ERGENEKON’UN MİMARI: ÜMİT İPEK

AYDINLIK Dergisi
04 Ocak 2009, Sayı:1120

2008 yılında 4 kez girip çıktı!

TUNCAY GÜNEY OPERASYONDA TÜRKİYE’DEYDİ

Tuncay Güney, 2008 yılında Türkiye’ye Alpaslan Evrenosoğlu adıyla 4 kez giriş-çıkış yaptı. Güney’in hangi tarihlerde İstanbul’a geldiğini, Atatürk Havalimanı yolcu kayıtlarından saptadık. Kayıtlara göre Güney Türkiye’ye 2008’de ilk kez Perinçek ve arkadaşlarına yönelik operasyonun yapıldığı gün giriş yaptı, tutuklandıkları gün ise ülkeden ayrıldı!

haham_tuncay_04

Tuncay Güney’in Ergenekon tertibi boyunca Türkiye’de olduğu belgelendi.

Güney, 2008 yılında Türkiye’ye “Alpaslan Evrenosoğlu” adıyla 4 kez giriş-çıkış yaptı.

Güney’in kullandığı pasaportun seri numarası P-978812. İzmir Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’nden 1 Mart 2007 tarihinde verilen pasaportta, aşağıda gördüğünüz vesikalık fotoğraf kullanıldı.

haham_tuncay_01

KİMLİK BİLGİLERİ

Pasaportta, Tuncay Güney’in fotoğrafının altında yer alan bilgiler ise şöyle:

TC kimlik numarası: 36628716436
Adı: Alpaslan,
Soyadı: Evrenosoğlu,
Baba adı: Özer Kuştimur,
Ana adı: Nurten,
Doğum tarihi: 23 Mart 1968,
Doğum yeri: İzmir.

İLK PASAPORTU ROMANYA’DAN ALDI

Tuncay Güney, ilk pasaportunu “Alpaslan Evrenosoğlu” adıyla 1997 yılında Romanya’nın Köstence kentindeki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan aldı. Bu pasaportta da Tuncay Güney’in ABD vizesinde kullanılan fotoğraf var; seri numarası J-098672.

Tuncay Güney, Köstence’den aldığı 5 yıllık pasaportla İzmir’e giriş yaptı. Güney, sahte kimlikle aldığı pasaportunun süresini 2002’de 5 yıl uzattı. 2007’de ise Güney, pasaportunu yine aynı sahte kimlikle, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden yeniledi. Yenileme işleminde kullanılan evraklar, 92-177693 numaralı dosyada bulunuyor.

haham_tuncay_02

PERİNÇEK’İN GÖZALTINA ALINDIĞI GÜN GELDİ, TUTUKLANDIĞI GÜN GİTTİ!

Aydınlık, pasaport bilgilerinden yola çıkarak, Tuncay Güney’in Türkiye’ye hangi tarihlerde giriş-çıkış yaptığını araştırdı. Ulaştığımız bilgiler oldukça çarpıcı. Güney’in 2008 yılında Türkiye’ye ilk giriş tarihi 21 Mart, Türkiye’den çıkışı ise 25 Mart.

Bu tarihlerin dikkat çekici yanı şu: Doğu Perinçek ve arkadaşları da 21 Mart günü gözaltına alınmış, 25 Mart’ta tutuklanmalarına karar verilmişti!

ATATÜRK HAVALİMANI YOLCU KAYITLARINDA BELGELİ

Güney’in 2008 yılında “Alpaslan Evrenosoğlu” adıyla, Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş çıkış yaptığı diğer tarihler şöyle:

Giriş: 1 Mayıs 2008, çıkış: 3 Mayıs 2008,
Giriş: 13 Haziran 2008, çıkış: 23 Haziran 2008,
Giriş: 13 Ekim 2008, çıkış: 22 Ekim 2008.

Aydınlık, 28 Eylül 2008 tarihli kapak haberinde, tanıkların anlatımına dayanarak Tuncay Güney’in Aralık 2007, Ocak-Şubat 2008 tarihlerinde İstanbul’da olduğunu yazmıştı.

haham_tuncay_03

EVRENOSOĞLU ADI İLK KEZ…

Tuncay Güney’in “Alpaslan Evrenosoğlu” sahte kimliğini kullandığı, basında ilk kez şimdi, bu haberle ortaya çıkmış oluyor. Güney’in bilinen “isimleri”: Tuncay Güney İpek, Tolga İpek, Tuncay Bubay, Daniel Güney ve Daniel Levy.

***

Doğu Perinçek ısrarla talep etti:
Tuncay Güney getirtilsin ifadesi alınsın

Ergenekon operasyonu, Tuncay Güney’in 2001 yılında yapıldığı iddia edilen mülakatına dayandırılıyor. Güney’in iddiaları ve ondan ele geçirildiği söylenen belgeler, sözde Ergenekon örgütünün tek ‘kanıtları’. Tuncay Güney, operasyon boyunca çeşitli televizyon kanallarında canlı yayınlara katılarak ve bazı gazetelere demeçler vererek de tertipteki rolünü sürdürdü.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 3 Kasım 2008 tarihli duruşmada, “Adalet Bakanlığı’na bir yazı yazılarak, CIA görevlisi Tuncay Güney’in Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Kanada’dan getirilmesini ve ifadesinin alınmasını” istemişti. Savcıların bugüne dek Tuncay Güney’i getirtip ifadesini almış olmaları gerektiğini, bunu yapmamalarının ‘çok acayip’ olduğunu belirten Perinçek, şunları söyledi:

“Bu ifadeler deli saçması değildir. Tuncay Güney CIA’nın elinde bir oyuncaktır. CIA hizmetinde bir adam Türkiye’ye, Türk ordusuna, İşçi Partisi’ne, Atatürkçü güçlere karşı konuşturulmaktadır. İfadeler, davanın arkasındaki kuvveti ele vermektedir.

“Mülakat diye bir şey olmaz, ifade olur. Savcılar gazeteci oldu, gazeteciler savcı oldu. Heyetinizin televizyon programlarına katılarak Tuncay Güney’in Kanada’dan canlı yayında ifadesini alması diye bir usul olamayacağına göre, getirilmesi şarttır. Savcıların bu kişiyi resmen getirtme girişimi olmaması şüphe yaratmaktadır.”

***

pS. 26 Ağustos bloğu notları:
Asıl ismi Ümit Güney olan (Cemil İpekçi’den dolayı Ümit İpek de deniyor / Bubay’ı da unutmayalım) Tuncay Güney, Sabah gazetesine office boy olarak (tepeden inme) sokuluyor ama gazeteciliğin g’sini bilmeden ve hiçbir şey yapmadan, o zamanın parasıyla 400 bin lira (müdür maaşı) alıyor...
Tüm Abant toplantılarında Türkiye’ye elini kolunu sallaya giriyor (sözde aranıyor ama 11 yılda 33 kere giriyor), F Tipi polis teşkilatı tarafından görmezden geliniyor ve hatta özellikle korunup kollanıyor.
Ergenekon iddianamelerinde 1000 kez adı geçiyor.
Bu nasıl ve ne tür-tip bir ayrıcalık?..
B.Yarkadaş’ın kibar(!) ifadesiyle İran’da H.Fidan ile aynı odada kalıyor.
Kendi deyişiyle, “eşcinsel olduysam cemaatte oldum” diyor.
Glenn de zaten onu çok seviyor…
Ayrıca, Ümit İpek’in, Fehmi Koru(türk) ile aynı maaşı (300 milyon dolar/yıl) aldığı (karşılıksız para basan ABD için zor olmasa gerek bu ödemeler) ancak bıyıksız’ın bu maaşı haketmediği söyleniyor.
Çünkü, İngiltere’de Gül ile birlikte CİA Batı Avrupa bölge merkezinde eğitilirken bile yılda bir milyon dolar alan bıyıksız sadece cemaatin tetkçiliğini ve istihbaratçılığını yaparken yani neredeyse hiçbir şey yapmazken; Tuncay Güney Türk ordusunu, tüm generalleri, tüm jandarma teşkilatını, tüm yurtseverleri tek başına içeri atıyor.
Ergenekon davasının hem özü hem sözü yani ta kendisi olan Mossad/Cia/Mi-5 ajanı hahambaşı!
Yahudi çok cömert bu f-oğlana karşı…
Bire bin getirisi var.