Oyunu Bozacak Güç: TÜRK MİLLETİ

26 Aralık 2014 Cuma 13:30

Oyunu bozacak güç: Türk milleti
Aydınlık / Ankara

Ulusal Strateji Merkezi’nin “Türkiye’de Bölücü Teröre Çözüm” sempozyumu dün Türkiye Barolar Birliği Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. 2 gün sürecek sempozyumun ilk gününde İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, CKD Genel Başkanı Canan Arıtman, TESUD Genel Başkanı emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, TÜMÖD genel Sekreteri Suay Karaman ve salonu dolduran çok sayıda yurttaş konuşmaları ilgiyle izledi.
Piyano Sanatçısı Simay Civelek ve Obua Sanatçısı Batuhan Civelek’in sempozyumdan önce verdiği klasik müzik dinletisi büyük alkış aldı. Sempozyuma ilişkin kısa bir bilgilendirme yapan USMER Başkanı emekli Tümgeneral Naci Beştepe, bölgede yenilmeye başlayan emperyalistlere ve onun maşalarına birliğimizi bozamayacaklarını haykırmak için bu sempozyumu düzenlediklerini dile getirdi. Açış konuşmasını TBB Başkan Yardımcısı Başar Yaltı yaptı. Yaltı, “Hukukun, demokrasinin üstünlüğü ile insan hak ve özgürlüklerinin tam olarak işletildiği bir ülkede terör söz konusu olamaz” dedi. “Çözüm sürecini” eleştiren Yaltı, “Barış bir ülke, bir toplum için en değerli varlıktır” diye konuştu.
OYUNU BOZACAK GÜÇ
Birinci oturumda ilk konuşmayı Güneydoğu’da uzun yıllar terörle mücadelede bulunan emekli Albay Hasan Atilla Uğur yaptı. Uğur şunları kaydetti: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Öcalan’ın verdiği ifadelere ve yüzlerce kanıta rağmen PKK’ya destek veren ülkelerden hesap sorabildik mi? Hayır. Bu ülkelerin desteğini çekmesi için taviz üstüne taviz verdik. Dik duruşlu bir devlet olduğumuzu gösteremedik. 2002 yılından sonra da dik duruşlu bir devlet zaten kalmadı. Hem Ermenilere hem de Kürtlere sözde bir devlet vermek için girişimlerde bulundular. Bunu Türk birliğini yok etmek için yaptılar. Sevr anlaşması şu anki BOP projesinin eş anlamlısıdır. Mustafa Kemal ve arkadaşları bu anlaşmayı yırtarak çöpe attı. Bizler de Türk milleti olarak bu oyunu bozacak güce sahibiz.” Uğur, AKP-PKK açılımını gündeme getirip, Öcalan’ın öne çıkarılmasını gündeme getirince, CKD Genel Başkanı Canan Arıtman, “Bu vatana ihanettir” diye seslendi. Uğur da bu tepkiye, “Evet ihanettir; ama biz bunu bozarız. PKK, Ermeni diasporası ve AKP, bahar aylarını işaret etseler de biz de söylüyoruz bakın bakalım bahar aylarında neler olacak?” karşılığını verdi.
TERÖRLE MÜCADELE
Terörle mücadele önemli görev alan komutanlardan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, annesinin ölümü nedeniyle sempozyuma katılamadığı için video sunumu yaptı. Salondaki ekranlara yansıtılan videoda Ersöz, terör örgütlerinin teknolojinin gelişmesiyle iletişim olanaklarının arttığını anlattı. Ersöz, PKK ile mücadelede yıllara göre değerlendirmelerde bulundu.
BAYAR’IN ŞARK RAPORU
Feodal düzen ve toprak sorununun terörle ilişkisi üzerinde duran Bayram Yurtçiçek de “Ülkemizde feodal ilişkiler en yoğun Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşanıyor. Tarikat ve cemaat ilişkileriyle sistem tamamlanıyor” şeklinde konuştu. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Celal Bayar’ın hazırladığı “Şark Raporu”na değinen Yurtçiçek şu ifadeleri kullandı: “Bayar, bölgedeki sorunun toprak ağalığı ve derebeyliği olduğunu tespit ettiğini ve köylüye toprak sağlanarak, derebeylik sistemini de bölgeden uzaklaştırarak barışın sağlanabileceğini söyledi. Böylece bölgede nüfus sayısı değiştirilmek istendi, Rumeli göçmenleri bölgeye yerleştirildi. Karadeniz’den artan nüfusun bölgeye yerleştirilmesiyle yeni köyler kuruldu. Bu gelen göçmenler bölgeye uyum sağlayamadı ve Batı’ya gitti. Celal Bayar’ın raporu üzerinden Batı’ya nakledilen büyük toprak ağaları kısa bir süre sonra bölgeye geri döndüler.”
ÖCALAN DAVASI 
Asya Çalışmaları Merkezi Başkanı ve Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Öztürk de şunları dile getirdi: “Ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı diye bir ilke vardır. Bulunulan devletin toprak bütünlüğüne ve siyasal birliğine zarar vermeyecek şekilde bu hakkın kullanılacağı kabul edilir. Açılım sürecinin devamıysa, özerklik, bağımsızlık, tazminat, tanıma ve toprak talebidir. Uluslararası terörizmle mücadele uzun soluklu bir iştir. Mücadele politikası kararlılığı ve sürekliliği gerektirir ve halk desteği olmadan başarıya ulaşamaz. Bu vatan bu ülke bizim. Parçalanmasını istemeyiz. Bu bağlamda mücadele etmek gerektiğini düşünüyorum.”
Abdullah Öcalan’ın Türkiye’deki yargılamasını yapan Mahkeme Başkanı Turgut Okyay, duruşmaların itinayla yapıldığını belirterek 88 klasör olduğunu ve kendisinin de Öcalan’a 500 soru yönelttiğini anlattı. “Terör örgütünün başı olarak asla uyuşturucu kaçakçılığını kabul etmedi. Oysa ki o klasörlerde yüzlerce ifade var, hepsini okudum. Biz detaylı bir araştırmayı yaptık” dedi.
CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler ise Türkiye’nin 30 yıldan bu yana mücadele ettiği terör sorununun Anayasa sorununa dönüştüğünü vurguladı. “Bütün pazarlıklar, yürütülen müzakereler Türkiye’nin Anayasası’nı ilk 4 maddesi olmak şartıyla değiştirmeye kilitlenmiş durumda” diyen Güler, “Kalıcı barış, eşit vatandaşlık, özerklik ve ortak vatan kavramları getirilmek isteniyor” açıklamasını yaptı.
Avukat Mehmet Ali Aslan da “Terör sözünü devamlı ortaya getirirseniz meseleyi konuşmanın da bir anlamı kalmaz” dedi. Gazetemiz Yazarı Ekonomist Mustafa Pamukoğlu konuşmasına “Bir Diyarbakırlı olarak sizleri Türk-Kürt kardeşliğiyle selamlıyorum” sözleriyle başladı. Uzun süre alkış alan Pamukoğlu, Hatip Dicle’yle ilgili bir anısını anlattı. Dicle ile liseden arkadaş olduğunu belirten Pamukoğlu, “Hatip, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne son 50 yılın birincisi olarak girdi ve okulunu son 50 yılın birincisi olarak bitirdi. Dolayısıyla Kürt olarak bir sorun yaşamadı” dedi. PKK’nın yıllık gelirinin 500 milyon avro olduğunu da açıklayan Pamukoğlu, “Bunun yarısı uyuşturucu gelirinden, 150 milyon avro da yurtdışındaki silah kaçakçılığından kaynaklanıyor. 100 milyon dolar da korkuyla sağlanan zorunlu bağışlardır. PKK finansman kaynağını kara parayla yaratıyor” diye konuştu.
‘OTORİTE DESTEĞİ ASKERİ RAHATLATIR’
Her oturumdan sonra katılımcılar, konuşmacılara sorularını yönelttiler. CKD Başkanı Arıtman’ın “Terörle mücadelede en önemli unsurun terörü bitirme kararlılığının siyasi iradede olduğuna katılır mısınız?” sorusuna Hasan Atilla Uğur, “Terörle mücadele konusunda siyasi otoritenin desteği ve kararlılığı çok önemlidir. Ben asker olarak da bu mücadelede bulundum, bir siyasi parti yöneticisi olarak da şu an bakabiliyorum. TSK, Emniyet ve MİT açısından siyasi otoritenin desteği elini rahatlatır. Gidip terörist başıyla pazarlık yapılması ne olduğu belirsiz bir sürece bizi sürükler. Bu konuda çok fazla konuşma var. Devlet, devlet olabilmeyi başarabildiği zamanlarda terörle mücadelede çok büyük adımlar atmıştır. Zamanla onunla yapılan ittifaklarla büyük geri adımlar atılmış ve zararlar görmüşüzdür” yanıtını verdi. Doğu Perinçek de Bayram Yurtçiçek’e “Güneydoğu bölgemizde Türkiye’nin toprak bütünlüğünden yana, bölücü teröre karşı gelen büyük toprak sahipleri var. Bu durumda nasıl bir siyaset izlenmelidir? Öncelik ne olmalıdır?” sorusunu yöneltti. Yurtçiçek de “Bugün bir kurtuluş savaşı mücadelesi veriyoruz. Bu mücadeleye katılan herkesle birleşmek ve onların da çıkarları ve varlıklarını gözeten, koruyan tedbirler almak lazım. Türkiye’nin bütünlüğünden yana PKK’ya karşı çıkan arkadaşlarımızla birleşeceğiz; birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.
PKK'dan silahı al HDP yüzde 2 oy alamaz

Terörün çözümü ‘milli siyasi otorite'
SEMPOZYUMA KATILANLAR

Terörün bütün alanlarıyla ele alındığı sempozyumda konuşmacıların aydınlatıcı bilgileri büyük beğeni topladı. İşte o konuşmacılar:
1. Oturum
İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcıları emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve Bayram Yurtçiçek ile Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Öztürk konuştu. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ise etkinliğe katılamadı ancak bant kaydıyla görüntüsü salondaki ekranlara yansıtıldı. Cizre Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Zeki Macartay ise geçirdiği kalp krizi nedeniyle toplantıya gelemedi.
2. Oturum
Gazetemiz yazarları CHP Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Yeminli Mali Müşavir Mustafa Pamukoğlu ile Avukat Mehmet Ali Aslan katıldı. Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ünal da oturumu yöneten isim oldu.
3. Oturum
İşçi Partisi Kardeşlik Bürosu Başkanı Ali Mercan, Gazetemiz Yazarı Fikret Akfırat, Aksaray Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Sencer İmer, Prof. Dr. Ümit Akkoyunlu da üçüncü oturumun konuşmacılarıydı.