TSK’DA UYUYAN FETÖ HÜCRELERİ

– Tamer Karslıoğlu, Genelkurmay’ın en parlak subaylarından biriydi.
– Türkiye’nin NSA’i (ABD Ulusal Güvenlik Dairesi) olarak anılan GES Komutanlığı’nda ağ güvenliği sağlamak ve şifreli dosyaları çözmek görevleri arasındaydı.
– Ermenice, Rusça, Fransızca ve İngilizce biliyordu.
– 69 takdiri vardı.

02 Şubat 2016
Aytunç ERKİN’in haberi
Sözcü

Yarbay, savcıya TSK’daki ‘paraleli’ açıkça anlattı

Düşmanların şifresini kırdı
kumpasın şifresini kıramadı

GES Komutanlığı’nda kripto uzmanı olan Yarbay Tamer Karslıoğlu Askeri Casusluk Davası’nda beraat etti. Savcıya, TSK’daki paralelin şifresini verdi: Benim ordudan atılmamda aktif rol oynayan isimleri bulun, TSK’daki Gülen yapılanmasına ulaşın.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, geçen cuma günü Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen İstanbul’daki “askeri casusluk” davasında tüm sanıkların beraatine karar verdi. 56 sanıklı davada bir kumpas daha çöktü. Mahkeme Heyeti Başkanı Selçuk Kaya kararı açıklamadan önce söz alarak, “Bu davanın sonuna geldik. Bana göre, yani kişisel fikrim, bu dava askeri casusluk davası değil, dijital terör davası olmalıydı” dedi. Sözde casusluk davasının sanıklarından birinin yaşadıkları ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Ali Alper Saylan’a 12 Ocak günü müşteki sıfatıyla verdiği bir ifade bu davayı daha da dikkat çekici kıldı. Neden mi? Anlatalım:

DARBE ÜZERİNE DARBE YEDİ

MİT’e devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda (GES) kısım amiri, kripto uzmanı Yarbay Tamer Karslıoğlu, önce İstanbul Askeri Casusluk adı verilen davada sanık oldu, 2012 Ağustos’unda 7 yıl 4 ay 22 gün hapis cezası aldı. Karar, Yargıtay 9. Ağır Ceza Dairesi tarafından da onandı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) TSK’dan atılmasına karşı açtığı dava da olumsuz sonuçlandı. AYİM atılma kararını 2013’te oy birliği ile onadı.

‘TSK İÇİNDE UYKUDALAR…’

Eski Yarbay Tamer Karslıoğlu, TSK’dan atılmasından ordu içine yerleştiğini iddia ettiği paralel yapı mensuplarını sorumlu tuttu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Ali Alper Saylan’a müşteki sıfatıyla ifade veren Karslıoğlu, “TSK içerisinde bulunduğunu iddia ettiği paralel yapı / FETÖ / PDY mensupları” hakkında suç duyurusunda bulundu. Kripto uzmanı Karslıoğlu, 12 Ocak’ta ifade verdiği savcıya, TSK’da var olduğu iddia edilen paralel yapının şifresini çözmek için de formül verdi:

“Benim atılmamda aktif rol oynayanları bulun. Hukuksuz atılma sürecini işletenleri, bu kararlara imza atanları tespit edin, TSK içindeki Gülen yapılanmasına ulaşın.”

Tamer Karslıoğlu ifadesinde İstanbul Askeri Casusluk davasında sanık olmasıyla başlayan TSK’dan atılmasına kadar giden süreci özetledi. Karslıoğlu suç duyurusunda şunların altını çizdi:

“Özellikle savaş tehdidinin giderek arttığı son zamanlarda TSK içerisinde FETÖ/PDY unsurlarının uykuda talimat bekliyor olması ihtimali bile, bu mücadelede sadece kararlı olmanın yetmeyeceği, aynı zamanda hızlı ve etkin olunması gerektiğinin önemini ortaya koymaktadır. FETÖ/PDY örgütü ve özellikle TSK içerisindeki unsurlarıyla mücadele etmeyi ülkemizin var oluş mücadelesi olarak görüyorum. Resen emekli edilmemle ilgili karara itirazımı inceleyen AYİM hakimlerine yönelik de bir inceleme yapılmadı. Bu kişilerin hepsinden şikayetçiyim.”

Karslıoğlu, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde savcının TSK’dan atılmasının ‘hukuk dışı’ olduğu şeklinde mütalaa vermesine rağmen, atılma kararını onaylayan askeri hakimlerden şikayetçi oldu. Karslıoğlu, ifadesinde, TSK içine yerleşmiş ‘paralel yapı’ mensuplarının, uykuda bir şekilde talimat beklediklerini de iddia etti.

PARALELİ 1986’DA FARK ETTİ

Karslıoğlu’nun hedef alınmasının iki nedeni de verdiği ifadede ortaya çıktı. Eski Yarbay, Fethullah Gülen ismiyle ilk karşılaşmasının 1986’da, askeri lise ikinci sınıftayken olduğunu kaydetti ve tartıştığı bir askeri lise öğrencisinin geç saatlerde birkaç öğrenciyle toplanarak grup oluşturduklarını tespit ettiğini söyledi. Karslıoğlu, o öğrencilerin Fethullah Gülen Cemaati’ne üye oldukları için okuldan atıldığını söyledi ve savcıya şöyle dedi:

“Bu durumu örgütün 30 yıl hatta belki çok daha önceden beri faaliyet gösterdiğinin kanıtı diye düşünüyorum. Belki de hedef listelerine daha o zamandan girmişimdir.”

ABD’YLE KARŞI KARŞIYA GELDİ

Karslıoğlu’nun hayatını etkileyen diğer bir olay da 1999 yılında yaşandı. Eski yarbay şunları anlattı:

“GES Komutanlığı’na ortak görevler için MİT ile bilgi mübadelesinde bulunmanın ülke çıkarlarına fayda sağlayacağına dair hazırlamış olduğum rapor kabul edildi. ABD’nin sisteme entegre olması ile ilgili gelen talebe karşılık olumsuz rapor hazırladım. Komutanlık, raporum doğrultusunda entegrasyon talebini reddetti. Bugün anlıyorum ki, uluslararası güçlerin maşası olan yapı için GES Komutanlığı mutlaka hedefti.”