ESAD ile Geçiş Süreci / Dönemi

“Esad’lı geçiş süreci”

Putin’le görüştükten sonra direksiyon kırdı…

24.09.2015 11:50 Karakter boyutu :

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Emirgan Hamid-i Evvel Camii’nde kıldığı Bayram Namazı ardından gazetecilerle bayramlaştı, soruları cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’de Devlet Başkanı Esad’sız bir sürecin olması ya da bir geçiş sürecinde belki Esad ile gidilme diye bir şeyin olabileceğini belirterek, “Ama Esed ile zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. Onu kabul de etmiyor” dedi. ABD, Rusya ve Türk dışişleri bakanlarının Suriye’nin geleceği konusunda bir araya geleceklerini, görüşmelerin daha sonra diğer ilgili ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla genişleyebileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’nın Suriye’ye bakışında netlik yok” dedi.

ESED İLE GEÇİŞ DÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti:

“Tabi burada Esed’siz bir sürecin olması veyahut da bir geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme diye bir şey olabilir ama, asıl olması gereken muhalefetin bir defa Esed ile zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. Onu kabul de etmiyor. Zira 300-350 bin vatandaşının ölümüne neden olan bir kişiyi bir diktatörü kabul etmeleri mümkün değil. Ve bizim de görüştüğümüz tüm Suriyelilerden aldığımız intiba budur. Rusya’nın tabi İran ile birlikte Suriye’ye vermiş olduğu destekler artık gizli değil. Bunu kendileri de ifade ediyorlar. Temenni ederiz ki, Rusya bu süreçte dün yaptığımız görüşmelerin gereğini bir dayanışma içinde yerine getirir.”

“ESED BUTİK SURİYE İSTİYOR”

Gazetecilerin Rusya’da Devlet Başkanı Putin ile Suriye hakkındaki görüşmesiyle ilgili bilgi istemeleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’nın Suriye’ye bakışında henüz bir netlik göremiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’e “Esed burada bir butik Suriye kurmak istiyor” görüşünü ifade ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu butik Suriye nedir? Butik Suriye Yani Şam’dan başlayıp, yani Hama, Humus ve Lazkiye’yi kapsayan ki bu da Suriye’nin yüzde 15’ine tekabül eden bir bölgedir. Yani bu bölgede kendine ait, işte arkasında belli egemen güçlerin hâkim olduğu, destek verdiği bir devlet kurabilmek. Bu da tabi Akdeniz’e açılan bir yapı olması hasebiyle, böyle bir yapıyı kurmak derdi bu. Tabi buna gerek ülkedeki güçler ne kadar müsaade edecekler. Şu anda DAEŞ’in hâkimiyeti biliyorsunuz işgal ettiği alanlar yüzde 30-35, diğer örgütlerin aynı şekilde orada genişçe ele aldığımız zaman ciddi manada onların da işgali söz konusu. 15 de kendisine kalacak bu şekilde bir paylaşım. Biz ise diyoruz ki Biz Suriye’de toprak bütünlüğünü savunuyoruz ve Suriye halkının terör örgütlerinden arındırılmış bir yapıya kavuşmasını arzu ediyoruz. Ama burada şöyle bir adım bizim en önemli talebimizdir: O da bir güvenli bölgeyi özellikle istiyoruz. Güvenli bölgede hedefimiz nedir? Şu anda Türkiye’de 2 milyona yaklaşan bir Suriyeli mülteci var. Bu insanların ülkelerine dönme talebi var. Dolayısıyla Türkiye ile Türkiye sınırında Suriye tarafında onlar için oluşturulacak bir güvenli bölgede bunu birçok dost ülkeyle de konuştuk. Oraya onların dönmesi orada bir yerleşim planıyla oraya yerleştirilmesi, inanıyorum ki bölgede çok daha farklı bir havanın oluşmasına da vesile olacaktır. Bunları da dün yine Putin ile paylaştık.”

MERKEL’DEN DE “ESAD’LA GÖRÜŞELİM” ÇIKIŞI
Almanya Başbakanı Merkel ise AB zirvesine katılmak için geldiği Brüksel’de Suriye ile ilgili açıklamada bulundu. Deutsche Welle Tükçe’nin haberine göre; Merkel, savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmelere birçok aktörün katılması gerektiğine işaret etti. Görüşülmesi gereken aktörler arasında Suriye lideri Beşar Esad’ın da bulunduğunu vurgulayan Angela Merkel, İran ve Suudi Arabistan’la da konuşulması gerektiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, Suriye’de Esad rejimine karşı ayaklanmaların başladığı 2011 yılından bu yana 4 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Suriyelilerin büyük bir kısmı Türkiye, Lübnan, Ürdün gibi komşu ülkelere sığındı. Avrupa ülkelerini alarma geçeren sığınmacı akını, büyük oranda savaştan kaçan Suriyelilerden oluşuyor.
Odatv.com