MAŞALARIN AKIBETİ

17.02.2016 14:12
Birgül Göker Perdisa

Suudi Arabistan ateşle oynuyor

İki ay içinde Suriye’ye yapılacağı duyurulan kara harekatını yönetecek Suudi Arabistan, askeri hazırlıklarını sürdürüyor. Bu amaçla, mart ayında “bölge tarihinin en büyük askeri tatbikatı”na evsahipliği yapacak. İtalyan gazetesi La Stampa’da Giordano Stabile imzasıyla yayımlanan habere göre, “kara, deniz ve hava operasyonlarını içeren bu mega askeri tatbikat”, Suriye’ye birkaç km uzaklıkta olan Suudi Arabistan-Ürdün sınırında yapılacak.

“Kuzeyin Gök Gürültüsü” adı verilen tatbikata, geçtiğimiz aralık ayında kurulan Sünni İslam İttifakı’na mensuparalarında Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman, Katar, Mısır, Ürdün, Çad, Malezya, Tunus, Sudan, Fas ve Pakistan’ın da bulunduğu 20 ülkenin birlikleri katılacak.

Giordano Stabile’nin verdiği bilgiye göre, yapılacağı tarih ve süresi henüz açıklanmayan askeri tatbikatta “10-15 bin asker, 200-300 tank, 100 uçak” görev alacak, 10 kadar gemi ise Kızıl Deniz’den operasyonlara katılacak. Bu tatbikata ilişkin ayrıntılar yine mart ayında Riad’ta biraraya gelecek sünni “İslam Ordusu İttifakı” üyelerinin toplantısında duyurulacak.

İttifak üyeleriyle Suriye’de IŞİD’e karşı kara harekatını yönetecek Suudi Arabistan, F-15 tipi savaş uçaklarını Adana’daki İncirlik Üssü’ne gönderdi.

Suriye’ye düzenlenecek kara harekatının Türkiye’nin güneyinden ya da Ürdün’ün kuzeyinden başlatılacağı tahmin ediliyor.

SADDAM’DAN KORKAN, ESAD’I TAKMAYAN SUUDİLER

Mart 2003’te başlatılan İkinci Körfez Savaşı sırasında, Saddam’dan korkup, kendilerini savunması için Amerika’yı yardıma çağıran ve topraklarını Amerikan askerlerine açan Suudi Arabistan, askeri bilgi ve tecrübesini kısa sürede öylesine arttırmış olmalı ki, şimdi Suriye’ye yapılacak kara harekatının komutanlığını yapacak.

Suudi Arabistan, 2003’te tek düşman Irak ve Saddam iken, tek başına, kendi askeri gücüyle hareket etmeye cesaret edememişti. Bugün ise, avuç içi kadar Suriye’de Nato, Rusya, Amerika, İran, İsrail, Avrupa Birliği ülkeleri, neredeyse tüm dünya ülkeleri cirit atarken, ve ufak bir kıvılcımla dünya savaşına dönüşecekçatışmaların yaşandığı topraklara ordusuyla girmeye hazır.

Öte yandan Riad, başka bir cephede, Yemen’de Husiler’e karşı savaşıyor. İki açık cephede savaşacak olmak Riad’ın gözünü korkutmuyor olmalı!

DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU HAZIRLIKLAR TAM GAZ

Rusya, Suudi Arabistan ile Türkiye’nin Suriye’ye kara harekatı başlatması halinde bunun bir “dünya savaşı”na dönüşeceğiniaçıkça ifade etti.

Amerika’nın sırtını sıvazladığı Osmanlı rüyaları gören Türkiye’deki iktidar ise kısa süre içinde ordusunu “güçlü” müttefiki Suudi Arabistan ile birlikte Suriye’ye sürecek. Desteklediği IŞİD’i yok etmek için! Ama bu arada hem Amerika’nın hem de Rusya’nın desteklediği Suriyeli kürtleri, PYD’yi bombalıyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi savaşa sokmak için ne kadar hevesli olduğunu biliyoruz! Başkanlık rüyalarını buna bağlı görüyor olmalı.

Ancak kısa süre önce demokrasi düşmanı, diktatör oldukları gerekçesiyle devrilmelerine katkıda bulundukları Saddam, Kaddafi, Hüsnü Mübarek ve şimdi de Esad’ın ülkelerinin “devlet başkanı” olduklarını yeniden anımsatalım.

Bir hatırlatma daha!

Batı kullandıklarını, kuklalarını işleri bittiğinde konuşturmamak üzere yok eder! Saddam, Kaddafi, Bin Laden’in sonu ortada!

İkinci Dünya Savaşı’nın önemli aktörleri Hitler ve Mussolini’nin de!

Mussolini’nin uluslararası mahkemede yargılanması gündemdeyken, apar topar kurşuna dizilerek yok edildi! Susturuldu.

Onlar susturulup günahlarıyla birlikte ebediyete intikal ettirilirken, milyonlarca günahsız insan öldüğüyle kaldı!

Birgül Göker Perdisa / İtalya
Odatv.com

http://odatv.com/suudi-arabistan-atesle-oynuyor-1702161200.html