BMGK 2253 KARARI ve AKP

Buseyna Şaban NE DEMEK istedi?..
BM Güvenlik Kurulu kararını çiğneyenler…
IŞİD’e ve el-Nusra’ya DESTEK verenler…

Savaş suçlusu LAHEY yolcuları…
Suudi Arabistan, Katar, AKP, vd…

Esad’ın Danışmanı Şaban:
Yakında Riyad ve Ankara’nın politikaları değişecek

07 Haziran 2016
Fars Haber Ajansı

FHA- Suriye Cumhurbaşkanı Yüksek Danışmanı Besina [Buseyna] Şaban, Suriye milletini, yakında çektikleri acıların son bulacağı ile müjdeledi.

Şaban, bir sonraki aşamada Arabistan ve Türkiye’nin bölgeye yönelik politikasında büyük değişikliğe şahit olacaklarını, ki bunun da Suriye milleti için büyük bir müjde olacağını vurguladı.

BM ve ABD’yi 2253 sayılı kararnameyi [pS1] dikkate almamakla suçlayan Şaban, bu kararnameye göre Türkiye’nin Suriye sınırını kapatması ve silah ve terörist geçişini durdurması gerektiğini, fakat BM ve ABD’nin bu kararnameyi unuttuklarını kaydetti.

http://tr.farsnews.com/world/news/13950318000183

pS1.

BMGK’dan oy birliğiyle IŞİD kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), IŞİD’in finans kaynaklarıyla mücadelenin artırılmasını isteyen karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Kararla, başta petrol gelirleri olmak üzere IŞİD’in finansman kaynaklarının kurutulması hedefleniyor.

22:38 17.12.2015
Sputniknews

BMGK’da maliye bakanları düzeyinde gerçekleşen toplantıda, IŞİD’in finans kaynakları ile mücadele için Rusya ve ABD tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin de aralarında olduğu çok sayıda ülke tarafından desteklenen 2253 sayılı karar tasarısı görüşüldü.

BMGK’nın Aralık ayı dönem başkanı ABD’nin Hazine Bakanı Jack Lew tarafından yönetilen toplantıda yapılan oylamada, tasarıya 15 ülkenin tamamı olumlu yönde oy kullandı.

‘IŞİD-EL KAİDE YAPTIRIMLARI KOMİTESİ’

Kararda, 1999 yılında kabul edilen BMGK kararıyla kurulan ve El Kaide yaptırımlarının uygulanmasını yürüten El Kaide Yaptırımları Komitesi’nin ismi “IŞİD-El Kaide Yaptırımları Komitesi” olarak değiştirildi.

Kararda tüm ülkelerden IŞİD-El Kaide yaptırımları listesinde bulunanlara ait finansal varlıkların gecikmeden dondurulması, seyahatlerinin engellenmesi, silah, mühimmat ve askeri malzeme almaları, askeri danışma, teknik destek edinmelerine izin verilmemesi istendi.

TERÖRİSTLERİN FİNANSMANINI SAĞLAYANLARIN CEZALANDIRILMASI

Tüm üye ülkelerden IŞİD’le ilgisi olduğunu tespit ettikleri isimleri BMGK’nın ilgili komitesine bildirmeleri talep edilen kararda, üye ülkelerden IŞİD’in ve yabancı terörist savaşçıların finansmanının cezalandırılmasını sağlayan yasal düzenlemeler yapmaları da isteniyor.

BM Güvenlik Konseyi’nde şubat ayında kabul edilen kararda, IŞİD’in petrol, tarihi ve kültürel eserlerin satışı ve fidye gelirleriyle terör eylemlerini finanse etmesinin önüne geçilmesi için tedbir alınması çağrısı yapılmıştı.

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20151217/1019734955/bmgk-isid-mucadele.html

http://www.hurriyet.com.tr/bmgkdan-isidle-mucadele-tasarisina-onay-40028552

pS2.

ABD ve Rusya’dan ortak Suriye açıklaması

09 Mayıs 2016
Akşam

… ABD ve Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin 2253 sayılı kararı gereği tüm devletlerin DAEŞ, El Nusra gibi terör örgütlerine malzeme ve mali destek yapılmasının önlenmesi, ayrıca sınırlardan terörist geçişlerinin engellenmesi çağrısında bulundu. ABD’nin bu amaçla bölgesel müttefiklerine desteğini artıracağı bildirildi…

http://www.aksam.com.tr/dunya/abd-ve-rusyadan-ortak-suriye-aciklamasi/haber-514607

http://www.dunya.com/dunya/ortadogu/abd-ve-rusyadan-ortak-suriye-aciklamasi-299392h.htm

pS3.

Türkiye BMGK kararına uymadı

21 Nisan 2016
Sana

ŞAM – Cumhurbaşkanlığı’nda Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban bugün Suriye’yi ilk kez ziyaret eden Çin’in Suriye özel temsilcisi Xie Xiaoyan ve ona eşlik eden heyet ile biraraya gelerek Suriye’deki krizin siyasi çözümü ve engeller hakkında bilgi verdi.

Şaban Suriye’nin devlet kurumları ve halkı hedef alan terörle mücadele ve buna eş zamanlı olarak yerel uzlaşma çabalarının yanı sıra Suriyeliler arasındaki diyalog görüşmeleri ile krizin çözümüne hizmet edecek her çabayı harcadığını belirtti.

Krizin çözümü ve ABD’nin yanı sıra uluslararası kimi tarafların tutumlarındaki engeller hakkında bilgi veren Şaban; krizin çözümünde Suriyelilerin iradesi haricinde bölgesel ve uluslararası engelleyici faktörler bulunduğunu söyledi. Şaban bu faktörlerin başında Türkiye toprakları üzerinden Suriye’ye teröristlerin yanı sıra askeri, lojistik ve her türlü desteğin geçirilmesi yer aldığını vurguladı. Türkiye rejiminin BMGK’nin yedinci bent altında onayladığı 2253 sayılı karara hiçbir şekilde bağlı kalmadığına dikkat çeken Şaban; bu kararın teröristlerin ve teröre destek ya da finansın sınırdan geçişini yasakladığının altını çizdi. Şaban bölge ve tüm dünya halklarını tehdit eden terörün Suriye’de devam etmesinin nedeninin de bu olduğunu sözlerine ekledi.

Şaban Çinli temsilciyle Suriye’nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak selametini ve halkının bütünlüğünü koruyacak siyasi bir çözümün sağlanması olanakları konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede Çinli temsilci Xie ülkesinin krizin çözümü konusunda Suriye ile hemen hemen aynı görüşe sahip olduklarını belirtti. Ülkesinin Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve halkının iradesinin korunmasında hiçbir çabadan geri kalmayacağını belirten Xie; ABD’nin tutumlarında olumlu değişimin olmasını umut ettiğini ifade etti.

http://sana-syria.org/tr/?p=70096

pS4.

Rusya yine görüntülerle konuştu

04.06.2016 01:27
Odatv

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait insansız hava aracının, Türkiye’den Suriye’nin Halep ve İdlib bölgelerindeki cihatçı gruplara silah taşıyan TIR konvoylarını görüntülediği iddia edildi.

Sputnik’in haberine göre Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezine bilgi aktaran yerel sakinler, ülkeye yeni silahlı militan gruplarının giriş yaptığını ifade etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, son 2 ayda Türkiye’den 8 bin teröristin girdiğini ileri sürmüştü.

http://odatv.com/rusya-yine-goruntulerle-konustu-0406161200.html

pS5.

Türkiye’ye ağır itham

06.06.2016 09:04

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Son 10 gün içinde Türkiye’den Suriye’ye büyük miktarda militan ve askeri teçhizat gönderildiğini vurguladı” dedi.

Rus Bakan Lavrov, Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini ile ortak basın toplantısında konuştu. Suriye ordusuna Halep’te teröristlere karşı yürütülen mücadele destek verecekleri konusunda ABD’yi daha önce uyardıklarını belirten Lavrov, “Şu an Halep ve çevresinde yaşananlar hakkında ABD’yi önceden uyardık. Halep’in teröristlerin eline geçmesini önlemek için Suriye ordusuna en aktif desteği vereceğimizi biliyorlar” dedi.

TÜRKİYE’DEN SURİYE’YE GÖNDERİLEN TEÇHİZAT

Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir haftada üç telefon görüşmesi yaptığını, Suriyeli muhaliflerin gerçekleştirdiği eylemlerin kabul edilemez olduğunu, Kerry’e aktardığını ifade etti. Rus medyasında yer alan haberlere göre, Bakan Lavrov, son 10 gün içinde Türkiye’den Suriye’ye büyük miktarda militan ve askeri teçhizat gönderildiğini vurguladı.

RUSYA-NATO İLİŞKİLERİ

Öte yandan Lavrov, NATO’nun Rusya sınırındaki askeri varlığını artırması yönündeki tutumunda bir değişiklik olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ulusal güvenlik doktrinimizde NATO doğuya doğru genişlemesinin Rusya’nın güvenliğini tehdit eden en önemli tehditlerden biri olduğu açık şekilde belirtiliyor. Ancak şundan eminim ki, tüm ciddi ve dürüst siyasetçiler, Rusya’nın herhangi bir NATO üyesine saldırmayacağını gayet iyi biliyor.”

“SURİYE ORDU BİRLİKLERİNİN MEVZİLERİNE SALDIRDI”

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi ise, El Nusra’nın 200’den fazla üyesinin yasadışı olarak Türkiye sınırını geçip Suriye ordu birliklerine saldırdığını iddia etti.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınlanan raporda, “Uluslararası terör örgütü El Nusra’nın 200’den fazla üyesi, Beysun yerleşim birimi yakınlarında yasadışı olarak Türkiye sınırını geçtikten sonra Suriye ordu birliklerinin mevzilerine saldırdı denildi.

RIA Novosti ajansı ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait insansız hava araçlarının, Türkiye’den Suriye’nin Halep ve İdlib bölgelerindeki teröristlere silah taşıyan TIR konvoylarını görüntülediğini ileri sürdü.

http://odatv.com/rusyadan-agir-suclama-0606161200.html