ÇİN’İN AVRUPA’YI FETHİYunanistan’ın en büyük limanı Pire, resmen Çinlilerin

21:51 08.04.2016
Sputnik

Yunanistan’ın en büyük limanı başkent Atina yakınlarındaki Pire, gerçekleşen imza töreniyle özelleştirilerek resmen Çin’in Cosco Group Limited şirketine satıldı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Cosco Group Limited Şirketi Başkanı Xu Lirong ve özelleştirmeden sorumlu Yunanistan Varlık Kalkınma Fonu (TAIPED) Başkanı Sergios Piçiorlas’ın imzaladığı anlaşmaya göre, şirket limanın yüzde 66’lık hissesine sahip olacak.

Cosco, öncelikle limanın yüzde 51 hissesi için 280 milyon 500 bin euro ödeyecek, zorunlu yatırımları yapmasının ardından 5 yıl sonra 88 milyon euro ödemede bulunarak yüzde 16’lık hisseyi de satın alacak. Böylelikle, Cosco, 2052 yılına kadar limanın yüzde 66’lık hissesine ve ruhsat haklarına sahip olacak.

ÇİPRAS: İPEK YOLU DAHA DA KISALACAK

Yunanistan Başbakanı Çipras, anlaşma sonrası yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın doğu ile batı arasında bir köprü olmayı arzuladığını ifade ederek, “Bu anlaşma ile meşhur İpek Yolu daha da kısalacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın Yunanistan’ın kritik bir döneminde gerçekleştiğine dikkati çeken Çipras, yatırımların ülke için büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Çipras’ın Haziran’da Çin’in başkenti Pekin’i ziyaret edeceği de açıklandı.

LİRONG: PİRE, AKDENİZ’İN İNCİSİ OLACAK

Şirket Başkanı Lirong da, liman için planladıkları yeni yatırımlara işaret ederek, “Limanı Akdeniz’in en büyük konteyner merkezi haline getirmek istiyoruz. Pire’yi Akdeniz’in incisi haline getireceğiz” dedi.

ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI ÇIKAN İŞÇİLERE POLİS MÜDAHALESİ

Ülkede yaşanan göçmen krizi nedeniyle haftalardır 5 bin sığınmacıyı konuk eden Pire Limanı‘nın özelleştirilmesine karşı çıkan liman işçileri, Atina’nın merkezinde polisle çatıştı.

Clashes erupt as Piraeus Port is sold to Chinese company

Watch more: https://t.co/6WVsaHVExu https://t.co/e5tBq3vxif
— Ruptly (@Ruptly) 8 Nisan 2016

​Yunan basınına göre, özelleştirmenin durdurulması talebiyle Klathmonos Meydanı’ndan meclis binasının bulunduğu caddeye ilerleyen liman işçileri, barikatları aşarak Başbakanlığa yürümek isteyince Yunan polisi göstericilere göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu.

Riot police blocks dock protesting workers while #Greece gov proceeds with Piraeus port privatisation. pic.twitter.com/AFIrmzO81H
— Savvas Karmaniolas (@savvaskarma) 8 Nisan 2016

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20160408/1022043640/yunanistan-pire-limani-cin.html

pS1. Ayrıca bknz.

– ÇİN ve YUNANİSTAN ( https://26august.wordpress.com/2015/07/07/cin-ve-yunanistan/ )
– TÜRKİYE’NİN YERİ ( https://26august.wordpress.com/2015/11/19/turkiyenin-yeri/ )
– HADİ ÇİN’E SALDIRALIM ( https://26august.wordpress.com/2015/07/02/hadi-cine-saldiralim/ )
– BRICS NDB ( https://26august.wordpress.com/2015/07/22/brics-ndb/ )