AÇTIRMA KARA KUTUYU

‘ULUSLARARASI UZMANLARIN EŞLİĞİNDE’

Düşürülen Rus savaş uçağının karakutusu Putin’e sunuldu

21:22 08.12.2015

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Türk jetler tarafından Suriye’de düşürülen Rus bombardıman uçağının bulunan karakutusunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sundu.

Şoygu, Putin ile görüşmede, “Pilotumuzu kurşuna dizen militanların üslendiği bölgede aktif çalışmalar yürüttük. Bu çalışmanın sonucu, bu topraklar Suriye ordusu özel timi tarafından militanlardan arındırıldı. Suriyeli askerler, bölgeyi tararken uçağımızın düştüğü yeri tespit etti” dedi.

‘UÇAKTAN HİÇBİR ŞEY ÇALAMADILAR’

Militanların bu bölgeyi acil şekilde terk ettiğini belirten Rus bakan, “Uçaktan hiçbir şey çalamadılar. Uçağın düştüğü yerde parametrik uçuş bilgileri kayıt cihazı tespit edildi. Hemen buraya getirdik” diye konuştu.

‘ŞİMDİLİK AÇMAMANIZI RİCA EDİYORUM’

Rusya lideri Vladimir Putin, Türk jetler tarafından düşürülen Su-24 uçağının karakutusunun ancak uluslararası uzmanların eşliğinde açılmasını talep etti. Devlet Başkanı, “Şimdilik açmamanızı rica ediyorum. Ancak yabancı uzmanlarla birlikte açılmasını ve her şeyin titizlikle kayda geçirilmesini rica ediyorum” dedi.

‘TÜM MANEVRALARI ANLAMA FIRSATI VERECEK’

Karakutudan elde edilecek bilgilerin uçağın yörüngesini ve vuruldu an nerede bulunduğunu net bir şekilde belirlemeye yardımcı olacağını belirten Putin, “Anladığım kadarıyla parametrik kayıt cihazı, Su-24’ün kalkıştan vurulduğu ana kadarki yörüngesini, hızını, yüksekliğini, havadaki tüm manevralarını net bir şekilde anlama fırsatını verecek” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bu haince saldırının nerede yapıldığını anlayabileceğiz” diye ekledi.

http://tr.sputniknews.com/rusya/20151208/1019549898/dusurulen-rus-savas-karakutu-putin.html