DAMAT İŞ BAŞINDA

Kaçaksarayın gizli petrol bakanı “bilaloğlan”ın vekili açık enerji bakanı “damat albayrak” direksiyonda.

Kaçak Petrol Sevkiyatı Arttı

11 Aralık 2015
Aydınlık / Ankara
TGB.gen.tr

Irak Merkezi Hükümetinin karşı çıkmasına rağmen Barzani bölgesinden kaçak petrol sevkiyatı son dönemlerde arttı. Daha önce günlük 30 olan tanker sayısı 200’e kadar çıktı. Kaçak petrolün Türkiye üzerinden taşınmasını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın dayıoğlu Ekrem Keleş’in yöneticisi olduğu Powertrans yapıyor. Powertrans tarafından Barzani bölgesinden taşınan petrol İsrail’e satılıyor.

GÜNDE 200 TANKER
Irak Merkezi Hükümeti’nden izin almadan Musul’un Başika bölgesine asker ve tank gönderilmesine ilişkin kriz sürerken, Irak Merkezi Hükümeti’nin tepkisine rağmen Barzani bölgesinde Irak anayasasına aykırı olarak çıkarılan petrolün kaçak olarak Türkiye üzerinden satışı da devam ediyor. Barzani, Ankara’da temaslarını sürdürürken, bölgeden getirilerek Akdeniz limanlarına taşınan ve Irak Hükümeti’nin “kaçakçılık” olarak nitelediği sevkiyat hızlanmış durumda. Silopi’deki nakliye firmaları Aydınlık’a yaptıkları açıklamada Habur gümrük kapısından günde yaklaşık 200 tankerin Barzani bölgesinden Türkiye’ye ham petrol soktuğunu bildirdiler. Nakliyeciler, “Tankerler yaklaşık 20 ton petrol taşır. Bu da günlük 4 bin ton ham petrol demektir. Getirilen petrol Mersin limanı yakınındaki depolara boşaltılmaktadır” dediler.

AYRICALIKLI FİRMA
Irak’ın “kaçakçılık” olarak suçladığı bu petrol taşıma işini de 1 Kasım sonrası kurulan hükümete Enerji Bakanı yapılan Berat Albayrak’ın dayısının oğlu Ekrem Keleş’in yöneticilik yaptığı Powertrans yapıyor. Kara para aklama cennetleri Singapur ve Karayip Adaları’nda kurulup Türkiye’ye gelen Powertrans tarafından Türk limanlarına taşınan petrolün en önemli müşterisi İsrail. Mersin limanında depolara boşaltılan petrol daha sonra gemilerle İsrail’e götürülüyor.

İSRAİL’DEN İŞLENMİŞ PETROL ÜRÜNLERİ ALINIYOR
Bu arada İsrail’den alınan işlenmiş petrol ürünleri de aynı güzergah üzerinden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) bölgesine taşınıyor. Bu taşıma işi de damat bakanın dayıoğlunun yönetici olduğu şirket tarafından gerçekleştiriliyor. Barzani bölgesinden yapılan bu petrol ticaretiyle ilgili olarak hem IKYB parlamentosunda, hem de Türkiye’de çok sayıda iddia gündemde. Yapılan ticarette aracı olanların bu işten büyük miktarlarda kâr elde ettiği ifade ediliyor. AKP hükümetinin açıkça Irak anayasası çiğnenerek yapılan bu ticarete izin vermesinin büyük bir risk olduğunu kaydeden enerji ve uluslararası hukuk uzmanları, “Alınan risk büyük. Türkiye Cumhuriyetini mahkum ettirecek cinsten. Ama bu risk alınmaktan çekinilmiyor. Bu ticarette milyarlarca dolarlık kâr var. Ancak bu karı kimin paylaştığı şu anda meçhul” dediler.

‘IŞİD petrolü bizim kulağımıza da geldi’

Konu ile ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren Silopi’de yerel bir üst düzey yetkili, petrol işinde büyüklerin olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Malum şirketin araçlarının sınırdan geçişlerde dokunulmazlığı vardır. Şirketin asıl patronu bilindiği için kimse sesini çıkaramaz. Halk arasında Barzani petrolü diye adlandırılan petrolün içinde IŞİD petrolü de olduğuna ilişkin bilgiler bizim de kulağımıza geldi. Zaho civarlarında Kerkük havzasından çıkan petrolle, IŞİD petrolün karıştırıldığını duyduk. Şoförler konuyu biliyor. Geçmişte bir savcı konunun üstüne gitmek istedi. Ama sonra birdenbire geri çekildi.”

http://tgb.gen.tr/haber/1565/Kacak-Petrol-Sevkiyati-Artti

pS1.

ISIS OIL S.A.
MOSSAD-BARZANİ HATTI
TÜRKİYE-İSRAİL ve PETROL
UÇAN KUŞ BİLİYOR
– …