PUTİN ve PANAMA

– “Panama Belgeleri’nde adı geçmeyen Putin neden manşetlerde?”
“Putin’in isminin listede olmadığını söylüyorsunuz ama yine de onun fotoğrafını kullanıyorsunuz. Batı’nın Putin karşıtı propaganda makinesi tam kapasite çalışıyor.”
“(Hitler’in propaganda bakanı) Joseph Goebbels’in yazıları bile daha az önyargılıydı.”
– “… kötü bir şey bulunamadığında da uydurulmak zorunda.”

17:51 04.04.2016
Sputnik
Sosyal medya soruyor: Panama Belgeleri’nde adı geçmeyen Putin neden manşetlerde?
Panama merkezli bir şirkete ait olduğu belirtilen milyonlarca sayfalık gizli belgelerin ifşa edilmesi sonrasında, uluslararası medya gözünü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çevirdi. Ancak sızdırılan belgelerde Putin’in ismi bile geçmiyor.
Panama Belgeleri adıyla yayımlanan belgelerin sızdırılmasının ardından gazetelerin haberlerinde öne çıkarabilecekleri bir dizi lider var. Sözgelimi Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’un belgelerde ismi geçiyor.
İngiltere Başbakanı David Cameron’un babası da listede ismi geçen kişilerden biri. Ancak bu isimlere rağmen, uluslararası medya yaptığı haberlerde Putin’i yolsuzlukla suçlamaya karar verdi. Basın kuruluşlarında yayımlanan yazılar Putin’le ilgili olmasa bile, Rus liderin fotoğraflarıyla servis edildi. Guardian ve Independent gibi bir dizi gazete ise, daha sonra Putin’in fotoğraflarını internet sitelerindeki ön sayfalardan kaldırdı.
Bunun nedeninin, sosyal medya kullanıcılarının, haberde ismi bile geçmeyen bir kişinin fotoğrafının yayımlanmasına gösterdiği tepki olabileceği düşünülüyor.
​’BATI’NIN PUTİN KARŞITI PROPAGANDA MAKİNESİ İŞLİYOR’
Nitekim Mothibi Phosa II isimli bir kullanıcı, Business Insider internet gazetesinde yayımlanan bir yazıya karşılık olarak Twitter’da, Putin’in isminin listede olmadığını söylüyorsunuz ama yine de onun fotoğrafını kullanıyorsunuz. Batı’nın Putin karşıtı propaganda makinesi tam kapasite çalışıyor ifadelerini kullandı.
@businessinsider: You state that Putin isn’t listed yet you proceed to use his photo. Western anti-Putin propaganda machinery in full swing!
— Mothibi Phosa II (@Mothibi_Phosa) 3 Nisan 2016
​’HİTLER’İN PROPAGANDA BAKANININ YAZILARI BİLE DAHA AZ ÖNYARGILIYDI’
Christopher Huddleston isimli bir Facebook kullanıcısı ise, Panama Belgeleri’nin sızdırılmasının ardından, bu belgelerde adının geçmemesine rağmen Putin’le ilgili bir yazıya yer veren BBC‘yi ‘Rusya karşıtı propaganda’ yapmakla suçlayıp, “(Hitler’in propaganda bakanı) Joseph Goebbels’in yazıları bile daha az önyargılıydı” dedi.
‘PUTİN’LE ESAD’IN FOTOĞRAFININ ORADA İŞİ NE?’
Bir Twitter kullanıcısı ise, her ikisinin isminin de belgelerde geçmemesine rağmen İngiliz Independent gazetesinin bu haberi, Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın fotoğrafıyla paylaşmasının nedenlerini sorguladı.
Millions of leaked documents reveal how world’s rich & powerful have hid money https://t.co/I7FK73vbi4 #panamapapers pic.twitter.com/iac3uZnUqt
— Independent US (@IndyUSA) 3 Nisan 2016
​’DOSTLARINI SUÇLAMAK İSTEMİYORLAR’
Bir kişi de bu mesaja cevap olarak, “Bunun nedeni, Kral Selman ya da Poroşenko gibi ‘dostları’ suçlamak istememeleri” diye yazdı.
@rockschnucki Because they don’t want do blame “friends” like King Salman or Poroshenko… @IndyUSA
— thoemser (@thoemser) 3 Nisan 2016
​’İNGİLİZ BEYİN YIKAMA MAKİNESİ BBC’
Diğer bir Twitter kullanıcısı da ‘ana akım medya (İngiltere Başbakanı) Cameron’ın belgelerdeki bağlantılarını görmezden gelirken her şeyin Putin’le ilişkilendirilmesinin çok yorucu’ olduğunu belirtti.
Bir Twitter kullanıcısı ise David Cameron’ın adını geçirmediği için BBC‘yi ‘İngiliz beyin yıkama kanalı’ olarak nitelendirip, Cameron’ın bağlantılarını gündeme getirmenin ‘ulusal çıkarlara’ aykırı olup olmadığını sordu.
@BBCWorld @BBCNews no mention of @David_Cameron??? Or is that against national interest? British brainwashing channel
— Lloyd (@Lloyd_O_M) 4 Nisan 2016
PESKOV’UN UYARISINDAN BİR HAFTA SONRA
Bu arada Panama Belgeleri’nin Putin’le ‘özdeşleştirildiği’ tüm bu haberler, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un, Batı basınının Putin’e karşı bir karalama kampanyası başlatmasını beklediklerini açıklamasından bir hafta sonrasına denk geldi.
http://tr.sputniknews.com/rusya/20160404/1021937214/sosyal-medya-panama-putin.html

15:37 28.03.2016
Sputnik
‘Putin’e karşı karalama kampanyası başlatacaklar’
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bazı yabancı basın kuruluşlarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve çevresi ile ilgili enformasyon savaşı başlatmasını beklediklerini söyledi.
Peskov, “Önümüzdeki günlerde Putin, çevresi ve ailesi hakkında objektif ve sansasyonel olduğu iddia edilen yeni bir enformasyon saldırısı başlatılacak. Farklı basın kuruluşlarından oluşan ve kendini ‘Uluslararası Gazetecilik Araştırmaları Konsorsiyumu’ olarak adlandıran bir kurumdan, sorguyu anımsatan küstahça talepler geldi. Bu kişilerin tümünün gazeteci olmadığına, aralarında farklı kurumların temsilcilerinin de yer aldığına eminiz” diyerek, konsorsiyumda istihbarat mensuplarının yer alabileceğinin altını çizdi.
‘PUTİN’İN İTİBARINI KORUYACAĞIZ’
Söz konusu haberlerin Almanya, ABD, İngiltere, Fransa, İsviçre ve Rusya’da yayımlanacağını belirten Rus sözcü, bazı kirli haber kaynaklarını kullanarak Rusya yönetimine zarar verme girişimi olacağını ve Rusya’nın Putin’in ulusal ve uluslararası itibarını korumak için her türlü hukuki araca sahip olduğunu vurguladı.
Peskov, Kremlin’in yürütülecek dezenformasyon kampanyasına bakışını önceden ilan etmek istedikleri için böyle bir açıklama yaptığını kaydetti.
http://tr.sputniknews.com/rusya/20160328/1021790072/putin-kremlin-karalama-kampanyasi.html

17:02 30.03.2016
Sputnik
‘Putin’e yönelik karalama kampanyasının arkasında ABD yönetimi var’
Rusya Güncel Politika Merkezi Direktörü Andrey Tatarinov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı başlatılması beklenen karalama kampanyasının arkasında ABD yönetimi olduğunu söyledi.
http://tr.sputniknews.com/rusya/20160330/1021846699/putin-karalama-kampanya-abd.html

08:14 04.04.2016
Sputnik
Tarihin en büyük veri ifşaatı: Panama Belgeleri
Panama merkezli Mossack Fonseca’ya ait olduğu belirtilen milyonlarca sayfalık gizli belgeler ifşa edildi. Süddeutsche Zeitung’un ulaştığı belgelere göre Mossack Fonseca, eski ve görevdeki bazı dünya liderleri ile yakın çevrelerinin yasadışı faaliyetlerine yardım etti.
http://tr.sputniknews.com/dunya/20160404/1021921936/panama-belgeleri-mossack-fonseca-suddeutsche-zeitung.html

14:01 04.04.2016
Sputnik
Kremlin: Panama Belgeleri’nin ana hedefi Putin
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Panama merkezli ve denizaşırı firmalarla iş yapan hukuk firması Mossack Fonseca’nın yasadışı mali faaliyetlerde bulunduğunu gösterdiği söylenen sızdırılan belgelerin ana hedefinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu söyledi.
“Bu belgelerde başka liderlerin isimleri geçse de bu saldırının ana hedefi ülkemiz ve kişisel olarak Putin” diyen Peskov, belgelerin amacının iki yıl sonra devlet başkanları seçimlerinin gerçekleşeceği Rusya’daki durumu istikrarsızlaştırmak olduğunu belirtti.
‘SÖYLENECEK KÖTÜ BİR ŞEY BULUNMADIĞINDA UYDURULMAK ZORUNDA’
Peskov, “Yabancı ülkelerdeki Putin fobisi öyle bir noktaya geldi ki Rusya hakkında iyi bir şey söylemek tabu haline geldi. Kötü şeyler söylemek ise bir gereklilik oldu. Nitekim söylenecek kötü bir şey bulunamadığında da uydurulmak zorunda ifadelerini kullandı.
‘BELGELERİ İNCELEYENLER ESKİ CIA AJANLARI’
Panama Belgeleri’nin Putin hakkında ne somut ne de yeni bir şey içerdiğini de belirten Peskov, bu belgeleri inceleyen araştırmacı gazetecilerin bazılarının ise eski CIA ajanları olduğunu söyledi.
Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) gönderme yapan Peskov, “Kendilerine gazeteci topluluğu diyen bu grubu tanıyoruz” deyip şunları ekledi: “Asıl meslekleri gazetecilik olmayan birçok gazeteci var. Bunlardan birçoğu (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın, CIA’in ya da diğer istihbarat servislerinin eski çalışanları” ifadelerini kullandı.
PESKOV: EŞİMİN HİÇBİR ZAMAN OFFSHORE ŞİRKETİ OLMADI
Panama Belgeleri’nde ismi geçen kişilerden biri de Peskov’un eşi Tatyana Navka’ydı. Bu belgelere göre, Navka 2014’te merkezi İngiliz Virgin adaları olan Carina Global Assets şirketinin gerçek sahibi oldu.
Peskov ise “Eşimin 2014-2015 yıllarında offshore bir şirketi olduğu iddia ediliyor. Fakat hiçbir zaman offshore şirketi olmadı” dedi.
http://tr.sputniknews.com/rusya/20160404/1021931037/rusya-kremlin-panama-belgeleri-putin.html

12:36 05.04.2016
Sputnik
Rus uzman: Panama belgelerinin hedefi Putin, ama başaramayacaklar
Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Markov, Panama belgelerinin hedefinin Rusya Devlet Başkanı Vladimr Putin olduğuna dikkat çekti. Markov, bu operasyonu hazırlayanlarının asla amaçlarına ulaşamayacaklarını söyledi.
http://tr.sputniknews.com/columnists/20160405/1021951619/rus-panama-putin.html

14:53 05.04.2016
Sputnik
Peskov: Batı’ya Putin fobisi mikrobu bulaşmış
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Panama merkezli bir şirkete ait olduğu belirtilen milyonlarca sayfalık gizli belgelerin ifşa edilmesi sonrasında uluslararası basının belgelerde ismi bile geçmeyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yolsuzlukla suçlamasını eleştirdi.
Peskov, Panama Belgeleri’nin yayımlanmasını bir kez daha ‘Putin’e karşı iyi planlanmış bir saldırı’ olarak tanımladı.
“Belgelerde başka politikacılar ve devlet lideri hakkında birçok bilgi vardı. Ancak haberler nedense Putin üzerinden verildi” diyen Peskov, “Bu nedenle bu, Batı toplumuna bulaşan Putin fobisi mikrobuna işaret ediyor” ifadelerini kullandı.
http://tr.sputniknews.com/rusya/20160405/1021955779/rusya-panama-belgeleri-putin-peskov.html

16:31 05.04.2016
Sputnik
Rus savcılar, Panama Belgeleri’nde adı geçen Rusları inceleyecek
http://tr.sputniknews.com/rusya/20160405/1021956884/rus-savci-panama-belgeleri.html