CIA’NIN HOCAEFENDİSİ

“… Gülen, CIA için, sırf Kemalist Türkiye rejimini yıkmak adına kullanılan bir araç değil, aynı zamanda Afganistan’a kadar uzanan uyuşturucu trafiğinde okulları sayesinde lojistik destek sağlayan ve Asya’da ABD “derin devleti”ni rahatsız eden hükümetlere karşı kullandığı bir taşeron…” (William Engdahl)

cianin_hocaefendisi1

8 Şubat 2015
Cumhuriyet Pazar Eki
Deniz Ülkütekin

ClA’nın Hoca Efendisi

Türkiye’de son günlerde siyasetin en çok tartışılan iki isminden biri Fethullah Gülen. Hatta siyaset öyle bir noktaya geldi ki, Haziran’daki seçimlerde, sandıkta Gülen ve Erdoğan arasında sıkışıp kalmamız olası. Böylesi bir güce sahip olan Fethullah Gülen’le ilgili sözü olan da çok. Bu hafta gösterime giren iki belgeselden sonra, araştırmacı-yazar William Engdahl da Gülen Cemaati’yle ilgili bir kitap çıkarmaya hazırlanıyor. Engdahl’la araştırmasının satır başları hakkında konuştuk. Ortaya Hoca Efendi’nin hiç hoşuna gitmeyecek bilgiler saçıldı.

william_engdahl__gulen_cia

Gülen’in okullarında CIA ajanları saklanıyordu

Alman asıllı, ABD’li araştırmacı ve yazar William Engdahl’ı sayfalarımıza “Gizli Tohum Ambarı Projesi” ve Dünya Sağlık Örgütü’nün domuz gribi skandalını deşifre ettiği araştırmalarla sayfalarımıza konuk etmiştik. Engdahl bu kez bizi çok daha yakından ilgilendiren bir çalışmayla karşımızda. Gülen Cemaati’nin CIA ve ABD hükümetiyle olan bağlantılarını deşifre  ettiği kitabını kısa süre sonra çıkartacak olan Engdahl’la öncesinde oldukça ilgi çekeceğini düşündüğümüz bir röportaj yaptık.

– Sanırım, Gülen Cemaati hakkında araştırmalarınıza, Türkiye’ye bir konferans için geldiğinizde başlamışsınız. Bu yapı hakkında ilginizi çeken neydi?

Jeo-politik bir araştırmacı ve yaklaşık 30 yıllık bir yazarım. Zamanımın çoğu, dünya üzerindeki gücün, kim tarafından, nasıl ve ne amaçla organize edildiğini araştırarak geçiyor. Kitaplarımdan biri hakkında, konuşmak için Türkiye’ye geldiğimde, bir gazeteci arkadaşım, ülkede neler olup bittiğini anlamak istiyorsam, Gülen Cemaati’ne bir göz atmamı söyledi. Bu da, Gülen ve müridlerinin, göründüğünden çok daha derin olan ajandalarını görmemi sağlayan, uzun bir çalışmanın başlangıcı oldu.

– Gülen’le ilgili ilk bildiğimiz, komünizme karşı mücadele için kurduğu vakıftı ki, bu da NATO’nun soğuk savaş dönemindeki stratejisiyle örtüşüyordu. Dolayısla, Gülen, NATO ve CIA arasındaki ilişkinin sandığımızdan çok önce başladığını söyleyebilir miyiz?

Evet tüm kanıtlar, NATO’nun Türkiye’deki Gladyosu’nun, Gülen’i yıllar önce, kullanışlı bir unsur olarak belirlediğini söylüyor. SSCB’nin dağılmasından sonra stratejisini revize eden oluşum, Gülen için de yeni bir rol biçti ve bu rolü oynaması için tüm kapılar kendisine açıldı. Bu yüzden Gülen Cemaati’nin, CIA’nın Langley Virginia’daki karargahında üretilen bir projeden fazlası olmadığını söyleyebiliriz. Projenin ana fikri de, “dini, kendi istedikleri şekilde yozlaştırabilecekleri ve David Rockefeller’ın dediği gibi “Tek dünya Devleti projesine uyumlu” bir hale büründürmekti. CIA, Afganistan’daki Mücahitleri ve Bosna’daki Naser Oriç’ten farklı olarak, Gülen’e çok daha radikal bir imaj çizmeyi tercih etti. Gülen, dünyaya, insan eti yiyen, kafa kesen bir örgütün başı değil, sevgi ve barış elçisi olarak tanıtıldı. (Hatta bu imajını tazelemek için Papa II Jean Paul’la bir fotoğraf çektirip, bunu internet sitesinde bile yayınladı.) Gülen Cemaati, Washington’daki, en pahalı, halkla ilişkiler uzmanlarından birisini, George W. Bush’un seçim kampanyasının yöneticisi, Karen Hughes’u, ılımlı islam imajını pekiştirmek için işe aldı.

Mr. and Mrs. Brown Orta Asya’da

– CIA Gülen Okulları’nı nasıl kullanıyordu?

Öncelikle, Rusya’nın 1999’da CIA, Çeçen terörünü başlattığında, Gülen Okulları’nı yasakladığını not etmek gerekir. 80’lerde, Washington’da İran’a silah satışı skandalı patlayınca, Fuller, görevinden ayrılıp, CIA ve Pentagon’un finanse ettiği RAND isimli düşünce kuruluşuna geçti. Bu kurumun güvencesi altında, Gülen hareketinin, eski Sovyet-Asya bölgesine sızması için planlarını yapmaya başladı. Fuller’ın RAND için yazdıklarının arasında, Türkiye, Sudan ve Afganistan gibi ülkelerdeki kökten İslamcılık hakkındaki düşüncelerini ve Gülen’i öven sözlerini bulabilirsiniz. Sovyetlerin çöküşünden sonra ortaya çıkan başıboşluk, Gülen Okulları’nın bu bölgelere açılması için büşük bir fırsattı. Bu sayede, CIA de yüzlerce ajanını, Gülen Okulları kamuflajı altında bu bölgeye sokabilecekti. 1999’da Fuller, şunları söylüyordu. “İslamı dönüştürme çabamız, Afganistan’da Ruslara karşı çok iyi işledi. Bu strateji hala bölgede kullanılabilir durumda.” Gülen, eski bir CIA yetkilisi tarafından, “CIA’nın Orta Asya’daki operasyonlarının en önemli figürü” olarak tanımlanmıştı. 90’larda okullar, Orta Asya’daki ajanlar için de, “İngilizce öğretmenleri” kılığında saklanabilecekleri bir karargah işlevi görmüştü. Osman Nuri Gündeş’e göre, Gülen Okulları, Kırgızistan ve Özbekistan’da 130 CIA ajanını saklamıştı.

– Peki Gülen Cemaati, Türkiye’de CIA için ne gibi çalışmalar yaptı?

Bu çok daha uzun bir tartışma. Burada asıl önemli olan, şu anda Gülen ve Tayyip Erdoğan arasında ne kadar büyük bir ayrışma olduğu. Gördüğüm kadarıyla, Erdoğan’ın kendi gizli ajandası, artık CIA’nin Türkiye için öngördükleriyle ters düşmeye başladı.

AKP şu sıralar, Gülen hareketine karşı ciddi bir polis operasyonu düzenliyor ve devlet birimlerindeki, Gülen yandaşlarını ayıklamaya çalışıyor. Ancak Türk halkı, bu operasyonlara şüpheci yaklaşıyor, çünkü her ikisi de 17 Aralık’a kadar işbirliği içinde görünüyordu. Peki AKP ve CIA için de “bir zamanlar ortaktılar” diyebilir miyiz?

Türkiye bir NATO ülkesi, dolayısıyla herhangi bir hükümet, NATO’nun çıkarları dışında davranırsa uzun ömürlü olamaz zaten. Erdoğan örneği de böyle, -vatana ihanete kadar varan- tüm suçlarına karşın, ABD medyası Erdoğan’ı şeytani göstermek için Gülen’le ittifakının bozulmasını bekledi. Ancak bence bu ayrılık, zaten çok önceden gerçekleşmişti. Devlet içindeki sızıntıların arkasında kim vardı, Büyükelçi Francis Riccardione, bu amaçla ne gibi işler yaptı? Bunlar ilginç sorular.

– Peki CIA, Gülen’in tarafındaysa, AKP’yi durdurmak için ne yapacaktır?

Zaten ortaya çıkan skandallar bunun içindi. Türkiye, doğal olarak, yolsuzluk ve Erdoğan’ın işlediği suçlarla ilgileniyor. Ancak burada benim skandaldan kastım ve ABD hükümeti için asıl önemli olan, Türkiye’nin, İran’a karşı uygulanan petrol ambargosunu delmesiydi. Nitekim, 17 Aralık yolsuzluğu da bu ihlalin bir sonucuydu. Bunların ortaya çıkarılması da aslen ABD’nin çıkarlarına aykırı olan bu ticaretin durdurulması amacını taşıyordu.

Gülen, Fuller ve Abramowitz

– Gülen’in CIA ve diğer gizli servislerle ilişkileri Türkiye’de de uzun süredir tartışılıyor. Bunu kanıtlayacak veriler var mı?

Bu sırf benim görüşüm değil, istihbarat kanallarındaki pekçok önemli isim, MİT’in eski önemli isimlerinden, Osman Nuri Gündeş, eski FBI çalışanı, Türk kökenli Amerikalı, Sibel Edmonds ve daha pekçok kişi Gülen’in, CIA’in etkili isimlerinden Graham Fuller’la olan yakın ilişkisiyle ilgili belgeleri açıkladı zaten.  Gülen, 1999’da Türkiye’den -vatana ihanet suçlamasından kurtulmak için- kaçtığında, kendisine iltica hakkı tanıyabilecek onca İslam ülkesindense, ABD’yi tercih etti. ABD’ye girmeyi de yine CIA sayesinde başardı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Gülen’in “eğitim konusundaki yetenekleri dolayısıyla verilen kalıcı vizeyi”, beşinci sınıf mezunu bir dolandırıcı olduğu ve İslam konusunda herhangi bir eğitim sertifikası olmadığı gerekçesiyle, engellemeye çalıştı. Ancak, CIA kanadından gelen itirazlar sonrası, üç CIA çalışanının Dışişleri ve İçişleri nezdinde yaptığı görüşmelerle, Gülen’e Yeşil Kart verildi. Bu üç CIA üyesi, George Fidas, eski CIA Yönetici Vekili, eski Ankara Büyükelçisi ve en kibar tabirle, “Resmi-olmayan” CIA görevlisi olarak tanımlanabilecek Morton Abramovitz ve kurumun has adamı Graham Fuller’dı. Gülen böyle iltica hakkı kazandı ve sırf bu bağlantı bile aradaki sıkı bağları göstermek için yeterli.

– Gülen ve CIA arasındaki ilişki, iki tarafın çıkarlarına mı dayanıyordu? CIA, Gülen Vakfı’nı büyütmek için neler yaptı?

Gülen ve yandaşları için büyük bir iş imparatorluğunun önünü açtı. Bunun için de Türkiye’nin devlet kurumları içine stratejik noktalara adamlarını yerleştirmesini sağladı. Orta Asya’daki Gülen Okulları, CIA’nın desteğiyle açıldı. ABD ve Avrupa içinse, CIA, CNN gibi büyük medya kurumlarını etkileyerek, Gülen’in okullarını rahatça açabilmesi için tanıtımlarını yapmasını sağladı. Çünkü Gülen, CIA için, sırf Kemalist Türkiye rejimini yıkmak adına kullanılan bir araç değil, aynı zamanda Afganistan’a kadar uzanan uyuşturucu trafiğinde okulları sayesinde lojistik destek sağlayan ve Asya’da ABD “derin devleti”ni rahatsız eden hükümetlere karşı kullandığı bir taşerondu. Sibel Edmonds, Abramowitz ve Fuller’ı, İstanbul’dan Çin’e kadar uzanan Türk dünyasında kanlı bir “derin yapı” oluşturmak için Türkiye’deki bağlantılarını seferber eden entrikacılar olarak tanımlıyordu. Bu bağlantı ağı da yine Edmonds’un belgelediği üzere, Afganistan’dan çıkan uyuşturucunun yolunun tam üzerinde duruyordu. Abramovitz, Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa ettikten sonra, ABD kongresi tarafından finanse edilen, Demokrasi için Ulusal Bağış kurumunda yöneticilik yaptı. Aynı zamanda Soros’la birlikte, Uluslararası Kriz Grubu’nun kurucusuydu. Her iki kurum da, 90’lardan beri ABD hükümeti tarafından desteklenen, Sovyetlerin dağılmasından, Yugoslavya’daki OTPOR hareketine, Arap Baharı’ndan, Ukrayna’daki darbeye kadar dünya üzerindeki çok sayıda “turuncu devrim”in sorumlusuydu. Fuller ise, 80’lerden beri, CIA’nın İslam ülkelerinde kurduğu cihatçı örgütleri organize ediyordu. CIA operasyon sorumlusu olarak Türkiye, Lübnan, Suudi Arabistan ve Yemen’de 20 yıl geçirmişti. Tıpkı Gülen gibi, Müslüman Kardeşleri de Arap dünyasında kullanmak için organize etti.

https://26august.files.wordpress.com/2015/05/20150208_08cdr02_ist.pdf
http://www.boilingfrogspost.com/wp-content/uploads/2015/02/08CDR02_IST.pdf
http://trdocz.com/doc/222128/

***

Röportajın İngilizcesi için:

BFP Exclusive- William Engdahl on Operation Gladio, Fethullah Gülen & One World Government

William Engdahl | February 10, 2015

“CIA’s Graham Fuller: One of the early advocates of using Muslim Brotherhood & Gülen Cemaat to advance US foreign policy.”

feullah_130_cia_ajani

The following is the translation of an interview with William Engdahl conducted by journalist Deniz Ülkütekin of Turkey’s Cumhuriyet:

1. As I read you started to research about Gulen Cemaat when you came to Turkey for a conference. What was the thing that attracted your interest about Gulen and his members?

WE: I am a geopolitical researcher and author now for more than thirty years. My prime theme is geopolitics or how power is organized in our world by whom, to what aim. When I was invited to Turkey on a speaking tour for one of my books, a Turkish journalist who since has become a trusted friend suggested if I wanted to understand what was going on in Turkey, a country I have long considered to have a far more positive role than she has played within NATO, I should look deeply into the Gülen Cemaat. That began a long process as I began to realize the deeper agenda behind the façade of Rumi that Gülen and his people project.

2. Our first knowledge about Gülen is, his struggle against communism via a foundation (which was a NATO agenda indeed). So could we say that Gülen and his CIA relationship started long ago?

WE: Yes, all evidence suggests that NATO Turkish Gladio networks picked up Gülen as a potentially useful asset years ago. As their agenda changed with the collapse of the Soviet Union, their role for Gülen changed as well and doors were opened for him to play that role.

So in a true sense we can say that the Gülen Cemaat is the nothing more than the projection of an idea from Langley Virginia CIA headquarters, an idea from essentially stupid people there who believed they could use him and they could abuse religion as a cover to advance their design for global control, what David Rockefeller calls One World Government.

Unlike the CIA’s Mujahideen Jihadists like Hekmatyar in Afghanistan or Naser Oric in Bosnia, the CIA decided to give Fethullah Gülen a radically different image. No blood-curdling, head-severing, human-heart-eating Jihadist. No, Fethullah Gülen was presented to the world as a man of “peace, love and brotherhood,” even managing to grab a photo Op with Pope John Paul II, which Gülen featured prominently on his website. The Gülen organization in the US hired one of Washington’s highest-paid Public Relations image experts, George W. Bush’s former campaign director, Karen Hughes, to massage his “moderate” Islam image.

The ideas and manipulations of the CIA and US State Department are collapsing everywhere today, but they are blinded by their own arrogance. Just look at their absurd mess they created with the neo-nazis in Ukraine.

3. As it’s a very conflicted subject, how do you certainly believe that Gülen and CIA work together?

WE: This is not merely my view but that of very knowledgeable Turkish analysts and even the former Turkish MIT senior figure, Osman Nuri Gundes, former FBI Turkish-American translator Sibel Edmonds, and others have documented his deep links to very senior CIA people such as Graham Fuller.  When Gülen fled Turkey to avoid prosecution for treason in 1998, he chose not to go to any of perhaps a dozen Islamic countries which could have offered him asylum. He chose instead the United States. He did so with the help of the CIA. The US State Department tried to block a special “preference visa as an alien of extraordinary ability in the field of education” permanent visa status for Gülen, arguing he was basically a fraud with a fifth grade education and no special Islam scholar. Over the objections of the FBI, of the US State Department and of the US Department of Homeland Security, three former CIA operatives intervened and managed to secure a Green Card and permanent US residency for Gülen.

Intervention by three current or “former” CIA people–George Fidas, who was US Ambassador to Turkey and an ex CIA Deputy Director; Morton Abramowitz who was described as at least “informal” CIA, and CIA career man who spent time in Turkey, Graham E. Fuller. They got Gülen asylum in Saylorsburg, Pennsylvania. That certainly suggests a strong tie at the very least.

fetullah_madeinusa_fuller

4. Was the relationship between Gulen and the CIA depending on both parties’ benefits? If so what were their benefits? How did CIA support Gulen to develop and grow his foundation?

WE: Yes, clearly. For the Gülen Cemaat it enabled a vast business empire to be created which gained more and more influence by placing its people inside the police, the courts and education ministry. He could build his recruiting schools across Central Asia with CIA support. In the USA and Europe, CIA-influenced media like CNN gave him beautiful free publicity to overcome opposition to open his schools across America. For the CIA it was one more tool to destroy not only an independent secular Kemalist Turkey, but to advance their Afghan drug trade worldwide and to use Gülen’s people to destabilize opponent regimes that CIA network in Washington, the “deep state” wanted to get rid of.

Sibel Edmonds, former FBI Turkish translator and “whistleblower,” named Abramowitz, along with Graham E. Fuller, as part of a dark cabal within the US Government that she discovered were using networks out of Turkey to advance a criminal “deep state” agenda across the Turkic world, from Istanbul into China. The network that she documented included significant involvement in heroin trafficking out of Afghanistan.

On retiring from the State Department, Abramowitz served on the board of the US Congress-financed National Endowment for Democracy (NED), and was a co-founder with George Soros of the International Crisis Group. Both the NED and International Crisis Group were implicated in various US Government-backed “color revolutions” since the 1990’s collapse of the Soviet Union, from Otpor in Serbia to the 2004 Orange Revolution in Ukraine, the 2013-14 coup in Ukraine, to the 2009 Green Revolution in Iran, to the 2011 Lotus Revolution in Tahrir Square in Egypt.

Graham E. Fuller had been immersed in the CIA’s activities in steering Mujahideen and other political Islamic organizations since the 1980’s. He spent 20 years as CIA operations officer in Turkey, Lebanon, Saudi Arabia, Yemen, and Afghanistan, and was one of the CIA’s early advocates of using the Muslim Brotherhood and similar Islamist organizations like Gülen Cemaat to advance US foreign policy.

5. How does CIA work via Gulen schools at Middle-Asia?

WE: First it should be noted that Russia moved swiftly to ban the Gülen schools when the CIA began the Chechyn terror in the 1990’s. In the 1980’s when the Iran-Contra scandal broke in Washington (a scheme authored by Fuller at CIA), he “retired” to work at the CIA and Pentagon-financed RAND think-tank. There, under RAND cover, Fuller was instrumental in developing the CIA strategy for building the Gülen Movement as a geopolitical force to penetrate former Soviet Central Asia. Among his RAND papers, Fuller wrote studies on Islamic fundamentalism in Turkey, in Sudan, in Afghanistan, Pakistan and Algeria. His books praise Gülen lavishly.

After the fall of the USSR, Fetullah Gülen’s cadre were sent to establish Gülen schools and Madrasses across newly-independent former Soviet states in Central Asia. It was a golden chance for the CIA, using the cover of Gülen religious schools, to send hundreds of CIA agents deep inside Central Asia the first time. In 1999 Fuller argued, “The policy of guiding the evolution of Islam and of helping them against our adversaries worked marvelously well in Afghanistan against the Russians. The same doctrines can still be used to destabilize what remains of Russian power, and especially to counter the Chinese influence in Central Asia.”

Gülen was named by one former FBI authoritative source as, “one of the main CIA operation figures in Central Asia and the Caucasus.” During the 1990’s the Gülen schools then growing up across Eurasia were providing a base for hundreds of CIA agents under cover of being “native-speaking English teachers.” Osman Nuri Gundes revealed that the Gülen movement “sheltered 130 CIA agents” at its schools in Kyrgyzstan and Uzbekistan alone in the 1990s.

6. Gulen migrated from Turkey to USA at 1999, 3 days after terrorist Kurdish movement leader Abdullah Ocalan was kidnapped and brought to Turkey. What did it mean? Could Gulen co-operate better with CIA when he moved USA?

WE: I think the CIA feared Gülen would end in prison and could be far more useful in US sanctuary where they could feed his image better and pump up his aura. Now clearly Gülen fears to return to Turkey even though he legally could. That says a lot.

7. What does Gulen Foundation do for the benefits of CIA inside Turkey and Middle-East?

WE: That would require a much longer discussion. What I find interesting is how a deep and now bitter split has emerged between Gülen Cemaat in Turkey and President Recep Tayyip Erdoğan. I believe Erdogan began to pursue his own agenda and that came in collision with that of the CIA and State Department for Turkey in the larger world.

8. Turkish goverment AKP currently running a huge police operation against Gulen members among justice and police organisation, on the other hand, public sceptic about these operations as AKP and Gulen were also allies before november 17th corruption scandal occured. So could we say that AKP, Tayyip Erdogan and CIA were also allies once?

WE: Turkey is a NATO member so no Turkish government is permitted for long if it tries to be independent of NATO, i.e. Washington, for long, as you know. When Erdogan began going his own way, the US networks began to demonize him in media worldwide, and Gülen media attacked him fiercely. I believe the split between Erdogan and Gülen went long before Nov. 17 scandals. Who was behind the leaking of those accusations? What was US Ambassador Francis Ricciardone doing in that regard? Interesting questions for someone.

9. You say that CIA is at Gulen’s side in their fight against AKP. What could CIA do to stop Erdogan and AKP?

WE: My opinion is that was what the scandals were for, to try to prevent Erdogan’s election as President but they failed. Keep in mind the “scandal”  was about how Erdogan allegedly violated US oil sanctions against Iran, so the scandals were intended to break that trade, a Washington goal.

10. Anything to add…

WE: I believe that Turkey today can play a very positive role in a new world that is emerging to replace the world of CIA wars, terror and chaos. Turkey is a geopolitical crossroads which has the possibility to play a very positive role in the emerging Eurasian system of China and Russia, the countries of the Shanghai Cooperation Organization, in building energy and rail infrastructure. By herself, Turkey will be isolated and broken as Ukraine, and by the same people. In a principled economic and political alliance with Russia and China, she can play a pivot role in building a new world free of the debt of the collapsing Dollar System that also included the stagnating Europe. Turkey has a beautiful opportunity to partner with Russia and change the world power balance. It will require a lot of will. But if done in a good open way, Turkey could enjoy prosperity as never before and be a genuine “good neighbor.”

William Engdahl, BFP contributing Author & Analyst
William Engdahl is author of A Century of War: Anglo-American Oil Politics in the New World Order. He is a contributing author at BFP and may be contacted through his website at www.engdahl.oilgeopolitics.net where this article was originally published.

Comments:

remo says:
February 26, 2015 at 6:30 pm
Graham Fuller, Ex-father in law of uncle Ruslan of the so called Boston bombers…..Graham Fuller….20 year CIA GLADIO man ….GLADIO mo established by Bologna bombing 1980….public bombing…strategy of tension , just HAPPENS to be directly connected to two young men set up as the the “Boston bombers…..never mentioned in NYT. WP.
Is that what you call interoperability?

Sibel Edmonds says:
February 26, 2015 at 7:04 pm
Exactly. Graham Fuller exhibited in my ‘State Secrets Gallery’ since 2006. The handler of Mullah Imam Fetullah Gulen. The same Graham Fuller. I wonder about his OG ranking. OG- 97?

http://www.boilingfrogspost.com/2015/02/10/bfp-exclusive-william-engdahl-on-operation-gladio-fethullah-gulen-one-world-government/#sthash.RP6UoZqx.dpuf

pS1. CIA’s Favorite Channel, New York Times, Lobbies for Mullah Fethullah Gulen

pS2. Uyuşturucu yolunun çıkışı Afganistan (Taliban) ile Fetullah’ın ilişkisi