ALEVİLER ÜZERİNDE KÜRTÇÜLÜK OYUNLARI

Karsiyaka_9941

Biz bugün laik-demokratik cumhuriyet rejiminde halen yaşıyor isek, Atatürkçü çizgide varlığımızı sürdürebiliyor isek, bunda Alevilerin katkısı çok ama çok büyüktür (hatta başrolde onlar vardır).
Bektaşi kültürünü taşıyan ve yaşatan da onlardır.
Ne var ki;
Aleviler üzerinde bitmek bilmeyen çirkin oyunlar oynanıyor.
Osmanlı’dan (Yavuz Selim) beri süregelen baskılar, asimilasyon politikaları ve katliamlara varan şiddet, özünde aynı olan ancak yenilenen değişik kılıflarla vizyona sürülüyor.
Oyunların en başında, kuşkusuz, özlerini unutturarak Alevileri kürtleştirme ve sünnileştirme çabaları geliyor ki, bu gayeden asla vazgeçmediler.
Geldik bugüne…
Baskılar, AKP iktidarı ile iyice hız kazandı.
Yetmedi, muhalefet partileri (Chp-Mhp) de oyunlara ortak oldular.
Yani, Büyük İsrail’in taşeronluğunu yapan dağılmacı işbirlikçelerin (Hdp/Pkk vs.) kulvarında yarışmaya başladılar (dahası öne geçtiler)
Kısacası, yaklaşan seçimler öncesi, siyonizmin (TelAVİV-Sion/Washington-Brüksel) kontrol ve güdümünde; F Tipi, Erdoğan-Öcalan, Akp-Hdp/Pkk ve Chp-Mhp tarafından, Alevi toplumu üzerinde yeniden (yeni ancak bildik) bir oyun tezgahlanıyor.

26 Ağustos (KY)

Aşağıda, gündemi hayli işgal eden son tezgaha dair, samimi bir Alevi’nin görüşleri yer alıyor:

aleviler_boluculere_oy_vermez_h66209_94dd9

27 Mart 2015
Aydınlık

Aleviler bölücülere oy vermez

Son dönemde HDP/PKK’nın Aleviler üzerine oynamasının en önemli nedeni hiç kuşkusuz barajı aşma kaygısıdır. HDP, Aleviler olmadan bunu gerçekleşmeyeceğini çok iyi bilmektedir. Bunun için arkasına aldıkları medya desteği ve yerli işbirlikçilerle var gücüyle bu plan için yüklenmektedir.

Hasan Karaman
Naldöken Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı
Tahtacı Alevileri Derneği üyesi

Aleviler, tartışmasız tarihin en acımasız katliamlarına, saldırılarına, baskılarına maruz kalmıştır. Bütün kırıma rağmen birlik, kardeşlik Alevilerin temel felsefesidir. Ve şimdi Türkiye’nin geldiği noktada yeniden karar vermek durumundadır. Biz, bölücülükle-yıkıcılıkla yan yana mı geleceğiz yoksa bin yılı aşkın zaman diliminde her zaman olduğu gibi birlikten, dirlikten, kardeşlikten, bilimden ve sevgiden yana mı olacağız. Soru budur. Yani HDP/PKK’nın temsil ettiği ayrılıkçılığa mı teslim olacağız Mustafa Kemal’de mi karar kılacağız. Bir karar vereceğiz.

Uzağa gitmeye gerek yok. Son iki yılda yaşadığımız olaylar turnusol kağıdı gibi her şeyi ortaya koymaya yeterlidir. Özgürlüğe, bilime, kardeşliğe en tepeden iktidar koltuklarından gelen saldırıya Gezi direnişine bakmak yeterlidir. Milletimizin sokaklarda, alanlarda el ele kol kola olduğu Haziran Direnişi’nde bu sözüm ona solcu, özgürlükçü, demokrat maskeliler tam siper olmuşlardı. Hatta bizzat Selahattin Demirtaş “Bu bir darbedir. Hükümeti yıkma planlarında olamayız” diyordu. Rahatsızlıkları milletin büyük çoğunluğunun Türk bayrağı altında toplanmasıydı. Ve bu büyük isyanda Aleviler direnişte en ön safta yerini aldı. Katledilen, yaralanan gençlerimizin birçoğunun Alevi olması bunun kanıtıdır. HDP’nin kalesi olan Diyarbakır, Hakkari ve birçok ilde Gezi direnişinde herhangi bir eylem duyan varsa bize de haber versin. Şimdi HDP/PKK’ya sol diye oy vermeye kalkanlar bunu kulaklarına küpe yapsınlar bu birinci nokta…

SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ

İkinci nokta. Bizim Cemevlerimizde, evlerimizde iki fotoğraf vardır. Biri İslam tarihinde her zaman adaletin ve mazlumların lideri Hz. Ali (ki Kerbela’da Yezid’e, yani harama, saltanata, zalime başkaldırmanın sembolüdür) diğeri Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’dir. Bu iki resmin arasında mutlaka Türk bayrağı bulunur. Bu da birliği, kardeşliği ve bölünmezliği simgesidir.

HDP/PKK’nın Alevileri kıskaca alma planı buna karşıdır. Alevileri Mustafa Kemal’den ve bayrağımızdan koparma planıdır. Biz bu ayrılıkçı planları tanıyoruz. Bin yıllık tarihinde Cumhuriyetle özgürlüğüne kavuşan Aleviler bu oyuna gelmeyecektir. Erzincan Başbağlar’da 33 Sünni kardeşimizi katlederken gördük planlarınızı. Öğretmenlerimizi katlederken, Mehmetçiğimize, polisimize kurşun sıkarken tanıdık planlarınızı. Siz kimsiniz. Siz kimi kandırıyorsunuz. Sizi gidi sahtekarlar, sizi gidi utanmazlar, vicdansızlar… Şimdi demokrat mı oldunuz? Şimdi özgürlükçü mü oldunuz? Sizin demokratlığınız ABD ordusu korumasındadır. Sizin özgürlükçülüğünüz Alman istihbaratının, İsrail’in kontrolündedir. Biz sizi iyi tanıyoruz. Haydi başka kapıya.

Avrupa Alevi Federasyonu HDP’yi destekliyormuş. Avrupa emperyalistlerin kontrolünde olduğunuz doğrudur federasyon olduğunuzda ama Alevi olduğunuz konusunda şüpheliyiz. Çünkü Aleviler “Yürü bre, Hızır Paşa/Senin de çarkın kırılır” diyen Pir Sultan Abdal’ın, “Dava insanlık davasıdır” diyen Aşık Veysel’in, “Sarı saçlım mavi gözlüm/bir daha gel Samsun’dan” diyen Aşık Mahsuni Şerif’in yolundadır. Sizin kirli ellerinize uzatamayacak kadar temizdir bizim ellerimiz…

http://www.aydinlikgazete.com/ozgurluk-meydani/aleviler-boluculere-oy-vermez-h66209.html