TSK’DAKİ UYUYAN HÜCRELER

TSK’daki uyuyan hücreler iddianamede

“İzmir Askeri Casusluk Kumpası iddianamesinde, davanın temelini oluşturan gizli bilgi ve belgeleri TSK’daki FETÖ üyelerinin sızdırdığı tespiti yapıldı. Bu tespitle FETÖ’nün TSK’daki gizli örgütlenmesi ilk kez bir iddianameye girmiş oldu.”

30 Nisan 2016
Gamze Çınlar, Aydınlık

Aydınlık’ın ulaştığı 1013 sayfalık ‘Fuhuş ve Askeri Casusluk kumpası’ iddianamesinde Fethullah Gülen’in liderliğini yaptığı FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü)’nün TSK’ya “uzun vadeli sızma planı” deşifre edildi. ‘İzmir Askeri Casusluk’ davasının temelini oluşturan ve aralarında çok sayıda muvazzaf askerin de bulunduğu 357 kişinin yıllarca haksız yere yargılanmasına neden olan ‘Pandora’ veritabanındaki gizli bilgi ve belgelerin TSK’daki FETÖ mensupları tarafından temin edildiği ortaya çıktı. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, FETÖ’nün İzmir Askeri Casusluk kumpası için TSK içerisindeki “uyuyan hücreyi” harekete geçirdiği vurgulandı.

İddianamede özetle şu saptamalar yapıldı:

UZUN VADELİ TSK’YA SIZMA PLANI
FETÖ lideri Fethullah Gülen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yönetimini ele geçirmek için kendisi için stratejik öneme sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızmak, yerleşmek ve hücresel bir yapı ile TSK içerisinde vücut bulmak için çok uzun zaman önce uzun vadede plan yaptı.
Bu plan çerçevesinde henüz ilk okul çağlarında örgütün amacı doğrultusunda hizmet edecek kişileri yetiştirerek, askeri okullara girmelerini sağladı.
Askeri okullar içeresindeki örgüt üyelerinin deşifre edilmemeleri için bir şekilde “uyuyan hücre” olarak yapılanmaya devam edildi ve böylelikle bu kişilerin mezun olmaları sağlandı.
Göreve başlayan örgüt mensuplarının örgütle bağını kuvvetlendirmek için himmet adı altında para vermeleri sağlanarak, örgüte maddi kaynak elde edildi.
Eğitim için yurtdışında bulunan TSK mensuplarının örgüte kazandırılması için örgüt liderinin hazır bulunduğu toplantılara veya sohbetlere katılmaları ve yine diğer kurumlar veya üst komuta kademesindeki örgüt mensupları aracılığıyla komuta kademesinde terfi ettirilerek örgüte bağlılıkları kuvvetlendirildi.

ADIM ADIM TASFİYE..
FETÖ, İzmir Askeri Casusluk kumpasını kurmak için TSK içerisindeki üyelerini harekete geçirdi.
Özellikle devletin üst kademesinde stratejik öneme sahip bakanlık bürokratlarını ve TSK personelini hedef alarak yürütülen tasfiye planı çerçevesinde, örgüt öğrencilik yıllarından başlayarak örgüt bilinci aşıladığı ve sorgusuz itaat anlayışı ile yetiştirdiği üyelerini hedef alınan kurumlara yerleştirdi.
Daha sonra, buralarda görev alan diğer şahsılar hakkında raporlar hazırlamaları sağlanarak fişlemeler yapıldı.
Fişlenen şahıslardan örgüte müzahir olanlar devşirilmeye çalışıldı.
Diğerlerinin ise özel hayat bilgileri, zaafları, siyasi eğilimleriyle ilgili bilgileri toplandı.
Aynı zamanda kurum içinden ele geçirilebilen gizli-çok gizli-hizmete özel ayrımı güdülmeksizin her türlü bilgi ve belge, fiziki veya USB belleklerle “uyuyan hücre” olarak faaliyet gösteren örgüt mensupları tarafından kurum dışına sızdırıldı ve “Abi” olarak tabir edilen şahıslara iletildi.
Bu kişilerin zamanı geldiğinde verdiği talimat doğrultusunda kurumlar içerisindeki örgüt mensupları harekete geçirilerek söz konusu bilgiler öncelikle internette yayınlandı.
Böylelikle şahıslar itibarsızlaştırılmak istendi.
Akabinde isimsiz ve imzasız ihbarlarla gerek adli gerekse idari soruşturmalara muhatap kılınmaları sağlandı.
Böylelikle hedeflenen tasfiye planı adım adım planlı bir şekilde uygulamaya konuldu.

‘PANDORA’DAKİ BELGELERİ TSK’DAKİ FETÖ ÜYELERİ TEMİN ETTİ
İddianamede “Bu çerçevede kamuoyunda ‘Fuhuş ve askeri casusluk’ olarak adlandırılan soruşturmanın temelini oluşturan ve ‘Pandora’ veri tabanındaki bilgi ve belgeler ile adreslerde bulunan fiziki belgelerin geçmişte TSK içerisinde yapılanan FETÖ/PDY terör örgütü mensupları tarafından temin edildiği anlaşılmıştır” denildi.
İddianameye göre ayrıca, FETÖ’nün 5.kol faaliyetleri olarak adlandırılabilecek yani devleti ele geçirmek için propaganda, casusluk ve terör yoluyla manevi etkiye maruz bırakmak suretiyle müdahaleye uygun hale getirmek için eylemler üreten bir terör örgüt olduğu belirlendi.

İDDİANAMEDEKİ KİLİT SANIKLAR FİRARDA
İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato tarafından hazırlanan iddianamede 25’i tutuklu, 12’si firari toplam 68 sanık ile 95 müşteki yer alıyor.
Haklarında yakalama bulunan firari sanıklar arasında Fethullah Gülen’in yanı sıra 3 TÜBİTAK görevlisi ile kumpasın kilit isimlerinin de bulunduğu emniyet müdürleri yer alıyor.
İddianamede şüphelilere yöneltilen suçlar şöyle:
Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, iftira, suç uydurma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, suç delilllerini yok etme, gizleme veya değiştirme.
Gülen hakkında her bir eylemi için 219 kez olmak üzere 53 yıla kadar hapis ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

http://www.aydinlikgazete.com/politika/tsk-daki-uyuyan-hucreler-iddianamede-h86967.html