FAİLİ BELLİ CİNAYETLER

“YILLAR YILI ORALARA SIZDILAR”
“BEDELİNİ ER GEÇ ÖDEYECEKLER”

– F TİPİ ÖRGÜTÜN PARMAĞI VAR..

fail_feto_hablemitoglu

14 Aralık 2015
Aydınlık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, F tipi örgütün cinayetlerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Türkmenistan, Gürcistan ve Pakistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, Necip Hablemitoğlu ve Hrant Dink cinayetlerin arkasında F tipi örgüt olduğuna işaret etti.

Erdoğan, “2000 ile 2013 arasındaki 164 faili meçhul ile ilgili yeni bir ekip kurulduğu söyleniyor; Hanefi Avcı verdiği bir röportajda ‘Muhakkak Necip Hablemitoğlu ve Haydar Meriç cinayetlerinin araştırılması gerektiğini‘ söylüyor, paralel yapı iddiaları bulunuyor. Hrant Dink iddianamesinde de paralel yapı iddiaları var… Bu konuda ne dersiniz?” sorusuna yanıtla;

“Hablemitoğlu meselesi adeta kapalı kapılar ardında kalmış bir olay. Temenni ederiz ki bu açığa çıkabilsin. Bununla ilgili bir çalışma yapılmasında çok büyük bir fayda var. Ben Hanefi Bey’in yaklaşımına katılıyorum, hiçbir şeyin gizli, kapaklı kalmaması lazım” dedi.

“Bunlar sıradan olaylar değil” diyen Erdoğan, F tipi örgüte yönelik çalışmaları yakından takip ettiğini belirtti. Erdoğan, son operasyonlarda gözaltına alınacak kişilerin çoğunun yurt dışına kaçmasını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı, “Bunların içerisinde o hareketin en tepe noktasında olan kişiler var, bu da manidar” ifadelerini kullandı.

“Emniyet bunlardan temizlenmiş midir soruna, ‘Temizlenmiştir’ diyemem dedi.

Erdoğan, “Bu temizlik kolay bir iş de değil. Yıllar yılı bunlar oralara sızdılar, ciddi manada örgütlendiler. Bu yaşananlar da bu örgütlenmenin neticesidir. Fakat dünyanın neresine giderlerse gitsinler, bunun bedelini er veya geç ödeyecekler” ifadelerini kullandı.

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/erdogandan-f-tipi-orgutun-cinayetleri-hakkinda-dikkat-ceken-aciklama-h84771.html
http://www.hurriyet.com.tr/rusyaya-komsu-ulkeler-cozum-ariyor-40026596
http://www.medyagundem.com/erdogan-emniyet-paralelden-temizlenmistir-diyemem/

pS1.

Yavuz Donat’ın makalesinden (Erdoğan, Türkmenistan dönüşü uçakta, gazetecilerin sorularını yanıtlıyor):

14 Aralık 2015
Sabah

– 2000 ile 2013 arasındaki 164 faili meçhulle ilgili yeni bir ekip kurulduğu söyleniyor. Hanefi Avcı “Necip Hablemitoğlu ve Haydar Meriç cinayetlerinin araştırılması gerektiğini, Paralel örgüt bağlantısı çıkabileceğini” söylüyor. Bir de Hrant Dink cinayeti ile ilgili kabul edilen iddianamede Paralel Yapı ile bağlantılı Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek hakkında müebbet isteniyor. Bu konuda ne dersiniz?

Hablemitoğlu meselesi kapalı kapılar ardında kalmış bir olay. Temenni ederiz ki bu açığa çıkabilsin. Bununla ilgili bir çalışma yapılmasında çok büyük bir fayda var.
Ben Hanefi Bey’in yaklaşımına katılıyorum, hiçbir şeyin gizli, kapaklı kalmaması lazım. Bunlar sıradan olaylar değil. Yeni bir iddianamenin hazırlanmış olması, kapalı kalan bazı olayların açılması noktasında hayırlı olur diye düşünüyorum.
Şunu özellikle bilmenizi istiyorum ki Paralel devlet yapılanmasıyla ilgili çalışmaları ben Cumhurbaşkanı olarak yakından takip ediyorum. “Artık Cumhurbaşkanlığı makamına çıktım, bu işi bırakayım” gibi bir düşüncem yok.
Ankara’nın yaptığı son çalışmada 75 kişinin gözaltına alınması söz konusuydu, bunların 55’i yurtdışına kaçtı. Bu bir gerçeği gösteriyor, kendine güvenenin zaten kaçması gibi bir durum olmaz.
Bunlar zaman aşımı veya benzer durumlardan istifade edebilir miyiz anlayışıyla kaçıyorlar.
Bunların içinde o hareketin en tepe noktasında olan kişiler var, bu da manidar.

– Kaçmalarında ihmal olduğu da gündeme geliyor.

Dediğinizi kabulün ötesinde bundan sonraki süreçte bence İçişleri Bakanlığı’nın, Adalet Bakanlığı’nın, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, Emniyet İstihbaratının… Hepsinin çok daha farklı çalışması lazım. Ortaya konacak bir koordinasyonla bu adımların atılması lazım.
“Emniyet bunlardan temizlenmiş midir” sorusuna “Temizlenmiştir” diyemem. Bu olaylar zaten onu gösteriyor. Temizlik kolay bir iş de değil. Yıllar yılı oralara sızdılar, örgütlendiler. Bu yaşananlar da örgütlenmenin neticesidir.
Fakat dünyanın neresine giderlerse gitsinler, bunun bedelini er veya geç ödeyecekler.

– Amerika’da nasıl gidiyor Paralel ile ilgili yargı süreci?

İyi gidiyor. Şu anda Pensilvanya’da 6 dava açıldı.

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/donat/2015/12/14/darbe-anayasasiyla-bir-yere-gidemeyiz

pS2.

12 Aralık 2015

Hanefi Avcı: Bu iki cinayete iyi bakın

2000-2013 yılları arasında işlenen 164 faili meçhul cinayette FETÖ/PDY örgüt bağlantısı araştırılıyor. Hanefi Avcı, “Gazeteci Haydar Meriç ve Hablemitoğlu cinayetlerinin, Paralel Yapı bağlantısı olabilir. Bu iki cinayete dikkat edilmesi gerekir” dedi…

Gül KABA / İlknur SAGUT
Yeniyüzyıl Gazetesi

Avcı, yaşananların cemaatin herşeyi yapabileceğini gösterdiğini ve mutlaka derinlemesine araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, 2000-2013 yılları arasındaki faili meçhul cinayetlerle ilgili dosyalarda, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)/Paralel Devlet Yapılanması (PDY)’nın parmağı olup olmadığını araştırmak üzere çalışma başlattı. Buna göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu savcılara, istihbarat ve terörle mücadele şubesinde görevli bazı polisle de destek veriyor.

Bu özel ekip, 2000 ile 2013 yılları arasındaki toplam 164 faile faili meçhul cinayet dosyasını tek tek açacak ve FETÖ izi arayacak. Savcıların yanı sıra Ankara patlamasında görevli Ankara Emniyet Müdürlüğü istihbarat ve terör şube polisleri soruşturmada görev alacak.

Devrimci Karargah davasından 3 yıl 9 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, 2000-2013 yılları arasında meydana gelen faili meçhullerde paralel yapının ‘çok açık bağlantıları var’ diyemeyeceğini söyledi. “Paralel’in şüpheli olma ihtimalleri mevcut” diyen Avcı, şöyle konuştu:

“Ankara’da, 18 Aralık 2002’de Necip Hablemitoğlu evinin önünde öldürülmüş. Gazeteci Haydar Meriç ise Kırklareli’nde elleri ve ayakları bağlı şekilde denize atılmış, sonra da cesedi Düzce’de denizden çıkarılmıştı. Akıllara ‘acaba onlar yaptırmış olabilir mi?’ sorusu geliyor. Bu bahsettiğim kişiler cemaati fazla rahatsız eden kişilerdi. Bu nedenle cemaat tarafından hedef gösterilmiş olabilirler. Bu iki olayın dışında pek ihtimal vermiyorum.”

Geçmişte de bazı faili meçhullerde cemaatin parmağının olabileceği şüpheleri olduğunu, ancak açıktan suçlanamadıklarını ifade eden Avcı, Bu cinayetler soruşturulurken, cemaatin kendi adamları yargı mensubuydu. O yüzden faili meçhulleri çözemeyecekleri anlaşılıyor. Şimdi daha tarafsız kişiler sorgulayacaktır” şeklinde konuştu.

Çok geç kalındı

Avcı, öldürülen kişilerle ilgili o dönemdeki soruşturmaları cemaat yanlısı kişilerin yaptığını ve bu nedenle izleri olabileceğini söyledi. “Araştırmalar sessiz ve basına kapalı yapılmalıydı” diyen Avcı, “Araştırma yapılmakta da geç kalındı. Bu makul bir şüphedir. Umarım bize yansımadan araştırmaya başlamışlar ve yol kat etmişlerdir. Cemaat çığırından çıkmıştır. Sınır ve hukuk tanımamaktadır. Ölçüsüzdür ve her şeyi yapabilir dedi.

‘Faili meçhul cinayetler Paralel Yapı’nın parçası’

AVNİ ÖZGÜREL: Türkiye, faili meçhulleri açığa kavuşturamadığı için sancılı dönemler yaşıyor. Faili meçhullerin örgütsel bağlantısı araştırılması yerinde bir girişim. Son yıllarda paralel yapı oluşumuna dair soruşturmalar, davalar, tutuklamalar da var. Örgütsel yapıyla ilgili açılan davalar çok dağınık ve bu nedenle bir bütünsellik ifade etmiyor. Eğer bu irade gerçekleşirse faili meçhuller de bir sonuca varacaktır.

FİDEL OKAN: Türkiye’nin faili meçhuller açısından karanlık bir geçmişi var. Bunların açığa çıkacak olması, ülkemizin geleceği açısından son derece önemli. Verilen kararı, paralel yapıya yönelik operasyonların bir parçası olarak göremeyiz. Günümüzde hâlâ açılmayan ve aynı zamanda soruşturma dosyası devam eden ana örgüt dosyası var. Faili meçhul dosyasını diğer paralel yapı dosyalarıyla bağlantılı olarak görmemek gerekiyor.

ALTAN TAN: Faili meçhullerle ilgili yapılacak çalışmanın sadece cemaati sıkıştırmak ve onlara vurmak amacı taşımaması gerekir. Bu araştırma Gülen Cemaati ile ilgili bir şovdur. Ancak bunu belli tarihteki cinayetlerin araştırmasıyla sınırlamak yerine, şimdiye kadar yaşanan bütün faili meçhulleri kapsayan bir araştırma yapmak doğru olacaktır. Faili meçhullerle ilgili kim varsa devletin içinde bunlarla ilgili ciddi bir araştırma yapılmalı.

NEDİM ŞENER: Öldürülen kişilerin ailelerine adalet borçluyuz. Soruşturmanın zamanında üstünü örtenler, bugün kabul edilen iddianameyle, bu işin faillerini oluşturuyor. Cinayetler işlendiğinde emniyet kadrolarında kimin hakim noktalarda olduğu ve bunların neden faili meçhul kaldığının cevabının bulunması gerekiyor. Faili meçhullerin araştırılması sonucunda cemaatçilerin bir ihmali veya kastı ortaya çıkmayabilir

Yıllara göre faili meçhuller

2003 : 16
2004 : 8
2005 : 4
2006 : 21
2008 : 30
2009 : 18
2010 : 9
2011 : 13

http://yeniyüzyıl.com.tr/haber/gundem/hanefi-avci-bu-iki-cinayete-iyi-bakin-4617