ERDOĞAN LİSE MEZUNU MU?

& ‘YÜKSEK ÖĞRENİM’ GÖRMEDEN;
CUMHURBAŞKANI OLUNABİLİR Mİ?

erdogan_ihl

Görev ve Yetkiler
Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ile nitelikleri, seçimi ve diğer hususlar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101, 102, 103, 104, 105 ve 106’ncı maddelerinde belirtilmiştir.
A. Nitelikleri ve Tarafsızlığı (Değişik madde 101) (*)
Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilir.
http://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskanligi/gorev_yetki/

Seçilme yeterliği
MADDE 6 – (1) Kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip her Türk vatandaşı Cumhurbaşkanı seçilebilir.
http://www.ysk.gov.tr/ysk/content/conn/YSKUCM/path/Contribution%20Folders/Mevzuat/6271.pdf

***

28 Eylül 2015
Odatv

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nın düşürülmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. HKP başvurusu dilekçesinde Ergun Poyraz’ın sosyal medyadan paylaştığı Odatv’nin gündeme getirdiği diploma skandalını gerekçe gösterdi ve istemini şöyle açıkladı: “Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın; seçim sürecinde YSK’na verdiği öğrenim belgelerinin sahteliği ortaya çıkan yeni belgelerle birlikte bir kez daha kanıtlanmış olduğundan adı geçenin Anayasa’nın 101 ve 6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 6. maddelerinde öngörülen “Seçilme Yeterliği”ne sahip bulunmadığından Cumhurbaşkanlığı’nın derhal düşürülmesi ve hakkında 5237 Sayılı TCK’nun 204. maddesinde öngörülen Resmi Belgede Sahtecilik Suçu’ndan Suç Duyurusunda bulunulması istemidir.”

http://odatv.com/cumhurbaskanligi-dusurulsun-2809151200.html

***

27 Eylül 2015
Odatv

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hayatıyla ilgili yazdığı kitaplarla adından söz ettiren Ergün Poyraz, Erdoğan’a ait olduğunu üniversite diplomasının aslını yayınladı…

“İşin ilginci Tayyip’in üniversiteye gittim dediği yıllarda tam gün İETT’de çalışıyor olması sigorta sicili öyle diyor. Ayrıca MSP Gençlik Kollarında görevli, Emine ile evli, çocukları oluyor… Daha garibi askerde olduğu ilk 15-20 günde de Coşkun Sucuk da çalışıyor görünmesi… Neyse dünyada bir ilk olan bir üniversitenin aynı kişiye iki ayrı diplama vermesine tanık olalım.”

Ergün Poyraz

http://odatv.com/cumhurbaskani-erdoganin-diplomasini-yayinladi-2709151200.html

***

18 Ekim 2014
ABNA.ir

… Allah’ın adıyla dengesini giderek kaybeden biri, kapısından hiç girmediği üniversitenin verdiği diplomanın da verdiği destek ile yerleştiği bir makamın gücüyle üniversitelerin açılış merasimlerini turluyor. Danışmanlarının eline tutuşturduğu kâğıtları okuyup aktarıyor ve akademik cenaha ahkâm kesiyor.

… Bu adamın hali ortada… Bundan daha elim ve daha vahimi akademik kariyere sahip muhataplarının onu alkışlamasıdır. Üniversiteye uğramadan diploma almış birisinin kendilerine yol çizmesine, ayar vermesine razı olmalarıdır. İlmin, üniversitenin onurunun korunmasına kayıtsız kalmalarıdır. Ülkeyi onun ve kader ortağı sayılabilecek, “pet shop” malı hocasının marazlı arzularına teslim etmeleridir. Memleketin geldiği noktanın hayra alamet olmadığını açıkça söylemekten imtina etmeleridir.

Gürkan Biçen

http://tr.abna24.com/special-issue/news-analysis/archive/2014/10/18/645202/story.html
https://26august.wordpress.com/2014/10/19/diplomasiz-muhteris/

***

04 Haziran 2015
Yeniçağ

… Bu arada Halaçoğlu, çok yeni bir tartışmayı da tekrar hatırlattı. Kendisinin Nisan 2014’te Recep Erdoğan’ın “sahte üniversite diploması” ile ilgili yaptığı açıklama ve kamuoyuna sunduğu belgeleri.

Halaçoğlu, “Cumhurbaşkanı olmak için 4 yıllık fakülte mezunu olmak gerekir. Sultanahmet’teki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 3 yıllıktı. Onun mezun olduğu zaman 3 yıllıktı” demişti. Yusuf Hoca hâlâ iddialarının arkasında. O günlerde kamuoyuna sunduğu belgeler kişisel facebook sayfasında duruyor.

Halaçoğlu, bugün de sözlerine şunları ekliyor;

“Ben, Cumhurbaşkanına diploman sahte diyorum beni mahkeme vermiyor. Normal başka bir şey olsaydı çoktan verirdi. Diyorum ki; 1981 yılında mezuniyet belgesi almışsın, mezuniyet belgende ne resim var, ne gizli damga var, soğuk damga var. Dekanın da mührü yok. İmza var, mühür yok. Kazıntı ve silinti yoktur diyor diğerlerinde resim var, soğuk damga var. Seninkinde  niye öyle değil? Oraya not düşülmüş, ‘elden aldım’ diye. Mezuniyet belgenin sonrasında kurulmuş bir üniversiteden nasıl mezun olabilirsin? Marmara Üniversitesi’nin diplomasını nasıl alırsın diye soruyorum ve İşletme mezunu olarak nitelendiriliyor. Halbuki İşletme ile alakası yok. Aksaray’da Maliye Meslek Yüksek Okulu mezunu, eğer mezunsa?.. Klozet meselesinde nasıl atağa geçti, bu konularda hiçbir şey yapmıyor. Hiç beyanat vermiyorlar diploma konusunda. Bir kere bana Yusuf Hoca bunları ele almak sana yakışıyor mu dediler. Yakışıyor mu ne demek?..”

Ahmet Takan

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yusuf-hoca-erdogana-sahte-diplomayi-hatirlatti-34650yy.htm
http://odatv.com/erdoganin-diplomasi-sahte-diyorum-niye-beni-mahkemeye-vermiyor-0406151200.html

***

08 Ekim 2015
Hürriyet

Putin, Leningrad Üniversitesi’nden hukuk diploması alırken, bizimki imam hatipten mezun oldu.
Putin KGB’ye girdi, bizimki İETT’ye girdi.
Putin yarbay rütbesiyle Doğu Almanya’da casusken, bizimki kantin asteğmeniydi.

Yılmaz Özdil

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/yilmaz-ozdil/rus-ucagini-vururuz-filan-953839/

***

17 Ağustos 2010
Uludağ Sözlük

İddianın asıl sahibi Yalçın Küçük’tür, birkaç kitabında yazmıştır, yalanlama olursa düzelteceğini de söyelmiştir, ama henüz yalanlama gelmediğini de sözlü mülakatlarda ifade etmiştir. Ciddi ve enteresan bir iddiadır.

suvari

http://www.uludagsozluk.com/e/9053131/

***

29 Nisan 2014
Sözcü

“Hocam” diye elini öptüğü Prof. Dr. Orhan Oğuz’un 491 sayfalık anı kitabında adı bile geçmiyor!
Erdoğan o yıllarda…
Evlendi, koca oldu; bebekleri doğdu baba oldu; futbolcu oldu; MSP’nin Akıncı’sı oldu.
Ama…
Hiç üniversiteli olmadı.
Kağıttan bir diploması olsa da!

Soner Yalçın

http://www.sozcu.com.tr/2014/yazarlar/soner-yalcin/erdoganin-universite-hayati-yok-497827/

***

08 Ağustos 2014
Karşı

Kamuoyu Erdoğan’ın üniversite mezunu olup olmadığını tartıştığı günlerde AKP’ye yakınlığı ile bilenen bazı yayın organları, “Erdoğan’ın hocası, son noktayı koydu” başlığıyla bir haber yayınladı.

Yayınlanan habere göre Erdoğan’ın hocası olduğunu iddia eden Prof. Dr. Ergün Tuna, Erdoğan’ın 4 yıllık Aksaray Ticaret ve Yüksek Okulu’ndan mezun olduğunu iddia ederek, Diplomasını gördüm” demekle yetindi.

http://www.karsigazete.com.tr/ozel-haber/cumhurbaskani-adayi-erdogan-universite-mezunu-mu-h6138.html

***

24 Nisan 2014
Odatv

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Erdoğan’ın 4 yıllık üniversite mezunu olduğunu söyleyen Marmara Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Zafer Gül’e Twitter hesabından paylaştığı geçici mezuniyet belgesi ve diploma ile yanıt verdi.

MHP’li Halaçoğlu, Erdoğan’a ait olduğu ifade edilen diplomayı paylaşarak “Bu diploma eksik olan imzalar. Üniversite 1982 temmuzda kuruldu. Mezuniyet 1981.” dedi.

http://odatv.com/universite-1992de-kuruldu-mezuniyet-1991-2404141200.html

***

06 Ocak 2015

ER-DOĞAN

Rize Müftülüğü adına sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta açılan hesapta, İl Müftüsü Yusuf Doğan’ın asker arkadaşı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çekilen fotoğrafı yayınladı.

https://26august.wordpress.com/2015/01/06/er-dogan/

***

5 Ağustos 2015
Twitter

Lise arkadaşlarının hepsi yanında. Üniversiteden arkadaşını duyan var mı? Üniversite mezunu değil. Makamı da kaçak sarayı gibi gayri meşru.

f_tavni mizah

https://twitter.com/fuatavnimizah/status/629053641220050944

***

pS1. 26 Ağustos bloğu notları:

– Erdoğan’ın üniversite mezunu olup olmadığı tartışılıyor.
– Soru şu: Geçiniz üniversitesini, dört yıllığını üç yıllığını; Recep Tayyip Erdoğan LİSE mezunu mu?
– Yani RTE, imam hatip lisesi’ni bitirdi mi?
– İHL mezunu biri, Arapça bilmez mi? (Erdoğan’ın arapça okuduğuna dair youtube’da yayınlanan videolar gerçek mi, yani “kendi” sesi mi yoksa sahte mi?)
– İmam hatiplerde İngilizce dersi verilmiyor mu? Davos’ta “One minute” bile diyemeyen, “One minuteS” diyen biri nerede nasıl ingilizce öğrenmiş?
– Ya da, “just a moment” demesi gerekmez miydi?

Sözün sonu, soru:
– Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatip mezunu olduğuna dair belgeler doğru mu, ya da var mı?

Yanıt:

– Kantin subayı (yedek subay /asteğmen, Hrant oğlu) Agop Sarıçoban’ın yardımcısı, yani emir eri, tek rütbesi olmayan RTE.
(Geri hizmette çalıştırılan Ermeni ve Rum kökenli askerlerimize kantin subaylığı gibi görevler veriliyordu. Bu subayların adları Tunç, Vahe Aleksanyan ve Alper (Albert) vb… Erdoğan bu kantin subaylarının çöpçüsü idi. Ayrıca o azınlıkların arasında ne işi vardı Erdoğan’ın?)