak. Bir İskender füzesi bataryasının fırlatma için hazırlık süresi sadece 4 dakikadır ve kullanılacak taktiğe göre 2 ila 6 dakikalık olası bir aralıkla iki füze çiftinin eşzamanlı fırlatma sayısı belirlenir. İskender füzeleri konvansiyonel (termobarik, kutu içerisinde ya da sığınak avcısı bombalar) ya da nükleer başlıklar taşıyabilirler. Kırım’dan Romanya’nın Karadeniz kıyılarına 378 km mesafe vardır ve İskender füzesinin menzili 500 km’dir.

İskender füzesinin yörüngesi balistik değildir; yoksa 3,8 ila 4,2 ton arasındaki bir ağırlıkla menzili 1 500 km’ye kadar çıkardı. İskender füzesinin seyir uçuşu 7 600 ila 9 300 km/saat hızında, 60 000 metre irtifanın altında, izlediği yolun büyük bir kısmı atmosferin yoğun tabakalarının üzerinde yani 40 000 metrenin üzerinde gerçekleştirmektedir. Bu profil, aynı şekilde anti balistik yeteneği olan MIM-104 Patriot PAC-3 uzun menzilli AA füzelerinin en çok 30 000 ila 35 000 metreye yükselme imkanlarının bulunması dikkate alınarak düzenlenmiştir. Bu füzelerin irtifa tavanı, savaş uçaklarının büyük çoğunluğunun hiçbir zaman 20 000 metre irtifanın üzerine çıkamaması dikkate alınarak oluşturulmuştur. Oysa Romanya Patriot füzelerine sahip değildir ve Deveselu’da kalkan sisteminin bir unsuru olan balistik SM-3 block 1b füzeleri, füzenin üstündeki alıcıların çalışmaya başladığı yükseklik olan 80 000 metrenin altında uçan hiçbir hedefi önleyemez.

İskender Füzesi uçuşunun son aşamasında, Patriot sisteminin önleme alanına girdiğinde, kaçış manevraları gerçekleştiriyor ve poliedrik metal yansıtıcılar biçimindeki 10 adet şaşırtma hedefi fırlatıyor. Hava (AA) savunması çok az zamana sahiptir ve bir İskender füzesi başlığıyla şaşırtma hedeflerini birbirinden ayıramaz. Bir İskender füzesini düşürmek için 11 adet Patriot füzesi fırlatmak gerekir ve bir füze çifti için 22 Patriot‘a ihtiyaç vardır. Uçuş profili ve sahip olduğu saptırma donanımı İskender füzesinin düşürülme riskini büyük oranda ortadan kaldırıyor ve dolayısıyla da onu önlemek hemen hemen imkansızdır.

Valentin Vasilescu
23/05/2016, Bükreş
Çeviri: Osman Soysal
24/05/2016

http://www.voltairenet.org/article191926.html

pS1.

– 9K720 Iskander ( https://en.wikipedia.org/wiki/9K720_Iskander )

pS2.

Rusya’da ordu-millet seferberliği

Mustafa Birol Guger
15.10.2016, Aydınlık

Rus Ordusu, Ukrayna ve Suriye gibi dış cephelerde etkili savunma ve taarruz modelleri geliştirirken, ülkedeki askeri ve sivil idareler de ana vatanın müdaafası için yeni bir seferberlik ve olağanüstü hal konsepti üzerinde çalışıyor…

9 Eylül’de Rusya ve ABD arasında imzalanan ateşkes anlaşması, 17 Eylül’de ABD öncülüğündeki Batı koalisyonu tarafından Deyrizor’da, IŞİD’e karşı mücadele eden Suriye ordu güçlerine yönelik hava saldırısıyla sabote edildi. 60’tan fazla Suriyeli askerin yaşamına mal olan saldırı bölgede IŞİD’in ilerleyişini kolaylaştırdı.

Rusya 23 Eylül’de ateşkes anlaşmasının tek taraflı olarak fes edildiğini açıkladı.

ABD makamları bu hamleye karşı 3 Ekim’de, 2000 yılından bu yana Rusya ile sürdürülen plütonyum üretimine yönelik ikili konvensiyonu iptal ettiklerini bildirdi.

Bu kararı, Rusya’nın kısa bir süre önce Suriye topraklarına S-300 ve S-400 hava savunma sistemleri konuşlandırmayı öngören hamlesi izledi.

Rus Ordusu son olarak, Rusya topraklarının en batısında, Baltık Denizi kıyısında, anavatanla karasal bağlantısı olmayan Kaliningrad‘a 500 km. menzilli hipersonik, nükleer başlıklı Iskander füzelerini konuşlandırdı. Bu karar Rusya’yı çevreleme politikalarına hız veren NATO Avrupa’sında, bilhassa Iskander’lerin doğrudan hedefinde olan Polonya’da panik havası estirdi.

AKTİF SAVUNMA KONSEPTİ

Rus Ordusu’nun Kasım 2015’te, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel emriyle hayata geçirdiği “Rusya Federasyonu’nun 2016-2020 Savunma Planı” başlıklı askeri plan, Rus Ordusu ve sivil idareler işbirliğinde, anavatanın müdaafası için çelik bir barikat görevi görecek.

Bu yeni aktif savunma konseptine göre, savaş zamanı oblastlar (bölgesel hükümetler), otonom cumhuriyetler ve önemli kentlerdeki içişleri büroları, acil durum bakanlıkları, federal güvenlik büroları ve polis gücü, Rus Savunma Bakanlığı kontrolündeki bölgesel askeri komutanlıklar tarafından idare edilecek. Üst düzey Rus askeri yetkililerin açıklamalarına göre, söz konusu bu yeni askeri idare modeli geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Kafkas Tatbikatı süresince başarıyla test edildi.

SİVİL SAVUNMA VE SEFERBERLİK

Öte yandan, Rusya’daki sivil savunma tatbikat ve faaliyetleri de artarak devam ediyor. Bu tatbikatlarda 40 milyon vatandaşın muhtemel bir savaş tehdidine karşı eğitildiği belirtiliyor. Savunma Bakanlığı ofisi tarafından yapılan bir açıklamada, yerel idarelerle birlikte geliştirilen bu yeni seferberlik modelinin Kafkasya tatbikatının en önemli unsuru olduğunu belirtiyor.

Rus Anayasası’nda yapılan son değişikliklerle, olağanüstü hal durumunda Rus vatandaşlarının, iş yeri, fabrika ve stratejik savunma kurum ve alanlarının kolaylıkla mobilize edilebilmesi hedefleniyor.

TÜM YETKİ ORDUDA

Yapılan değişikliklere göre, savaş halinde her bir bölgesel idare Rus Savunma Bakanlığı tarafından kendilerine tebliğ edilen muayyen görevlerden sorumlu olacak. Bir anlamda, bütün idari yetki adli işlemler dahil olmak üzere ordunun elinde olacak. Stavropol bölgesi, İnguşya, Kırım ve Sivastopol’da gerçekleştirilen tatbikatlarda bu sistemin işlerliği test edildi ve onaylandı.

Savaş döneminde Rusya genelindeki 5 askeri bölgenin her biri iki ayrı departman tarafından yönetilecek: Operasyon ve Stratejik Komutanlık, Savaş Zamanı Askeri Komutanlık. Operasyon ve Stratejik Komutanlıklar kolordu, tümen, tugay, alay ve taburlardaki işleyiş ve operasyon faaliyetlerini düzenlerken, Savaş Zamanı Askeri Komutanlıklar olağanüstü hal, seferberlik ve bölgesel savunma konularında faaliyet yürütecek.

http://www.aydinlik.com.tr/rusyada-ordu-millet-seferberligi

pS3. Ayrıca/ilgilenenler için:

S-400’LER Mİ GELİYOR?
 
Kremlin: Türkiye’ye hava savunma sistemi sevkiyatını değerlendirebiliriz
15:17 14.10.2016
Sputnik News
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın, Türkiye’ye hava savunma sistemi sevk etme ihtimalinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 EKİM’de İSTANBUL’da gerçekleştirdiği görüşmede ele alınan KONULARDAN BİRİ olduğunu açıkladı.

Peskov görüşmenin içeriğine ilişkin de “Türk tarafının İSTEMESİ hâlinde Rusya’nın sevk etme ihtimalini değerlendirebileceği ÇEŞİTLİ hava savunma sistemlerinden bahsedildi” dedi.
Öte yandan Peskov, Rusya’nın Türkiye’ye hava savunma sistemi sevk etmesi ihtimali hakkında “Bu tamamen ticari bir konu ve işbirliğinin çok hassas bir alanı” ifadelerini de kullandı.
İstanbul’da 10 Ekim’de gerçekleştirilen Putin-Erdoğan zirvesinin ardından Kremlin’den gelen İLK AÇIKLAMADA ‘iki ülke arasında ORTAK SAVUNMA SİSTEMİ kurulması konusunun ELE ALINMADIĞI’ söylenmişti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise dün yaptığı basın toplantısında, görüşmede, Rusya ile savunma sanayi alanında İŞBİRLİĞİ yapılması konusunda mutabık kalındığını belirtmiş ve bu işbirliğinin detayları üzerinde İLGİLİ BİRİMLER tarafından çalışıldığını kaydetmişti.
 
pS3_a.
 
S-300 ve S-400’ler Suriye‘ye konuşlandırıldı.
İran‘a S-300 sevkiyatı tamamlandı. İranlılar S-400 sistemlerini de istiyor.
Hindistan‘a da S-400 kuruluyor/kurulacak.
Çin de öyle…
Türkiye neden olmasın?
 
pS3_b. Bknz.
 
 
pS4. Ayrıca/ilgilenenler için:
 
ABD, Rusya ve Türkiye’deki darbe
 
2 Ağustos 2016
Prof. Dr. Ata ATUN
 
Dün yabancı basında Türkiye ve KKTC ile ilgili haberleri karıştırırken çok ilginç bir yazıya rast geldim. Yazının orijinali Fransızca yazılmış. Yazarı da Hannibal Genseric.
 
Yazı La Cause du Peuple’de 27 Temmuz günü yayınlanmış. Yazının orijinal başlığı “Comment Poutine a fait « échec et mat » au coup d’état d’Obama en Turquie” ve yayın adresi de https://fr.sott.net/article/28679-Comment-Poutine-a-fait-echec-et-mat-au-coup-d-etat-d-Obama-en-Turquie.
 
Söz konusu yazının İngilizce çevirisinin başlığı “How Putin was ‘checkmate’ the coup Obama stated in Turkey” ve Türkçe çevirisinin başlığı da “Obama’nın Türkiye’de yaptırdığı darbeyi Putin nasıl Şah-Mat etti”.
 
Yazının içeriği çok ilginç. Bu nedenle de önce yazarın kim olduğunu, yazdıklarının komplo teorisi mi yoksa araştırmaya dayalı gerçekleri mi yansıttığını araştırdım. Hannibal Genseric Fransız bir Matematikçi ve Bilgisayar Mühendisi. Yani kafası somut analizler yapan bir yapıya sahip. Fransa’da yaşayan ünlü bir araştırmacı ve yazar. Araştırma ve yazı alanı uluslararası ilişkiler ile dünya politikası. Çok çarpıcı bulguları var. Mesela yazılarından bir tanesinde “Genetikçiler atalarımızın Araplar olduğunu söylüyor. Le Pen ve Claude Gueant de Arap kökenli” diyor, kanıtları ile birlikte. Jean-Marie Le Pen (baba) ve Marine Le Pen (kızı) Fransa’nın en aşırı sağcı siyasi parti olan Ulusal Cephe’nin eski ve yeni liderleri.
 
Hannibal’ın söz konusu yazısında 15 Temmuz darbesi ile ilgili bugüne değin duymadığımız ve Türk basınına yansımamış bilgiler var.
 
15 Temmuz Darbesi’nin Amerikan Ordusu ve NATO tarafından organize edildiğini, planlayıcılarının da CIA, MI6 ve Mossad olduğunu ve sonucunun da Türkiye’yi Anglo-Siyonist Eksen’den (Anglo-Sionist Axis-ASA) uzaklaştıracağını ve Şangay İşbirliği Organizasyonu’na (Shanghai Cooperation Organization-SCO) veya da Gelişmekte Olan Ülkeler Grubu olarak tanımlanan BRICS’e (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) yaklaştıracağını belirtmekte.
 
Yazıda özetle dikkat çeken bölümler şunlar:
 
– KGB’nin çok iyi çalıştı ve 15 Temmuz Darbesi ile ilgili bilgileri Rus Başkan Vladimir Putin’e çok önceden iletti. Rusya, Türkiye Hükümeti’ni haberdar etmek için detaylı bilgi topladı ve darbecilerin kullanacakları silahlara karşı bir koruma sistemi oluşturdu.
 
İncirlik Üssü’nden yöneltilen bu boyuttaki bir darbenin fiyasko ile sonuçlanmasının nedeni Rusya’nın iki tarafa da çalışan ajanları ekarte etmiş olmasıdır. Bu darbede İncirlik Üssü’ndeki yüksek rütbeli subayların kullanılması çok aptalca oldu. Bu hata darbenin CIA tarafından yapıldığını ortaya çıkardı.
 
– Batı güçleri Erdoğan başta olduğu müddetçe, Yeni Dünya Düzeni (New World Order-NWO) projesinin hedefi olan Dünya Devleti’ni kurmanın mümkün olmayacağını artık anlamışlardı. Erdoğan’ın Orta Asya Türk Devletleri ve bir kısım Orta Doğu ülkeleri ile güçlü bir blok kuracağını anladılar ve bu darbeyi planladılar.
 
– Kremlin, Türkiye’nin NATO ve AB ile arasının bozulduğunu biliyordu. Başarısız bir darbenin Türkiye’yi Rusya’ya yakınlaştıracağını hesaplayıp, darbe süresince Türkiye Hükümeti’ne yardım etti.
 
– Rusya, Suriye, İran ve Batı ülkeleri darbe yapılacağını biliyorlardı. Darbe günü Batı dünyası İstanbul ve Ankara’ya canlı yayınla bağlanmış, CNN’in ünlü sunucusu Christiane Amanpour ise darbeden 2 gün evvel tüm kamera ve yayın ekibi ile Türkiye’ye gelmişti, darbe günü canlı yayın yapabilmek için.
 
– Putin, danışmanı Alexander Dugin‘i, Türkleri darbe konusunda uyarması için, Ankara’ya çok gizli bir şekilde gönderdi. Dugin Türk Hükümeti!ne uzun bir darbeciler listesi verdi.
 
– Darbecilere “karşı darbe” yapılması bir ay önceden bazı darbecilerin kimliklerinin öğrenilmesi ile başlatıldı. Türk hükümeti 2 bin Türk askerinin (hava ve deniz) tutuklanması için savcıya talimat verdi. Mahkemeler bu talebi reddetti. Feto’cu yargıçlar darbeci generallere bir şeylerin olduğu haberini ilettiler. Bu şekilde, darbe öne alınmak zorunda kalındı.
 
24 saat susan Amerikan ve Batı medyası, darbenin başarısız olacağını anlayınca, tipik yanıltıcı propaganda ile ortaya çıktı. Madem Erdoğan’ın uçağını F-16’lar gördü niye vurmadılar; çünkü, darbe Erdoğan’ın “Sahte Darbesi”ydi de ondan demeye başladılar.
 
– Gerçek ise çok farklıydı.
 
– Türk F-16’larının peşinde 7 Rus uçağı ve iki S400 füze sistemi de üzerlerine kilitlenmişti. F-16 pilotlarına ihtar edildi: “Erdoğan’ın uçağına en ufak bir atış yaptığınız takdirde yok edileceksiniz.” Bu sebeple, Türk jetleri Erdoğan’ın uçağına ateş edemedi.
 
– İncirlik ABD Üssünden 42 helikopterin yok olması ilk anlarda izah edilemedi. Sonradan öğrenildi ki, bu helikopterler Türkiye’yi işgal edecek güçlere katılmışlardı. Bu nedenle Türk hükümeti İncirlik üssünü 2500 polisle kuşatmış, elektriğini kesmis ve Amerika’ya “Ne yaptığınızı biliyoruz, Askerlerinizi bu yüzden güvenceye aldık” mesajını iletti. Bunun üzerine, Obama işgal güçleri armadasını (bir çok ulustan oluşan ordu) durdurdu……
 
Söz konusu yazının boyutu benim yazdıklarımın neredeyse 3 misli kadar. Sedece önemli gördüğüm yerleri size aktarabildim. 15 Temmuz darbesinin arkasından bilinen ve bilinmeyen birçok neden, etken ve organizatör var anlaşılan. Kesin olan şu ki, Batı artık Türkiye’den ve Türkiye’nin potansiyelinden çok korkuyor…
 
Ata ATUN
3 Ağustos 2016
 
 
 
pS4. Darbe gecesi;
RTE’nin uçağı Yunan hava sahasını kullanmak için izin aldı.
RTE Almanya’ya sığınma talebinde bulundu ve kabul edildi.
Sonradan, 1. Ordu Komutanı devreye girdi, ve:
RTE’nin uçağı İstanbul’a yöneldi…
pS5. Ayrıca…