GOYİMİSTAN

GOYIMLAND (Free Kurdistan)
NORTH ISRAEL (Kuzey İsrail)

06.12.2015 10:44
H.vODİNalı

“Free Kurdistan” planları ne zaman başladı

“Suriye’ye yönelik dış destekli terör saldırıları başlamadan hemen önce, ABD-Suriye ilişkilerinde sıra dışı bir hareketlilik yaşanıyordu. ABD, 2005’teki Hariri suikastinin ardından (Lübnan Başbakanı Refik Hariri) Şam Büyükelçisi’ni geri çekmişti. Obama, Şubat 2010’da Robert Ford’u Şam Büyükelçiliği için aday gösterdi. Ford, adaylığı Kongre’de onaylanmayınca doğrudan başkanlık atamasıyla Ocak 2011’de göreve başladı. Bu arada 2013’teki ikinci Obama kabinesinde Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacak olan John Kerry, 2006’dan 2010 yılı Kasım’ına kadar 5 kez Suriye’yi ziyaret etmişti. Ayrıca aralarında Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin de bulunduğu birçok kongre üyesi Şam’a giderek Esad ile görüşmeler yapmıştı.

Robert Ford, 2011’de Dışişleri Bakanlığı’nca can güvenliği gerekçesiyle geri çağrılmıştı, ama 2014’te Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli olana kadar Türkiye merkezli olarak Suriye’deki terörist grupları silahlandırma ve örgütleme faaliyetini sürdürdü. Daha önce Türkiye, Bahreyn, Cezayir ve Irak’ta da görev yapan Ford, bölgeyi çok yakından tanıyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki en iyi Arap uzmanı olarak tanınan Ford’un ortağı aynı dönemde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Jeffrey Feltman idi. Feltman ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği görevi sırasında ve sonrasında Suriye’ye yönelik operasyonun hazırlıklarını yürütmüştü. Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah, (Lübnan’daki) Fuat Sinyora Hükümeti’ni “Feltman Hükümeti” olarak nitelendirmişti.

Feltman, 2004-2008 yılları arasında Beyrut’ta görev yaparken Hariri’lerle ve Lübnan’daki bütün Suriye-İran karşıtı gruplarla yakın ilişki içinde olmuştu. Tam bir operasyon görevlisi olarak tanınan Feltman, Robert Ford ile birlikte ABD’nin Suriye’ye yönelik, Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar beşgenindeki operasyonunu sahada örgütleyen tepe isimdi. Feltman da Ford gibi işgalden sonra Irak’ta görev yapmıştı. Her ikisi de İran karşıtı ve Şii-Sünni çatışması “uzmanı”ydı. Feltman ve Ford ikilisi, Irak ve Suriye’yi bölme, Büyük Kürdistan’ı oluşturma faaliyetinin geçmişten beri göbeğinde yer alıyordu.”

Yukarıdaki satırlar, Gazeteci Yazar Fikret Akfırat’ın Kaynak yayınlarından yeni çıkan “ERDOĞAN’IN SURİYE SEFERİ” isimli kitabının 90-91. sayfalarından alıntıdır. Bugünlerde, sınırlarımızın ötesinde yükselen gerilim ve Rusya’nın da sahne almasıyla karışan kafaların “aydınlanması”na yönelik ilaç gibi bir kitap yazmış Akfırat. Zaten bu kitabın bir bakıma öncülü olan “Kukla Devlet – ABD Kürdistan’ı nasıl Kurdu?” (Kaynak yayınları 2007) kitabında da Irak’ın işgaliyle yol verilen Barzanistan’ın hikayesini anlatıyordu.

Bu son kitapta da, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında başlayan operasyonların sonucunda yaşananlar ve gelinen nokta, belgelere dayalı olarak anlatılıyor.

Bir ABD-İsrail-Suudi Arabistan operasyonu ile başlayan kaos sürecinde Türkiye’nin rolü ve yaşanan ayrışmalar, “İkinci İsrail” Barzanistan’ın denize açılmasını sağlayacak Kürt koridoru, Suriye, Türkiye ve ardından İran’ın parçalanmasıyla kurulması hedeflenen “free Kurdistan” planları.

Fikret Akfırat, Şam’daki tarihi Esad röportajını da kitaba almış. 2013 Nisan ayındaki röportajda Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın şu ifadeleri önemli:

ESAD: “Görünen odur ki Erdoğan, Arap aleminde ortaya çıkan olayları siyasi ömrünü uzatmak için bir fırsat olarak gördü. Bu kişinin aklı Müslüman Kardeşler’in aklıdır. Müslüman Kardeşler’le 30 veya belki daha fazla yıl önce yaşadığımız deneyimden biliyoruz ki bu topluluk, oportünist (fırsatçı) topluluktur. Ve dini, çıkarları için kullanmaktadır. Arap aleminde şahit olduğumuz husus, yabancı devletlerin İhvan Hareketi’ni (Müslüman Kardeşler) devrim, darbe ya da dış müdahalelerle iktidara taşımasıdır. Bu gelişmeleri, Erdoğan çok farklı biçimlerde siyasi ömrünü seneler sürdürmek için fırsat olarak görmüştür. Bundan dolayı Suriye’ye karşı tavrını değiştirdi. Başlangıçta da Suriye’nin içişlerine müdahale etmeye çabaladı. Krizden önce de Erdoğan, bizlerle konuşmalarında Suriye-Türkiye ilişkilerinden ve hatta Türkiye’ye karşı duyması gereken ilgiden daha fazla İhvan Hareketi’nin Suriye’deki durumuna ihtimam gösterdi.”

Hüseyin Vodinalı
Odatv.com

http://odatv.com/free-kurdistan-planlari-ne-zaman-basladi-0612151200.html
https://hvodinali.wordpress.com/2015/12/06/kuzey-israil-planlari/