DUVARIN AYIBI

Önce geçmiş haberlerden örnekler:

– “BDP ve HDP’nin Suriye sınırına güvenlik duvarı örme çalışmalarını protesto etmek için düzenlemek istediği eyleme Mardin Valiliği izin vermedi.” (06 Kasım 2013, Haberler.com)

– “Mardin’in Nusaybin ilçesinde BDP ve HDP tarafından Nusaybin-Suriye sınırında örülen güvenlik duvarını protesto etmek amacıyla miting düzenlendi.” (07 Kasım 2013, Nusaybinim.com)

– “Mardin’in Nusaybin ilçesinde BDP ve HDP tarafından Nusaybin-Suriye sınırında örülen ‘güvenlik duvarı’nı protesto etmek amacıyla düzenlenen mitingin ardından çıkan olaylarda 3 polis yaralandı.” (07 Kasım 2013, AA)

– “BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Nusaybin’de Suriye sınırına yapılan duvarın durdurulduğunu söyledi.” (07 Kasım 2013, CNN Kürt)

Sonra?

Sınırın betonu Ahmet Türk’ten

“Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün ‘ayıp’ olarak ifade ettiği sınırda yapılan duvar inşaatının hazır betonlarının Türk’ün aile şirketi tarafından tedarik edildiği ortaya çıktı”

06 Nisan 2016
Füsun İkikardeş – Masum Gök

Nusaybin’de Suriye’den kaçak geçişleri önlemek için sınıra yapılan duvarın betonlarını HDP’li Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk’ün aile şirketi sağlıyor. Nusaybin şehir merkezinden Nezirhan Tesisleri’ne kadar olan 20 km’lik alanda yapılan beton duvar ihalesi Tank Yapı ve Akçadağ İnş. ortaklığına verildi. İhaleyi alan Tank Yapı ve Akçadağ İnşaat’ın hazır beton tedarikçisi ise Ahmet Türk’ün yeğenine ait aile şirketi Türkler Beton. HDP’nin karşı çıktığı sınırda duvar inşaatına, Ahmet Türk’ün aile şirketinin beton tedarikçisi olması dikkat çekti.

KIZILTEPE’DE HAZIRLANIYOR
Hazır betonlar Türkler Beton’un Kızıltepe ilçesi Organize Sanayi’deki beton santralinde hazırlanıp TIR’larla duvarın yapıldığı alana taşınıyor. Mardin’de Aydınlık’a konuşan bazı işadamları, “Sınırda inşa edilen duvarın betonlarının Ahmet Türk’ün aile şirketi tarafından yapıldığını Mardin’de herkes biliyor. Ahmet Türk, sözde bu duvarlara karşı çıkıyor. Ama betonlarını aile şirketi yapıyor. Karşı çıkıyorsa niye betonlarını veriyorlar? Ahmet Türk ve çevresi kendisiyle çelişiyor” dedi.

‘DUVARLAR KÜRTLERİ AYIRIYOR’
Sınırda beton duvar yapımı gündeme geldiği günden beri HDP sert tepki gösterdi. Hatta Nusyabin’de duvar yapımını protesto eden HDP’liler kent merkezinde güvenlik güçleriyle çatıştı. Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk de duvar yapımını o dönem sert bir dille eleştirmişti. Duvar inşaatların ilk gündeme geldiği 3 Kasım 2013 tarihinde Ahmet Türk şöyle konuşmuştu:

“Kürtler arasında sınırların yeniden duvarlarla örülmesi, Türkiye açısından da doğru olmayan bir imajın ortaya çıkmasına neden olur. Böyle bir politika Kürtlerin devletten beklentilerinin ortadan kalktığı sonuca gider. Berlin’de utanç duvarı kalktı. Kudüs’te utanç duvarının kaldırılması konusunda bütün dünya ayağa kalkarken bugün Türkiye’de duvarların örülmesi, gerçekten büyük bir ayıptır.

http://www.aydinlikgazete.com/politika/sinirin-betonu-ahmet-turkten-h85993.html