IŞİD’İN YOLUNU KORUMAK

Suriye, ABD’yi BMGK’ya şikayet etti

09:14 07.12.2015

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun Deyr Ez Zor‘daki bir ordu kampını vurduğunu belirtti. Suriye’den gelen resmi açıklamada da olay doğrulandı, 3 askerin hayatını kaybettiği ve BM’ye 2 uyarı mektubu gönderildiği açıklandı. ABD’den ise yalanlama geldi.

2014122014_Syria

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait uçakların, büyük kısmı IŞİD’in elinde olan Deyr Ez Zor’daki bir ordu kampını vurduğunu duyurdu.

Suriye hükümetinden bir kaynak da RİA Novosti ajansına verdiği demeçte “Hava saldırısı Deyr Ez Zor’da Suriye ordusuna ait ve mühimmatın olduğu kampı vurdu. Elimizdeki bilgilere göre, 4 asker öldü, 16 asker de yaralandı. 2 tank da hasar gördü. ABD öncülüğündeki koalisyonun işi ifadelerini kullandı.

SURİYE: ALENEN SALDIRGANLIK

Nitekim Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan doğrulama ve kınama geldi.  Yapılan açıklamada da 4 koalisyon jetinin ordu kampına dün 9 füze gönderdiği, 3 askerin öldüğü, 13’ünün de yaralandığı belirtildi. Olayı ‘alenen saldırganlık’ olarak niteleyen ve BM Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini vurgulayan yetkililer, ABD’nin IŞİD’le mücadeledeki samimiyetsizliğinin gözler önüne serildiğini belirtti. Ayrıca BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) koalisyonun şikayet edildiği 2 mektup gönderildi.

DOĞRULANIRSA BİR İLK OLACAK

Reuters ajansı, açıklamanın doğrulanmasının, koalisyon güçlerinin ilk kez Suriye ordusunu vurduğu anlamına geleceğini yazmıştı.

ABD YALANLADI

Öte yandan ABD, Suriye ordusuna ait kampı vurduğunu yalanladı. Koalisyon Sözcüsü Steve Warren, “Haberleri gördük, ama dün Deyr Ez Zor’un söz konusu kısmında hiç operasyon düzenlemedik” dedi. Warren, bölgede vurdukları tek yerin askerlerin öldürüldüğü söylenen noktanın 55 km uzağında olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk da Twitter hesabından aynı açıklamayı yaptı:

Brett McGurk
@brett_mcgurk
Per @CJTFOIR: No coalition strikes within 55km of claimed incident on Syrian base in #DeirEzzor. Reports of coalition involvement are false.
11:45 – 7 Aralık 2015

http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20151207/1019505012/suriye-koalisyon.html