WİKİLEAKS-AKP-FETÖ

Birçoklarının “boş, kof, faso-fiso, ff (falanfilan), hikaye, tırışka” vb. olarak yargılayıp gırgır geçtiği tiye aldığı önemsemediği wikileaks’in son belgeleri, ki 300 bin dolayında, belki de kısa-orta-uzun vadelerde ‘ayrı ayrı’ amaçlar içeriyordur?

Orta ve uzun olanları nedir, bekleyip göreceğiz.
Kısa vadede, FETÖ’ye karşı olduğunu düşünüyoruz.

Öyle ki…

Akp-mail başlığı altında yeni deşifreler yapan wikileaks diyordu ki:

– “E-postaların kaynağının başarısız darbe girişiminin arkasındaki unsurlarla hiçbir bağı yoktur.”

Yani Mossad-CIA destekli FETÖ ile hiçbir bağlarının, bağlantılarının olmadığını en baştan vurguluyorlardı.

19 Temmuz 2016 TSİ 15:57’de şu twit geldi:

@wikileaks
YAYIN: Türkiye’nin iktidar partisinden 294,548 email, Erdoğan’ın AKP’sinin #AKPemailleri http://wikileaks.org/akp-emails/
https://twitter.com/wikileaks/status/755537170547482628

19 Temmuz 2016 23:52’de şu twit geldi:

@wikileaks
RELEASE: 294,548 emails from Turkey’s ruling political party, Erdoğan’s AKP #AKPemails https://wikileaks.org/akp-emails/
https://twitter.com/wikileaks/status/755656535519457280

Ve bir başka haber:

HABERTÜRK

FETÖ’cülerin mesajlaştığı 40 bin kişilik liste ele geçti

20 Temmuz 2016 Çarşamba, 05:01:04

MİT tarafından FETÖ/PDY mensuplarının kendi aralarında özel olarak mesajlaştıkları bir konuşma programı ele geçirildi. Devletin resmi kurumları içindeki tasfiyelerin ağırlıklı olarak bu listeden başlatıldığı öğrenildi.

( https://26august.files.wordpress.com/2016/07/mit_40bin_liste_feto.png )

Haberin devamında yazanlar:

Bülent AYDEMİR / GAZETE HABERTÜRK
Fethullahçı Terör Örgütü’ne bağlı darbecilerin 15 Temmuz’da püskürtülen darbe girişiminin ardından asker ve polis başta olmak üzere kamu kurumlarındaki örgüt mensuplarına yönelik hızlı ve yoğun bir tasfiye süreci başlatıldı. ‘Paralel Devlet Yapılanması’ mensuplarının darbe girişiminin arka planı, bu yapıya üye olanların tespiti, nasıl haberleştikleri, faaliyetlerini nasıl yürüttükleri de netleşiyor.
GİZLENEN FETÖ’CÜLERİN İSİMLERİ DE AÇIĞA ÇIKTI
Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre; iki hafta önce Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) çok kritik bazı bilgilere ulaştı. Genelkurmay ve Emniyet Teşkilatı’ndakiler başta olmak üzere kamu kurumlarındaki PDY mensuplarının kendi aralarında özel olarak mesajlaştıkları bir konuşma/sohbet programı ele geçirildi. Bu program üzerinden 40 bin kişilik isim listesine ulaşıldı. Bu liste Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay ve diğer ilgili birimlerle paylaşıldı. Kırılan bu program, örgüte ilişkin birçok veri sağladığı gibi kurumlarda kendisini gizlemiş kripto PDY mensuplarına ilişkin bilgi sağladı. Tasfiyelerin ağırlıklı olarak bu listeden başlatıldığı öğrenildi.
ÖCALAN’I ÖLDÜRÜP KAOS YARATACAKLARDI
15 Temmuz gecesi yaşanan kalkışma girişiminde darbecilerin hedeflerinden birinin de İmralı Cezaevi’ndeki terör elebaşı Abdullah Öcalan olduğu öğrenildi. Darbeciler Öcalan’ı ele geçirip kaçırmayı/infaz etmeyi planlıyordu. Darbe girişimi bertaraf edilince bu plan hayata geçmedi. Darbecilerin Öcalan’ın ölümü üzerinden Kürt halkını sokağa dökmeyi, kaos çıkarmayı planladıkları öğrenildi. Terör örgütü PKK’nın kara propagandasının tersine Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
60’I ‘KUMPASÇI’ ÇIKTI! 60’I ‘KUMPASÇI’ ÇIKTI!
DARBECİLERİN HEDEFİ
Darbecilerin Meclis ve siyasi partileri feshetmeyi hedefledikleri; belediyeleri, valilik ve kaymakamlıkları il sıkıyönetim komutanlıklarına bağlamayı öngördükleri öğrenildi. AK Parti milletvekilleriyle birlikte HDP’li vekilleri de tutuklamayı planlayan darbeciler, sıkıyönetim mahkemelerinde Cumhurbaşkanı dahil iktidar mensuplarını, medyadan, bürokrasiden ve iktisat dünyasından isimleri yargılamayı da hedeflemişti. Bazı mekanize-motorize-zırhlı birlik komutanlarının darbeye iştirak etmemeleri, komando tugaylarının desteğini alamamaları, dengeleri değiştirdi. Darbecilerin kullandıkları örgütlenme, yöntemler ve sivil halk dahil aşırı şiddete başvurmaları, kitlevi insan ölümleri üzerinden iç savaş başlatmaktan çekinmediklerini sergiledi.
2.5 MİLYON İNSAN MEYDANLARA ÇIKTI
Habersiz şekilde olayın içinde kalan Mehmetçik’in ise ateş açmaktan ve halka sert davranmaktan imtina ettiği görüldü. Darbecilerin Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı uygulanan tanker uçak destekli bombalama tekniklerini kullandıkları, iki yıl önceki askeri tatbikatlardaki senaryoları uyguladıkları tespit edildi. Darbeciler en büyük zararı birçok açıdan TSK’ya verdi. Darbenin savuşturulmasında en büyük pay ise halkın oldu. 2.5 milyon kişi sokaklara döküldü.
“MİT İSTİHBARAT ALDI VE UYARDI” “MİT İSTİHBARAT ALDI VE UYARDI”
DARBE GİRİŞİMİ İHBARI
Aslında bu darbe girişiminin istihbaratı alınmıştı ancak buna teşebbüs/cüret edebilecekleri düşünülmüyordu. Gelen bilgilerde PDY mensupları öncülüğünde yazın bir kalkışma yapılacağı değerlendiriliyordu. Kaynaklar bu gibi istihbaratların; zaman, saat, yer ve kimlerin kalkışmada bulunacağına ilişkin net verilerin ortaya konulmasıyla bir anlam taşıyabileceğini söylüyor. Aksi bir işe yaramıyor ve duyum olarak kalıyor.
FÜZE BATARYALARINA ENGEL
15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece işin seyrini değiştiren bir başka önemli gelişme yaşandı. Polatlı’dan darbe yanlısı bir binbaşı komutasında 60 askerle yola çıkan 3 füze bataryası Ankara’nın girişinde durduruldu. Halkın da desteğiyle şehre girişleri önlendi. Polis, subay ve askerleri gözaltına aldı, füze bataryalarını taşıyan kamyonların lastikleri patlatıldı.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1269091-fetoculerin-mesajlastigi-40-bin-kisilik-liste-ele-gecti

Habertürk diyor ki:

– “Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre; iki hafta önce Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) çok kritik bazı bilgilere ulaştı…”

İKİ HAFTA ÖNCE; bu doğru mu?
Yoksa kaynağı gizlemek için mi?
Ya da, Aydınlık’ın manşetten duyurduğu TSK operayonunu haberini hatırlayalım.
(TSK’DA DEV SORUŞTURMA : http://www.haberler.com/aydinlik-gazetesi/2016-07-14/ )

Ama biz içeriğe bakalım…

Haberde deniyor ki:

– “… çok kritik bazı bilgilere ulaştı.”
– “… mesajlaştıkları bir konuşma/sohbet programı ele geçirildi.”
– “… 40 bin kişilik isim listesine ulaşıldı.”
– “… kurumlarda kendisini gizlemiş kripto…”
– “… ilişkin bilgi sağladı.”
– “… bu listeden başlatıldığı öğrenildi.”
– “… olduğu öğrenildi.”
– “… kaos çıkarmayı planladıkları öğrenildi.”
– “… öngördükleri öğrenildi.”
– “… iç savaş başlatmaktan çekinmediklerini sergiledi.”
– “… ateş açmaktan ve halka sert davranmaktan imtina ettiği görüldü.”
– “… senaryoları uyguladıkları tespit edildi.”
– “… “

Hep bir edilgen kip.
Yani AKTİF gizleniyor.
Kaynak örtülüyor.

Hâl böyle olunca da, akla sorular geliyor.
Bunlardan İKİSİ şöyle:

1) İncirlik’te (kimine gör Akıncılar’da) tertiplenen (veya organize ve koordine edilen) darbe girişiminin öncesinde, hamleleri yapacak olan FETÖ’ye, İsrail-ABD (Mossad-Cia) tarafından “PKK ve uzantısı PYD size destek verecek, merak etmeyin” dendi mi?

2) Türkiye’ye bu istihbaratı wikileaks mi verdi?

pS1. Hatırlatalım:

Wikileaks özellikle belirtti:
– Kaynağımız “darbe girişiminin arkasındaki unsurlar” (FETÖ vs.) değildir diye.

pS2. Tekrar edelim:

Wikileaks’in son yayınları, kısa vade gibi;
ORTA-UZUN vade de içeriyor, bize göre…
Yani RTE ile ilgili ÇOKÇA önemli (hem nitelik açısından hem niceliksel) ayrıntılar söz konusu…
Günyüzüne çıkmasını bekleyeceğiz.

26 Ağustos bloğu

RZİ