ABD’DEN PKK’YA CEPHE GERİSİ

ÜÇ ABD ÜSSÜNDE PKK

Suriye’yi ziyaret eden Vatan Partisi heyeti:
2500 ABD ASKERİ PYD BÖLGESİNDE

– “ABD bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’ya bir cephe gerisi inşa etmektedir.”
– “Türkiye’nin toprak bütünlüğü, Suriye’nin toprak bütünlüğüdür.

Suriyeli güvenlik yetkilileri, ABD’nin PKK-PYD bölgesinde 3 yerde üslendiğini ve bu merkezlerde 2500 ABD askeri bulunduğunu açıkladı. Burada eğitilen PKK’lılar Türkiye’ye geçerek çatışmalara katılıyor.

23 Aralık 2015
Seda Akyüz, Aydınlık

Suriyeli yetkililer, Vatan Partisi heyetine, ülkenin kuzeyinde PYD’nin elinde olan bölgelerde 2 bin beş yüz Amerikalı özel kuvvetler mensubu bulunduğunu söyledi. Bölgedeki 3 Amerikan üssünde PKK/PYD’liler eğitiliyor. Suriyeli yetkililer “ABD bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’ya bir cephe gerisi inşa etmektedir” ifadesini kullandı.

Vatan Partisi Heyeti, 18-21 Aralık tarihleri arasında resmi görüşmeler için Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret etti. Heyet, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, Enformasyon Bakanı Umran el Zubi ve güvenlikten sorumlu yetkililerle görüştü. Heyette yer alan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, Suriyeli üst düzey yetkililerden aldığı bilgileri dün bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

ABD-PYD/PKK ilişkisiyle ilgili çarpıcı bilgiler aktaran Karataş, şöyle konuştu: “PYD, Suriye’nin kuzeydoğusunda özerk bölgeler oluşturmaya çalışmaktadır. Söz konusu bölgede ABD, biri Tel Tamir‘de biri Abdülaziz Dağı‘nda olmak üzere 2 operasyon merkezi işletmektedir. Üçüncü operasyon merkezi, Haseke yakınlarındaki Rimelan‘da kurulmaktadır. Daha önce ilaçlama uçaklarının kullandığı pist, ağırlıklı olarak Amerikan helikopterlerine hizmet verecek şekilde onarılmaktadır. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre, yaklaşık 2 bin beş yüz civarında özel kuvvet mensubu, şu anda Suriye’de faaliyet gösteriyor. Bu bölgedeki tüm PYD güçleri ABD planları çerçevesinde hareket etmektedir.”

‘ABD, PKK’YA CEPHE GERİSİ İNŞA EDİYOR’

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, Suriyeli yetkililerin sınır güvenliğinin önemine dikkat çekerek şu görüşü dillendirdiklerini belirtti: “Türkiye’nin bugün birinci hedefi, bölücü terör örgütü PKK ile mücadeledir. ABD bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’ya bir cephe gerisi inşa etmektedir. Bu bölgedeki faaliyetler, Türkiye’nin güvenliği ve Suriye’nin milli birliği için tehdit oluşturmaktadır. PKK ile PYD’nin bağlantısı kesilmelidir.”

Suriye, PYD ile ilişkisini kesti

Karataş, Suriyeli yetkililerin PYD ile ilgili görüşlerini de şöyle aktardı: “IŞİD terörüyle mücadele kapsamında, yerel düzeyde PYD ile işbirliği yapmaya çalıstık. Ancak PYD, Suriye hükümetiyle işbirliğini ABD’nin onayına sundu. Washington’dan yeşil ışık almadıkları için ortak operasyon yapılamadı. Suriye Kürtlerine yapılan silah yardımlarını Suriye’nin toprak bütünlüğü için değil, bağımsız Kürt Devleti kurmak için kullandılar. PYD içindeki PKK unsurları da, Suriye Silahlı Kuvvetleri ile ihtilaf yaratmaya çalıştı. Artık bizden aldıkları belli miktardaki silah yardımını da almıyorlar çünkü ABD onlara doğrudan silah gönderiyor.

YPG, ABD’den maaş alıyor

Suriyeli yetkililer, Vatan Partisi heyetine, ABD’nin YPG militanlarına maaş ödediği bilgisini de verdi: YPG’yi kuranların yüzde 90’ı PKK üyesi. Sınırlar kevgire döndüğü için bu bölgeden çok sayıda silahlı militan Türkiye’ye geçiyor. Bazı uluslararası muhataplarımız bizi, Suriye’nin kuzeydoğusundaki faaliyetlerin Suriye’ye değil, Türkiye’ye yönelik olduğuna ikna etmeye çalışıyor. PYD yönetimi ABD’nin onları yarı yolda bırakmayacağını düşünüyor. Bu nedenle sosyalist söylemden Amerikancı bir söyleme geçtiler. Türkiye’deki açılım politikası da onları cesaretlendirdi. Suriye Devleti olarak tutumumuz nettir. Türkiye’nin toprak bütünlüğü, Suriye’nin toprak bütünlüğüdür. Suriye Devleti ve vatandaşları, Türkiye’yi bölmeye yönelik herhangi bir girişime destek vermez.”

Vatan Partisi Moskova’ya gidiyor

Suriye ziyaretinin ardından Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin başkanlığındaki heyet bugün Rusya’nın başkenti Moskova’ya hareket ediyor.

Beyazıt Karataş ziyarette Türkiye-Rusya krizinin aşılması amacıyla görüşmelerde bulunacaklarını, Rus yetkililere ve Rus kamuoyuna Türkiye’nin PKK’ya karşı mücadelesini anlatacaklarını söyledi.

Kaynak:
Aydınlık
Vatan Partisi