MOSSAD-BARZANİ HATTI

08 Aralık 2015
Aydınlık

‘MOSSAD Başkanı planı bunu 2008’de anlattı’

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, kriz bahanesiyle İsrail’in uzun süredir planladığı Türkiye’yi petrol ve doğalgazda Barzani bölgesine bağlama planını 2008 yılında MOSSAD Başkanı Meir Dagan’ın kendisine bizzat itiraf ettiğini söyledi…

RUSYA ile yaşanan uçak krizi sonrası AKP’nin Barzani yönetimi ile ilişkiyi öne çıkarması dikkat çekti. Kriz bahanesiyle İsrail’in uzun süredir planladığı Türkiye’yi petrol ve doğalgazda Barzani bölgesine bağlama planı devrede. Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin şu anda uygulanan planı, 2008 yılında MOSSAD Başkanı Meir Dagan’ın kendisine anlattığını söyledi.

‘TÜRKİYE HİMAYESİNDE KÜRDİSTAN’

1. Körfez Savaşı sonrasında Irak’ın Kuzeyinde oluşturulan uçuşa yasak bölgede ABD ve İsrail eliyle adım adım “2. İsrail devleti” oluşturuldu.

Bu süreçte Barzani’nin danışmanları arasında kesintisiz olarak CIA ve MOSSAD’dan temsilciler yer aldı. ABD Savunma Bakan Yardımcısı William Taft tarafından oluşturulan ve “Türkiye himayesinde Kürdistan” seklinde ifade edilen proje Türkiye’ye dayatıldı. Turgut Özal çok istemesine rağmen proje başarılamadı. Daha sonra iktidara gelen Demirel ve İnönü hükümetleri de projeye sıcak bakmadı. AKP’nin iktidara gelmesi ve Irak’ın işgaliyle birlikte proje yeniden ısıtıldı.

MOSSAD’IN GÖNDERDİĞİ ‘TSK’ NOTU

Projenin arkasında ABD ve İsrail var. Özellikle İsrail bu konuda ısrarlı. Eski Genelkurmay istihbarat Başkanı ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, İsrail’in Türkiye’yi petrol ve doğalgazla Barzani yönetimine bağlamak için yoğun çaba gösterdiğini kaydederek görevde olduğu dönemde İsrail’de MOSSAD Başkanı ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını anlattı:

“2008 yılında görevli olarak İsrail’e gittim. MOSSAD binasında MOSSAD Başkanı Meir Dagan’la görüşme yaptık. Yaklaşık 2 saat sürdü. Dagan benden ısrarla Barzani ile irtibata geçmemizi istedi. ‘TSK niye Barzani ile ilişkiye geçmiyor. Komutanlara söyle Barzani ile muhatap olsunlar. Barzani ile ilişkiye geçerseniz bölgeden petrol ve doğalgazı uygun fiyata alırsınız. Kazançlı çıkarsınız’ dedi. TSK’nın Barzani yönetimi ile ilişkiye geçmesi için çok ıxrıır etti. Hatta daha da ileri gitti. O görüşmeden sonra diğer temaslarımı da sürdürdüm. İşler bitti Türkiye’ye dönüş için havaalanında beklerken MOSSAD Başkanının bir adamı geldi. Elinde bir not vardı. MOSSAD Başkanı Dagan göndermişti. Notta yine TSK’nın Barzani’yi muhatap alması isteniyordu.”

‘2. İSRAİL’E BAĞLANMAK İSTENİYOR’

Şu anda bölgede yaşananların MOSSAD Başkanının 2008 yılında kendisine söyledikleriyle aynı olduğunu vurgulayan Pekin, “Şimdi Barzani bölgesinden petrol alınacağı konuşuluyor. Hemen boru hattı döşeneceği konuşuluyor. Türkiye petrol ve doğalgazla Barzani bölgesine bağlanmaya çalışılıyor. İSrail ve ABD başından beri bunu istiyor. MOSSAD Başkanının 2008’de bana söyledikleri hayata geçirilmeye çalışılıyor. Petrol ve doğalgazla Türkiye, Barzani bölgesine bağlanırsa arkasından bölgenin güvenliği de gelecek. Planlanan ‘Büyük Kürdistan’ın finansmanı da sağlanmış olacak” diye konuştu.

‘RUSYA KRİZİ BAHANE EDİLİYOR’

AYDINLIK’a açıklama yapan bir emekli diplomat da Irak’ta yaşananlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek Irak’a asker gönderdiğini belirten emekli büyükelçi, “Türkiye Kürt devletini tanıdı mı? Irak’ı temsil eden Bağdat’taki yönetimdir. Oradan izin almadan ‘Barzani ile anlaştık’ diyerek asker göndermek ilerine başımıza ciddi iş açar. Yarın biri aynı yolla Türk egemenlik sahasını ihlal edebilir. Rusya krizi bahane edilerek Merkezi Irak Hükümeti’nin itirazlarına kulak tıkayarak Barzani ile petol ve doğalgaz ticareti yapmak da bir başka yanlıştır” dedi.

pS1. Üstteki haber için:

Aydınlık sayfa 1 (08 Aralık 2015)
Aydınlık sayfa 8 (08 Aralık 2015)

pS2.

– Rusya Federasyon Konseyi’nin Uluslararası İşlerden Sorumlu Komite üyesi Igor Morozov: “Rus uçağının düşürülmesinin ardında ABD var” (08 Aralık 2015, Aydınlık sayfa 13)
– ABD’den Barzaniye ağır silah sevkiyatı (08 Aralık 2015, Aydınlık sayfa 9)
– Dolaşıma sokulan ‘bilgi’ler Amerikan yalanı (08 Aralık 2015, Aydınlık sayfa 13)

pS3. Ayrıca bknz.

HALEP DÜŞERSE
ARZI MEVUD ve KÜRTLER
İSRAİL’İN KÜRDİSTAN TUTKUSU
ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ ve TÜRKİYE
AMAÇ: KUZEY İSRAİL
GOYİMİSTAN
ABD’NİN SUBAYLARI
TÜRKİYE-İSRAİL ve PETROL